reklama

Starou zavařovačku využijete při kreativním lepení - vyrobte si jehelníček

Lepidlo lze použít nejen při opravách v domácnosti i dílně, můžeme ho využít i pro kreativní lepení. Při tvoření je dobré, pokud lze zároveň zrecyklovat nějakou starší vysloužilou věc. Například při výrobě jehelníčku použijeme malou skleničku na zavařování.

Jehelníček můžeme vyrobit kreativním lepením ze staré zavařovací skleničky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál, který potřebujeme při kreativním lepení

  • malou skleničku s víčkem
  • vatelín (či jiný vycpávkový materiál)
  • ostré nůžky
  • dva kusy látky barevně sladěné
  • aplikace na zdobení
  • tavnou pistoli
  • kousek kartonu
  • jehlu a nit
Materiál na výrobu
Co budeme potřebovat na výrobu jehelníčku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak postupovat při výrobě jehelníčku?

Při kreativním lepení se nemusíme omezovat jen na výrobu z papíru. Co takhle použít látku? Zároveň můžeme zrecyklovat malou sklenici na zavařování. Vytvoříme si jehelníček se zásobníkem na knoflíky či jiné drobnosti, které se běžně někde zakutálí.
Začneme tím, že si vyznačíme dostatečně velké kolečko na barevné látce. Mělo by být 2x větší, než je průměr víčka sklenice. Použijeme třeba misku, kterou položíme na látku a obkreslíme jí. Látka by měla být pevná, například plátno, se zajímavým dekorem. 

Předkreslené kolečko
Na látku si předkreslíme dostatečně velké kolečko (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kolečko se vystřihne
Kolečko vystřihneme z látky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní je potřeba látku obšít. Ideální je stehovací steh, který se může stáhnout, látka se nakrabatí a vznikne kapsa, kterou vycpeme vatelínem. Dáme tolik vycpávkoviny, aby vznikl bochánek. Vyměříme velikost jeho základny, musí být stejně velká, jako obvod víčka skleničky. Nit nakonec zapošijeme a zbytek odstřihneme.

Po okraji nastehovat
Látku nastehujeme a vložíme do ní vycpávkový materiál (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Z kartonu vystřihneme kolečko o stejném průměru, jako je víčko. Na tento karton přilepíme tavnou pistolí vycpaný klobouček. Snažíme se, aby nikde nevykukoval vnitřní šitý kraj, ani vatelín. Tento díl pak můžeme přilepit opět tavnou pistolí na víčko od sklenice. Dbáme přitom, aby byl posazený na víčku přesně a nikde nepřesahoval.

Přilepit na karton
Vycpaný polštářek nalepíme na kartonové kolečko (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Protože okraj jehelníčku je nevzhledný, je potřeba jej něčím schovat. K tomu nám pomůže kousek jiné látky. Použili jsme režné plátno ve stejné barvě, jako je proužek na jehelníčku. Změříme si obvod víčka, z látky vystřihneme obdélník, ten sešijeme v pásek, abychom schovali roztřepený okraj. Nemusíme se snažit o úhledný steh, tato část bude přilepená k víčku. Použijeme opět tavnou pistoli. 

Sešitý pruh látky
Proužek látky sešijeme, aby nebyl vidět roztřepaný okraj (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Jehelníček na skleničce
Sešitý pásek přilepíme na víčko, zakryjeme tak napojení jehelníčku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Abychom dostáli opravdu kreativnímu lepení, musíme se pustit do zdobení sklenice. Výrobek by měl být nejen praktický, ale také pohledný. Můžeme použít například kousek krajky, který nalepíme po obvodu na režnou látku, umělé květiny, záleží zcela na naší fantazii. My použili krajku s látkovými květinami, čelní stranu doplníme papírovými růžičkami. 

Ozdobené víčko
Nepěkný proužek látky kreativně přelepíme aplikací (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přilepení dekorace
Tavnou pistolí přilepíme zdobení (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Víčko zůstává stále funkční. Do sklenice můžeme vložit třeba knoflíky, které se beztak stále někde kutálí, nebo zásobu špendlíků a do kloboučku si zapíchat jen ty, které potřebujeme vždy jen bezprostředně při práci. 

Publikováno: 26. 10. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce