S příchodem podzimu a nastávajících vánočních svátků vzpomínáme na naše blízké, kteří s námi již být nemohou, a navštěvujeme hřbitovy. Při této příležitosti dojde i k drobným úpravám okolo hrobů. Spadané listí, nečistoty, ale i stará výzdoba - to vše je potřeba z hrobu odstranit. Samotný náhrobek bude nutné vyčistit, před tímto procesem je dobré vědět, z jakého kamene je náhrobek vyroben. Každý potřebuje specifický způsob vyčištění. S některým budeme mít více práce, některý bude na údržbu snazší. Důležité je, aby si zachoval svůj styl a odolával vnějším vlivům po dlouhé roky.
Náhrobky jsou vyráběny nejčastěji z kamene, který je přírodním materiálem. Jak se který kámen nejlépe vyčistí?
Žula
Žula je jedním z nejčastějších materiálů, ze kterých se náhrobky vyrábějí. Je o tvrdý kámen, který má nízkou savost. Proto kromě běžných nečistot půjdou i stopy od starého vosku nebo rzi velmi snadno vyčistit. K vyčištění nečistot nám postačí obyčejný kartáč a voda s běžným saponátem na podlahu. Pro dokonalé vyčištění můžeme použít octovou vodu. K dostání jsou i speciální čističe na náhrobky dostupné v potřebách pro domácnost. Pozor bychom měli dávat na ocelový kartáč, který může žulu poškodit.
Mramor
Dalším oblíbeným kamenem na náhrobky je mramor, který je ale velmi citlivý. K čištění je vhodné použít měkký kartáč nebo houbu, vodu a prostředky na nádobí obsahující bezfosfátový písek. Pozor musíme dávat na všechny kyselé prostředky od octa až po kyseliny, protože by jeho povrch mohly naleptat. Rovněž rozpouštědla nejsou vhodná, protože se v místě čištění špína vpíjí do kamene a nenávratně jej obarví.
Pískovec
Nejnáročnější na údržbu je náhrobek z pískovce, protože je velmi nasákavý, velmi snadno se drolí a je oblíbeným podkladem pro lišejníky. Čištění budeme provádět na sucho vhodným nejlépe rýžovým kartáčem. Poté použijeme vodu a bezfosfátový prostředek, ihned vyčištěné místo polijeme čistou vodou. Na nežádoucí houby, vodní řasy, plísně nebo mechy použijeme speciální prostředek proti jejich tvorbě, který je dostupný v obchodech pro dům a zahradu.
Betonový náhrobek
I tento náhrobek je náchylný na cizopasné rostliny, jakými jsou mechy nebo lišejníky. Při čištění náhrobku je musíme nejprve mechanicky odstranit a poté jej pomocí vody vydrhnout dočista. Nakonec použijeme silný dezinfekční prostředek proti mechům a lišejníkům, je účinný i na houby, plísně nebo vodní řasy.
Terazzo (Teraco)
Jedná se o materiál zhotovený ze směsi drobného štěrku s cementem. Takovéto náhrobní desky byly časté do 80. let minulého století. Povrch náhrobku je hladký a lesklý. Nejlépe jej vyčistíme pomocí kartáče a vody se saponátem, při větším znečištění můžeme použit běžně dostupný čistič na sanitární techniku. Náhrobek znečištěný rzí nebo voskem vyčistí prostředek na bázi kyselin nebo na alkalické bázi. Pozor musíme dávat při manipulaci s těmito prostředky a raději si dobře přečíst návod před samotným použitím.
Travnatý nebo hlinitý rov
Tento druh hrobu je nutné nejdříve vyplít a odstranit všechny nežádoucí rostliny. Pokud máme trvalky, můžeme je očistit a případně u keříků zkrátit jednotlivé výhony. Zeminu bude nutné zkypřit a urovnat malými hrabičkami. V tomto nám mohou být nápomocny i děti, které tato činnost mnohdy baví. Do hlinitého rovu vyhloubíme jamky pro květináče např. s rostlými chryzantémami. Pokud máme v hlinitém rovu vysázeny macešky, zakryjeme je chvojím a na kmínky keřů navrstvíme zeminu. Jestliže máme vysazenou trávu, zastřihneme ji na požadovanou výšku, zbavíme nežádoucího listí a ostatních nečistot. Na závěr můžeme dosít kvalitním travním semenem a dostatečně zalijeme.
Publikováno: 1. 11. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská