reklama

Vyrobte si originální veselé batikované ubrousky

Originální, hezké a moderní ubrousky ozdobené smíšenou textilní technikou zhotovíme za jedno odpoledne. Můžeme je dekorovat jednoduchými a vesele působícími motivy mušlí, sluníčka, hvězdic, či různých rybek, jako vzpomínku na letní dovolenou strávenou u moře.

Vyrobte si veselé batikované látkové ubrousky (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Budete potřebovat:

  • látku
  • nitě
  • barvu na textil
  • ocet, bělidlo na textil
  • papír
  • nůžky, jehlu
  • žehličku

Postup:

Z látky vystřihneme obdélník o velikosti asi 50×60 cm, což je celkový rozměr včetně nezaložených okrajů. Kratší stranu rozdělíme na čtvrtiny a mezi nimi na třech místech látku postupně nabíráme jehlou do drobných skladů, které pevně stáhneme.

Látkové ubrousky poskládáme a zavážeme
Látkové ubrousky poskládáme a zavážeme (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Konce nití zapošijeme, aby nadrhnutá látka dobře držela, čímž jsme připravili ubrousky pro šitou batiku. Ve vodě rozpustíme práškovou barvu pro barvení látek. Barvu za stálého míchání zahříváme, po dokonalém rozpuštění prášku v horké lázni obarvíme ubrousky.

Podle návodu si připravíme barvicí lázeň
Podle návodu si připravíme barvicí lázeň (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Ještě utažené nerozvázané ubrousky vymácháme v několika čistých vodách, abychom odstranili zbytek barvy. Pak barvu na ubrouscích zafixujeme přidáním lžíce octa do vodní lázně. Teprve nakonec povolíme utažené nitě a ještě za vlhka ubrousky vyžehlíme.

Obarvené ubrousky necháme uschnout
Obarvené ubrousky necháme uschnout (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Pro motiv sluníčka, mušle, hvězdice nebo rybky si připravíme papírovou šablonu. Nakreslíme si na papír jednoduchý tvar, který vystřihneme a vnitřek šablony odstraníme. Pro následné savení budeme potřebovat vnější okraje papíru.

Z papíru vystřihneme šablonu
Z papíru vystřihneme šablonu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Pro techniku savení si připravíme přípravek pro bělení prádla. Část sava odlijeme do lahvičky s rozprašovačem (hodí se k tomu i prázdná lahvička od kolínské). Potom ze vzdálenosti asi 20 cm postříkáme prostřiženou šablonu a necháme savo působit.

Použijeme šablonu a zvolené místo postříkáme bělidlem
Použijeme šablonu a zvolené místo postříkáme bělidlem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Následovně odstraníme šablonu a po chvíli uvidíme, jak savo postupně látku vyběluje dle množství nastříkaného roztoku. Na špejli si namotáme trochu vaty a namočíme ji do sava. Špičkou špejle domalujeme detaily, třeba paprsky sluníčka, či záře kolem mušle.

Vybělené místo necháme uschnout
Vybělené místo necháme uschnout (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po vybělení musíme ubrousky ještě důkladně vymáchat ve vodě, abychom odstranili zbytky sava. Místo po vybělení na modré batice zůstane světle růžové. Chceme-li mít obrázek mušle nebo slunce žluté, vymalujeme tvar žlutou textilní barvou.

Vybělenou část vybarvíme barvou na textil
Vybělenou část vybarvíme barvou na textil (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na zeleném ubrousku již malovat žlutou nemusíme, protože zelená batika po vybělení zanechává žlutý podklad. Potřebujeme-li zvýraznit ještě nějaký detail, třeba vinutí mušle, dokreslíme jej v jednoduché lince textilním fixem.

Dokreslíme fixem na látku
Dokreslíme fixem na látku (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Textilní barvy i fix nakonec ustálíme zažehlením žehličkou nastavenou na teplotu pro danou tkaninu po dobu asi pěti minut. Tím se barvy zafixují a ubrousky můžeme prát při teplotě 40 °C, přičemž nejšetrnější způsobem je praní v ruce.

Přežehlíme žehličkou
Přežehlíme žehličkou (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na závěr okraje ubrousků dvakrát založíme do rubové strany, sežehlíme je a nastehujeme. Nenápadným stehem okraje lehce zapošijeme. Jehlou nabereme vždy jen několik nitek, aby stehy byly v líci co nejméně viditelné.

Na závěr ušijeme lem
Na závěr ušijeme lem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Je hotovo a můžeme prostřít!

Zdroj informací: AC MARCA Czech Republic s.r.o.; Miroslava Kubišová

Publikováno: 27. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce