reklama

Vyrobte si jednoduchou mozaikovou mandalu

Vysvětlovat, co je mandala, jak vzniká, komu je určena a jak působí, není posláním tohoto článku. V literatuře se však praví, že mandala je posvátný kruh tibetského buddhismu. Ve své podstatě představuje velmi symetrický diagram soustředěný kolem svého středu a většinou rozdělený do čtyř stejně velkých kvadrantů. A odtud se odvíjí i vytvoření naší mozaiky.

Mandalu můžete vytvořit i z malé keramické mozaiky (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)

Budete potřebovat

  • keramickou mini mozaiku 5×5 mm a 10×10 mm
  • disperzní lepidlo na mozaiku
  • papírový kruh se závěsem
  • spárovací hmotu
  • akrylovou barvu, vodu
  • kulatý štětec, pinzetu, malou nádobku, plochý štětec, měkký hadřík
Materiál na výrobu mandaly
Materiál na výrobu mandaly (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)

Postup:

Nejprve akrylovou barvou natřete okraj papírového kruhu ze všech viditelných stran. Pokud chcete na svém obrázku docílit středomořského vzhledu jako na ukázce, namočte si štětec pouze maličko a některých míst se jen lehce dotkněte, takže režný papír necháte prosvítat.

Po zaschnutí barvy si na zkoušku vyskládejte vzor z mini mozaiky „nasucho“ do papírového kruhu. Pokud pochybujete, že se vám podaří dodržet proporce, lehce si tužkou vyznačte hlavní linie. Když jste si opravdu jistí, že vzor „sedí“, přeneste jej mimo kruh a začněte lepit. Potřete jeden větší kámen lepidlem a přilepte ho na střed.

Kameny lepte lepidlem, postupujte od středu
Kameny lepte lepidlem, postupujte od středu (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)

Naneste lepidlo ve čtyřech liniích od středu k okraji a nalepte sem menší světlé kameny. Jednotlivé mozaikové kameny vkládejte pinzetou, jsou poměrně drobné, půjde vám to lépe od ruky. Teď nastal čas na vyplnění jednotlivých čtvrtin diagramu.

Můžete zvolit pravidelné či nepravidelné vkládání – zvolíte-li nepravidelné, nemusíte kameny štípat, abyste se vešli do daného pole. Plochy raději natírejte postupně, lepidlo poměrně rychle schne. Po vložení všech kamenů nechte lepidlo proschnout. Podle toho, že zprůhlední, poznáte, že je skutečně suché.

Vezměte si na pomoc pinzetu pro preciznější práci
Vezměte si na pomoc pinzetu pro preciznější práci (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)
Nejprve vyskládejte celou čtvrtinu kruhu
Nejprve vyskládejte celou čtvrtinu kruhu (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)

V malé nádobce smíchejte spárovací hmotu s vodou. Poměr volte podle návodu na obalu výrobku. Spárovací kaši naneste plochým štětcem pečlivě do všech spár. Při nanášení spárovací hmoty postupujte velmi opatrně, nespěchejte a nevtírejte ji až k okraji, aby zůstal čistý.

Po několika minutách spáry zavadnou a to je okamžik, kdy je třeba mandalu očistit měkkým hadříkem. Pokud byste se do čištění pustili příliš brzy, poničíte spáry. Když hmotu na mozaice ponecháte příliš dlouho, nepůjde spárovací hmota odstranit.

Spárovku naneste do všech škvír
Spárovku naneste do všech škvír (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)
Očistěte spárovku z kamenů navlhčeným hadříkem
Očistěte spárovku z kamenů navlhčeným hadříkem (Zdroj: Šárka Rooya Jiřičná)

Po úplném zaschnutí celou plochu znovu přeleštěte čistým měkkým hadříkem. Hotovou mandalu zavěste na stěnu či do okna. Pokud ji umístíte do prostoru, upravte barevně i plochu zadní strany.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 10. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce