Líbí se vám batikovaná trika, chtěli byste si tuto techniku vyzkoušet, ale představa hrnců s barvami nebo pračky plné barvy se vám vůbec nezamlouvá? Anebo jste barvení ještě nikdy nezkoušeli a máte obavy, jestli to zvládnete? Právě pro vás je určena metoda nanášení barev přímo na textil.
Budete potřebovat:
- barvy na textil
- gumové rukavice
- gumičky na svazování
- bavlněná trička
Na barvení je nejvhodnější textil z přírodního materiálu (bavlna, len, vlna, přírodní hedvábí). Pokud máte textil s podílem syntetických látek, bude barva méně „chytat“. U jemných tkanin musíte dát pozor na to, abyste jim neublížili příliš horkou barvou nebo nešetrným svazováním.
Výhodou této metody je, že můžete barvit více odstíny najednou, barvy vzájemně překrývat a nemusíte textil máčet v roztoku barvy, takže se vyhnete zabarvení hrnců případně pračky. Jen musíte barvy nakonec dobře zafixovat. Na obrázku je kit pro barvení, který už se na náš trh nedodává a sežene se jen v doprodeji, ale dají se použít práškové barvy a jakékoliv lahvičky s uzávěrem.
Tip:
- Při barvení použijte rukavice
- Pokud nespotřebujete celé množství barev, uzavřete je a schovejte na příště. Pak při barvení odšroubujte uzávěry a promíchanou barvu ohřejte v mikrovlnce nebo ve vodní lázni.
Jak na to?
Oděvy vyperte bez aviváže, vyždímejte a začněte svazovat, buď gumičkami přiloženými v sadě, nebo pevným provázkem. Na silnější látku je lepší provázek, který lépe drží a snáze se s ním svazuje. Na obrázcích vidíte jednoduchý tip vázání, po kterém vzniknou na látce kruhy. Střed bude tam, kde svážete první uzlík.
Kalhoty mají nohavice zakroucené a přeložené napůl, takže se opět částečně roztočí a přitom omotají samy kolem sebe (jako když se dělá kroucená šňůrka), sed a pas je jen seskládaný a svázaný provázkem. Stočení nohavic způsobí, že pruhy barvy nebudou pravidelné a výrazněji ohraničené. Je také možné obarvit každou nohavici jinak.
Barvu v lahvičce dolejte až po rysku horkou vodou a pořádně protřepejte. Jednotlivé odstíny pak nanášejte na svázaný (a ještě vlhký!) oděv. Barvy můžete i vzájemně překrývat. Doporučujeme začít od žluté přes červenou k modré.
Obarvený oděv vložte do mikrotenového sáčku a v něm do vodní lázně nebo do mikrovlnné trouby. Zafixujte barvu povařením ve vodní lázni nebo po minutách v mikrovlnce. Nechte odpočinout, aby se barva dobře „chytla“ (my jsme jej nechali přes noc). Pořádně vymáchejte nejprve svázaný oděv, pak rozvažte uzlíky a stáhněte gumičky a opět vymáchejte v několika lázních.
Oděv usušte, případně přežehlete a hurá na módní přehlídku. A pokud náhodou nedopadlo barvení tak jak jste si představovali, zkuste ještě oděv dozdobit třeba korálky nebo zažehlovacími barvami či tiskátky.
Tip:
Poprvé perte obarvené věci ještě samostatně, poté s dalšími barevnými oděvy. Pokud se bojíte zabarvení ostatního textilu, zkuste použít utěrky, které zachytávají zbytky barev. Vkládají se přímo do bubnu pračky.
Zdroj informací: AC MARCA Czech Republic s.r.o.
Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce