V těchto dnech si intenzivně připomínáme milované zesnulé. 2. listopadu slavíme Svátek památky zesnulých, nazývaný lidově Dušičky. Vzpomínáme na ně v soukromí, zapalujeme svíčky, připomínáme si, jak žili, co jsme s nimi zažili, a také je chodíme navštěvovat na místo jejich posledního odpočinku. U hrobů se lidi za své mrtvé modlí, někdo si s nimi povídá, ale hlavně zdobíme hroby květy, dárky, věnci a zapalujeme jim na hrobech svíčky.
Zdobení hrobů je tradice, kterou dodržují věřící i ateisti, tady se rozdíly stírají. Každý si chce uctít své zemřelé co nejlépe. Na hroby jim nosíme různou výzdobu a svíčky. Na hroby malých dětí nosíme i dárky, také je to mnohem citlivější téma. Vzpomínky, drobné dárečky a výzdoba jsou velmi důležité hlavně pro ty, kteří zůstali a můžou vzpomínat. Pro návštěvu hrobu si nezapomeňte vzít také hadřík a láhev s vodou. Většinou je voda k dispozici i přímo na hřbitově. Náhrobní kámen je vhodné očistit, okolí hrobu upravit. A poté můžeme položit výzdobu a zapálit svíčky. U svíček je potřeba dodržovat bezpečnost a po odchodu je ideálně nenechávat hořet. Upozornění je vždy i na bráně. V období velkého sucha je dokonce zákaz svíčky zapalovat.
Květy na hroby
Můžeme využít umělé i živé květy, řezané i trvalejší v květináči. Umělé květy vydrží dlouho, živé jsou zase přirozenější. Květy vybírejte podle vlastních potřeb a libosti. Nemusíte se bát pomlouvání, v dnešní době je opravdu možné si vyzdobit hroby podle vlastních představ. Pokud měl zemřelý oblíbené květy, není co řešit, dopřejte mu právě takovou výzdobu. Záleží také, zda je hrob zakrytý pevnou deskou, nebo už máte nějaké rostliny na hrobě osázené.
Hezkou a příjemnou volbou jsou květy v květináči. Můžou to být různé keře a malé stromečky, a samozřejmě také kvetoucí kytičky. Určitě vydrží déle než řezané a můžou tak zdobit hrob třeba do Vánoc. Vsaďte na macešky, které dobře odolávají mrazům. Oblíbené jsou chryzantémy, ale klidně přineste i malé keříčkové růžičky. Chryzantémy vydrží kvést až do zimy, růžičky jsou zase symbolem lásky. Vybírat můžete z velkého množství barev, od bílé, přes žlutou a oranžovou, až po tmavě fialovou. Oblíbené jsou i třapatky, azalky a astry. Vše můžete dát přímo do půdy, pokud je taková možnost, nebo osázet truhlíky. Vyzdobit můžete také i památníky, které nejsou přímo hrobem, ale máte jenom památník na zdi, nebo máte uloženou urnu. Tady se hodí malé kytičky nebo menší květy v truhlíku.
Věnce na hrobech
Nazdobené věnce jsou pravidelnou součástí rozlučky se zemřelým a můžete je použít i teď. V květinářství vám rádi navážou věnec právě pro příležitost svátku zemřelých. Pokud vám to nebude vadit, klidně zvolte i jiný tvar, než je kruh, třeba srdce vyzdobené růžovými či bílými růžemi jako připomínku lásky, kterou jste s milovaným za života měli. Klasikou jsou ale kruhové věnce, zdobené červenými růžemi nebo přírodninami, hlavně šiškami.
Trvanlivé dekorace na hroby
Na hrobech se často objevují různě sošky zvířátek, keramických květin, plyšových hraček, ale nejvíce andělíčků a andílků. Tyto ozdoby jsou sice trvanlivé, ale bohužel často rychle zmizí. Pokud se rozhodnete vyzdobit hrob i takto, doporučujeme takovou výzdobu pokud možno připevnit, nebo ji při odchodu vzít sebou. Dekorace, které chcete ponechat, klidně přilepte. Použijte lepidlo podle lepeného povrchu nebo tavnou pistoli. Před tím si ale raději ověřte, zda je to na daném hřbitově povolené.
Hořící svíčky svítí zesnulým na cestu za námi
Nejrozšířenější zdobení hrobů jsou po celý rok svíčky. Na Dušičky jich vidíme na hřbitovech požehnaně a po setmění to vypadá krásně a tajemně zároveň. Někdo zapaluje svíčku jako modlitbu, někdo tak svítí duši zemřelého, aby se mohli v tichosti na chvilku sejít. Hořící svíčka symbolizuje život, dohoření konec života. Hřbitovní svíčky jsou většinou opatřené ochranou proti sfouknutí větrem. Pokud se vám klasické plastové svíčky nelíbí, můžete si pořídit kovové nebo skleněné lucerničky. Důležité je, aby se k ohni nedostal snadno vítr a svíčka mohla v klidu hořet co nejdéle. Skleněný ochranný obal na svíčku můžete také vyrobit z průhledné sklenice, nazdobit ji a přinést si tak vlastní originální svícen. Kvůli bezpečnosti raději svíčku nenechávejte hořet bez dozoru. Při svátku Dušiček se toto ale příliš nedodržuje a hřbitovy jsou plné hořících plamínků dlouho do noci.
Vlastní věnec na hroby
Snadno si můžete vyrobit výzdobu na hrob i samy. Připravte si základní kruhový korpus z polystyrenu nebo přírodních proutků, zelené větvičky, různé zdobení, ať už přírodní nebo různé sošky, cokoliv, co se vám bude líbit. Jako nářadí potřebujete zelený zahradnická drát, nůžky a tavnou pistoli.
Postup výroby:
- Větvičky si nastříhejte na menší kousky a pomocí drátu připevněte kolem korpusu.
- Ozdoby si rozmístěte a naaranžujte podle potřeby na připravený věnec.
- Tavnou pistolí vše přilepte na vybrané místa
Publikováno: 31. 10. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná