reklama

Jak na bordury, šablony a razítka na stěny

Jestliže máte pocit, že po vybílení nebo vymalování barvami místnosti pořád ještě něco chybí, zkuste stěnu dozdobit některou z uvedených malířských technik. Můžete malbu ukončit nalepením bordury buď kus pod stropem, nebo ve výši očí. Anebo můžete být kreativní a stěnu dekorovat tupováním podle šablony či ji orazítkovat vyrobenými tiskátky.

Vyrobte si šablonu, razítka nebo použijte hotovou borduru a vyzdobte si pokoj (Zdroj: Pavel Zeman)

Bordury jsou průmyslově vyráběné dekorační pásy převážně 10m délky. Tyto úzké pruhy z papíru, vliesu nebo vinylu jsou většinou zdobené ornamenty. Obyčejné se natírají lepidlem na tapety, ze samolepicích jen stáhnete fólii a uhladíte je stěrkou na tapety. Jestliže bordury dobře sladíte s malbou nebo tapetami, budou váš interiér korunovat.

I bordura nadělá spoustu parády
I bordura nadělá spoustu parády (Zdroj: Pavel Zeman)
Nalepíte ji vcelku snadno
Nalepíte ji vcelku snadno (Zdroj: Pavel Zeman)

Tiskátka vyříznete z obyčejné houbičky na nádobí nebo kusu molitanu. Namočte je do barvy a přebytečnou vrstvu barvy otiskněte na noviny nebo hadr, teprve pak tiskněte na stěnu.

Na tiskátka se hodí například houbičky na mytí nádobí, které vystřihnete do požadovaného tvaru
Na tiskátka se hodí například houbičky na mytí nádobí, které vystřihnete do požadovaného tvaru (Zdroj: Pavel Zeman)
A tisknout můžou i vaše děti
A tisknout můžou i vaše děti (Zdroj: Pavel Zeman)

Šablony pro vzory na stěnu dostanete ve výtvarných potřebách, originálnější ale bude, když si je vyrobíte. Nakreslete si na čtvrtku papíru jednoduchý motiv a obrázek vyřízněte ostrým řezákem. Do misky nalijte trochu neředěné tónovací barvy, zlehka namočte tupovací štětec, barvu ještě otřete a tupováním – lehkým poťukáváním vytvořte přes šablonu vzor.

Zdroj informací: JARA

Publikováno: 20. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce