reklama

Při výrobě podzimní dekorace můžete zapojit do tvoření i děti

Podzim je jako stvořený pro tvoření s dětmi. Přesto Vám dochází nápady a potřebujete nějakou inspiraci? Máme ji tu pro vás. Vyrobte si se svými dětmi podzimní dýni z ponožek. Nemusíte se bát, nejde o nic složitého a nebudete k tomu příliš mnoho potřebovat. Vystačíte si s běžně dostupnými věcmi. Snad kromě lístků budete mít doma nejspíš vše. Navíc na výrobu nepotřebujete ani nové ponožky.

Při tvoření s dětmi můžeme vyrobit takovouto roztomilou dýni z ponožky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k tvoření budete potřebovat

  • rýži
  • ponožky
  • motouz
  • umělé lístky
  • tavnou pistoli s lepícími tyčinkami
  • nůžky
  • nálevku nebo hrnek
Pomůcky
Připravíme si nezbytné pomůcky pro tvoření (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Výroba podzimní dýně za použití ponožek a rýže je skutečně jednoduchou záležitostí. Zvládnou ji zcela bez pomoci pouze s malou instruktáží i děti ve věku okolo dvanácti let. Těm menším trochu pomůžete, nebo tykvičku budete tvořit společně. A jak na to?

Postup výroby

Rozprostřete si před sebou ponožku, kterou rovně ustřihněte v místě paty. Následně ponožku roztáhněte, aby se vám snáze plnila.

Ustřihneme ponožku
Z ponožky odstřihneme asi polovinu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Do ponožky vsypejte rýži. Sypte ji postupně. Pomoci vám může i nálevka, ale poté, co se do ponožky dostane trocha rýže, už se lépe plní bez nálevky. V průběhu plnění rýži v ponožce pěchujte. Ponožka tak díky tomu získá pěkný baculatý tvar. Na jednu takovou kulatou dýni budete potřebovat zhruba dva hrnky nevařené rýže.

Do ponožky nasypeme rýži
Suchou neuvařenou ráži nasypeme do ponožky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co je ponožka pěkně kulatá (rýže se nekupí směrem nahoru), upěchovanou rýži pevně v ponožce utáhněte a pevně zavažte motouzem.

Tvoření dýně
Pomocí provázku vytvoříme typické dýňové měsíčky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V dalším kroku je na řadě výroba rýhování dýně. Toho dosáhnete tak, že okolo středu uděláte hlavní smyčku a motouz pevně táhněte vždy do kříže přes dýni. Vždy, jak se dostanete ke středu, proveďte jednu smyčku okolo ní. Motouz je nutné pevně utahovat, aby vznikly rýhy.

Ponožku pečlivě zavážeme
Musíme ponožku pečlivě a pevně zavázat, aby se rýže nevysypala (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co jste vytvořili rýhy, je na řadě stopka. Tu vytvoříte z toho, co vám ve středu po zavázání zůstalo. Jestli je tato část příliš dlouhá, trochu ji zkraťte nůžkami. Následně pak střed omotejte motouzem až k jejímu vrcholu. Aby konce motouzu nikde nevyčnívaly, přilepte je k stopce pomocí tavné pistole.

Dozdobení
Na závěr dodekorujeme umělými lístky, aby byla dýně opravdová (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Tykev je téměř hotová. Aby získala skutečně podzimní nádech, můžete ji ozdobit lístkem. Umělý list na dýni nalepte tavnou pistolí.

Publikováno: 25. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová