reklama

Proměňte starou židli v opravdový skvost

Máte-li doma starou židli, kterou již nepoužíváte, obnovte si ji podle nás. Technikou stencilu a šablonováním dodáte starobyle vyhlížející židli na originalitě a nevšednosti. Novým a světlým povrchem dodáte na lehkosti i těžkopádně vyhlížejícímu kousku a přizpůsobíte jej celkovému trendu vašeho bydlení.

Zrenovujte starou židli a získáte opravdu originální kousek (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nanesete-li na obroušený povrch několik barev tón v tónu, osvěžíte vzhled židle a můžete ji pak dále používat v bytě nebo zimní zahradě, a to jak v moderní, tak i v tradiční domácnosti.

Budete potřebovat

  • akrylové barvy
  • cementit
  • papír
  • DC fix
  • smirkový papír
  • houbičku
  • lihový fix
  • modelářský nožík
  • nůžky
  • štětec

Postup:

Nejdřív židli zbavíme starého a zvětralého laku. Na smotek hadříku navineme pruh smirkového papíru a sbrousíme povrch i veškeré záhyby. Prach smeteme a židli otřeme vlhkou utěrkou. Pracujeme-li venku, nenadýcháme se zvířeného prachu.

Židli nejprve obruste smirkovým papírem
Židli nejprve obruste smirkovým papírem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Potřebujeme-li zakrýt menší nerovnosti nebo dírky po červotoči, natřeme dřevo jednou nebo více vrstvami cementitu. Mezi nátěry dřevo vždy sbrousíme jemným brusným papírem. Potom houbičkou naneseme akrylovou barvu v pastelovém odstínu.

Pokud potřebujete skrýt nerovnosti, mezi nátěry židli opět obruste smirkovým papírem
Pokud potřebujete skrýt nerovnosti, mezi nátěry židli opět obruste smirkovým papírem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nanášíme-li barvu rovnou na dřevo bez podkladu, opakujeme nátěr asi třikrát, aby dřevo neprosvítalo. Po zaschnutí na něj natupujeme bílou akrylovou barvu, čímž vytvoříme lehký transparentní efekt. Tuto vrstvu vytvoříme poťukáváním přírodní nebo umělou houbičkou.

Pro zajímavý efekt tupujte na základní nátěr houbičkou barvu v jiném odstínu
Pro zajímavý efekt tupujte na základní nátěr houbičkou barvu v jiném odstínu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Povrch židle ozdobíme obrázkem v secesním stylu. Na papír si obkreslíme náš oblíbený vzor, který umístíme na sedačku a třeba i na opěradlo. Motiv pro šablonu by měl být jednoduchý, plochý a vyvážený. Různé náměty najdeme v časopisech pro vyšívání, které přizpůsobíme našim účelům.

Připravte si zvolený motiv, inspiraci můžete najít třeba na internetu
Připravte si zvolený motiv, inspiraci můžete najít třeba na internetu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

V šabloně by se měly pravidelně střídat prázdná místa propojená plnými, která tvoří tzv. „můstky“ držícími šablonu pohromadě. Přes nákres položíme průhlednou samolepicí fólii DC-fix a lihovým fixem ji obkreslíme. Tato šablona je pro jedno použití.

Motiv překreslete na fólii
Motiv překreslete na fólii (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Máme-li doma odstřižek neprůhledného DC-fixu, pak námět překopírujeme na stranu podlepenou krycím papírem. Na pevném podkladu z tvrdého papíru nebo na samozacelovací plastové desce pak vyřízneme šablonu. Tvary řežeme modelářským nožíkem s ostrou čepelkou a v zakřivených místech si můžeme pomoci malými nůžkami.

Překreslený motiv opatrně vystřihněte či vyřežte
Překreslený motiv opatrně vystřihněte či vyřežte (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Zaoblená místa stříháme střední částí nůžek, nikoli jejich špičkou. Pro malbu přes šablonu můžeme také použít krajkových ubrousků, například papírovou dortovou podložku. Šablonu nahradí též různé papírové pruhy s tvarovanými nebo proděravělými okraji.

Šablonu umístíme na sedačku a odlepíme krycí část DC-fixu. Na misku vytlačíme trochu akrylové barvy a otáčivým pohybem nasákneme špičku tvrdého kulatého tupovacího štětce. Přebytek barvy vytřeme a přes okraj šablony začneme nanášet barvu.

Umístěte šablonu na místo, které chcete ozdobit, a opatrně nanášejte akrylovou barvu zvoleného odstínu tupovacím štětečkem
Umístěte šablonu na místo, které chcete ozdobit, a opatrně nanášejte akrylovou barvu zvoleného odstínu tupovacím štětečkem (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Poklepáváme přitom spíš suchým kolmo postaveným štětcem od okrajů směrem dovnitř. Při této technice stencilu barvu tedy neroztíráme, pouze ji nanášíme tzv. tupováním. Za chvíli po zaschnutí můžeme šablonu odlepit.

Po zaschnutí barvy šablonu opatrně odlepte
Po zaschnutí barvy šablonu opatrně odlepte (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Část motivu lze též opakovat na opěradle. Motiv si podle potřeby trochu zvětšíme nebo použijeme určitou část z původní šablony.

Zajímavé bude motiv opakovat třeba na opěradle
Zajímavé bude motiv opakovat třeba na opěradle (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Tuto možnost lze uskutečnit zejména, máme-li šablonu pro několikanásobné použití z acetátové fólie.

Zdroj informací: Miroslava Kubišová; Hornschuch CS

Publikováno: 8. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce