reklama

Které květiny budou vhodné na hrob?

V dnešní době se jako dekorace na hrob hodí už skoro každá květina, ale my budeme dávat takové, které alespoň chvilku vydrží svěží a krásné. Budeme se věnovat nejen dušičkovým květinám, ale i těm, které se na hrob mohou dávat po zbytek roku.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na hrob jsou vhodné téměř všechny květiny (Zdroj: Depositphotos)

Nejprve si řekneme, které květiny na hrob vhodné nejsou vůbec. Ne snad z hlediska květin samotných, neboť všechny jsou krásné a dekorativní, ale hlavně proto, že některé květiny mají specifické nároky na pěstování, a ne všechny vydrží být dlouho pěkné. To se týká především řezaných květin. Jakmile jednou květinu uřízneme, ani v sebekrásnější kytici nevydrží déle než několik dní. Pokud tedy budeme dávat na hrob květiny řezané, musíme počítat s tím, že za týden z ní bude nevzhledné košťátko. Kdo nemá čas chodit na hřbitov, a přesto chce mít květinovou dekoraci na hrobě co nejkrásnější, může vsadit na květiny v květináči anebo pokud mu to stav hrobu dovolí, zasadí květiny přímo do hlíny.

Kytice na hrob
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V sezóně využijeme řezané květiny do vázy

Další nevhodné květiny jsou exotické a sukulenty. Obojí má specifickou skladbu zeminy a je potřeba je pěstovat při určitých teplotách a tropické rostliny ještě nejlépe při vysoké vzdušné vlhkosti. Takové podmínky jim můžeme dopřát ve skleníku nebo v oranžérii, ale rozhodně ne na hřbitově. Vsadíme proto na vyzkoušenou květenu. 

Chryzantémy

Asi nejrozšířenější květiny, vhodné na hrob jsou Chryzantémy. Pěstují se v mnoha barevných kultivarech, jsou poměrně odolné a jsou považovány za typické podzimní rostliny. Známe je pod hezkým českým názvem listopadka, a přesto, že u nás zdomácněly před mnoha lety, pocházejí z Číny a Japonska, kde jsou velmi oblíbené a japonští císaři je považovali za symbol jejich rodu. Známe chryzantémy jednoduché, poloplné až plné, s mnoha odlišnostmi v květenství a barevném spektru vyjma čistě přírodní modré. Ačkoliv kvetou právě na podzim, jsou citlivé na mrazy, proto je na zimu musíme sestříhnout a zakrýt chvojím nebo netkanou textilií. Oblíbené jsou například „Delaware“ s červenými květy, žlutě kvetoucí „Yellow Delaware“ či sněhově bílé „Blanche Poiteviné Supreme“. Jejich pěstování je snadné, uplatní se při pěstování v záhonech i v nádobách. Nemají rády lehký substrát, vyhovují jim směsi rašeliny a zeminy. Dopřejte jim také dostatečnou zálivku, sucho snášejí špatně, oddalujete tím nasazení na květ. Zálivku provádějte směrem ke kořenům, na mokrých listech může docházet k houbovému bujení a vzniku houbových chorob. Při hnojení používejte vícesložková hnojiva. Milují plné slunce.

Chryzantémy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Listopadky jsou oblíbené na hroby již dlouho

Macešky

Další velmi oblíbenou květinou jsou macešky, správně označované jako violky. Původně byly vyšlechtěné křížením z několika druhů violek. Jsou to dvouleté rostliny, dnes pěstované zhruba ve 100 různých kultivarech s výškou 10 - 30 cm a prakticky ve všech barvách a barevných kombinacích. V srpnu je ideální doba na přesazení do nádob, kde budou kvést až do pozdního podzimu. V dubnu pak přesazujeme macešky do záhonu. Macešky chtějí rozptýlené světlo, přímé slunce je poškozuje. Zajistíme-li jim propustnou půdu a dostatek živin a vody, budou kvést dlouho a bohatě. Velkým nepřítele macešek je slimák, který dokáže jejich křehké listy sežrat opravdu dokonale. Také mohou trpět na zamoření mšicemi, při jejich výskytu použijeme odpovídající pesticid. 

Macešky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Macešky jsou krásné v každé době

Karafiáty

Hvozdíky (karafiáty) jsou původem od Středozemního moře, kde rostou planě. Vyznačují se množstvím barevných variací. Vyžadují dobře osluněné stanoviště a ochranu před parazity, zejména před rzí karafiátovou. Dorůstají do výšky cca 80 cm. Jejich obliba v poslední době opět stoupá. Dají se pěstovat v trsech přímo na záhonu nebo v nádobách na desce hrobu.

Karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Karafiáty se znovu vrací do módy

Ledovky

Jinak nazývané voskovky se na zdobení hrobů používají hojně. Pěstují se jako letničky, nejsou odolné proti mrazu. Jejich původ je v Brazílii. K spokojenému růstu potřebují slunné a světlé místo, provzdušněnou a odlehčenou zeminu a dostatek živin s nízkým obsahem vápníku. Zálivka je vhodná nejlépe po ránu, ale pozor na přemokření, ledovky v silně vlhké půdě uhnívají.

Vřes

Získává si na oblibě pro svou vytrvalost. Protože se jedná o vřesovištní rostlinu, bude mít i specifické nároky zejména na složení půdy. Vyžaduje kyselou zeminu s přídavkem rašeliny. Má raději výsluní a polostín. Obsahuje jedovaté látky, kyseliny, saponiny, sliz a třísloviny. Kvete od léta jemně růžovou až sytě fialovou barvou, známé jsou i bílé kultivary. Není potřeba je příliš přihnojovat. Má rychlou regeneraci, i po radikálním sestřihu obrazí.

Vřes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vřes udělá nejvíc krásy na podzim

Stálezelené keře

Buxusy nebo-li zimostráz, brslen, bobkovišeň nebo cesmína jsou stálezelené keře, pěstující se i v zakrslých kultivarech. Na výsadbu na hrobech jsou ideální, protože celoročně zelené listy neopadávají. Buxusy jsou pak navíc tvarovatelné. Jsou to vesměs nenáročné dřeviny, snášejí dobře slunce i polostín, nevadí jim lehčí ani těžší půda. Netrpí případným okusem. 

Buxus
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Buxusy se dají i tvarovat a jsou stálezelené

Pokud budeme uvažovat nad tím, jaké rostliny dáme na hrob v tuto podzimní dobu, rozhodně se nespleteme s chryzantémami, astrami, jiřinkami nebo třapatkami. Do vázy pak můžeme dát prakticky jakékoliv květiny. Pro celoroční dekoraci použijeme zakrslé stálezelené dřeviny a v průběhu roku doplňujeme sezónními květinami - na jaře to mohou být tulipány nebo hyacinty, v létě afrikány a kopretiny. Hřbitovy už nejsou jen smutnou připomínkou posledního odpočinku našich blízkých, ale i zde je udáván takt módy, a tak se můžeme setkávat s mnoha květinami, které by dříve na hrobech vypadaly poněkud kontraproduktivně. Výjimkou nejsou orchideje, zakrslé ovocné stromky, sakury nebo libavky.

Publikováno: 3. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová