Víte, že lepicí pásky používáme už skoro 100 let? Dnes tvoří významnou součást našich životů. Užíváme je takřka denně. Ať už v práci, v domácnosti, ve škole anebo ke kreativní činnosti. S lepicími páskami jsme schopni tvořit i opravovat. Víte však, že již dávno k lepení nepoužíváme pouze jednu lepicí pásku? Znáte je a víte, jak a k čemu je můžete používat? Dovolte nám, abychom vás s nimi seznámili.
Tajemství lepicí pásky
První lepicí páska světlo světa spatřila v roce 1925. Tehdy šlo o papírovou pásku, která se měla používat v automobilovém průmyslu. Protože se brzy zjistilo, že toho papírová páska příliš nevydrží, začalo se pracovat na poněkud životaschopnější verzi. První celofánová lepicí páska na sebe nenechala dlouho čekat, objevila se v roce 1930.
Následně byly vyvinuty další lepicí pásky, takže jich dnes existuje velká spousta. Liší se od sebe použitým materiálem, lepidlem, šířkou i účelem užití pásky. Všeobecně však stále ještě můžeme říct, že lepicí pásky slouží k vzájemnému slepení dvou různých předmětů.
Druhy lepicích pásek
Standardní balicí pásky
Jde o běžně dostupné pásky, které jsou určeny především k lepení kartonových krabic. Kromě lepenky však dokáží přilnout i k dalším druhům materiálů. Jde o nejrozšířenější typ lepicích pásek. Práce s touto páskou je snadná a rychlá. Velmi dobře lepí. Po nalepení vytvoří pevný spoj. Vybírat si můžete mezi tzv. PP páskami a PVC páskami, přičemž PP lepicí pásky se hodí na lepení krabic s nosností do 25 kg a PVC pásky jsou určeny k lepení krabic s nosností do 35 kg. Velmi těžké krabice s nebezpečným obsahem se pak obvykle lepí vyztuženou páskou se skelnými vlákny, jež zabrání tomu, aby se krabice protrhla.
Barevné lepicí pásky jsou univerzální, podobně jako balicí pásky. I je můžete používat pro různé účely. Tyto pásky jsou obvykle ošetřeny kaučukovým lepidlem. Nehodí se pro lepení na nějaké příliš namáhané podlahové povrchy.
Papírové lepicí pásky
Dalším typem lepicí pásky jsou ty papírové. Jejich velkou výhodou je ekologičnost. Nejsou však zase tak pevné. Moderní papírové pásky jsou již odolné i vůči chladu a vlhkosti. Hodí se na lepení lehčích balíčků.
Oboustranné lepicí pásky
Oboustranné lepicí pásky se používají ponejvíce při pokládce koberců a PVC podlahových krytin. Pozor, nezaměňujte je s kobercovými lepicími páskami. Oboustranné lepicí pásky vynikají vysokou pevností a dlouhou lepivou schopností. Existuje celá řada typů těchto lepicích pásek. Liší se od sebe účelem použití, lepidlem i materiálem.
Kobercová lepicí páska
Kobercové pásky jsou vyráběny v různých barvách. Používají se k olemování a spojení koberců a jiných drsných a těžkých materiálů. Jsou odolné vůči teplu a UV záření. Vyznačují se rovněž velmi dobrou přilnavostí a kvalitním lepidlem.
Krepové lepicí pásky
Krepové pásky, nebo také maskovací lepicí pásky, jsou ideální pro dočasné lepení, k němuž dochází za účelem zakrytí úzkých ploch. Nejvíce je proto používají malíři pokojů, lakýrníci a výtvarníci. Hodí se na lepení hladkých i hrubých povrchů, protože nestrhávají barvu a ani nezanechávají stopy lepidla. Mimo toho je můžete použít i ke slepení kartonů nebo papírů. Jejich nosnou vrstvu obvykle tvoří krepový papír, na němž je nanesené modifikované lepidlo na bázi kukuřičné pryskyřice.
Elektroizolační lepicí pásky
Elektroizolační lepicí pásky patří ke speciálním páskám, jež používají především profesionálové. První páska tohoto typu byla vyrobena v roce 1945. Využívají se především k izolaci, označení materiálu, k lepení a ochraně kabelu. Páska zpomaluje hoření, chrání před elektrickým proudem až do 6000 V.
Strojní lepicí pásky
Strojní páska se užívá ve strojním průmyslu k přelepování papíru, plastu i lepenky. I tyto pásky jsou recyklovatelné.
Kovové lepicí pásky
Kovové lepicí pásky se obvykle používají tam, kde je vyžadována tepelná vodivost i ochrana vůči teplu a ohni. Pásky jsou odolné proti chemikáliím, vlhkosti, povětrnostním vlivům. Dobře odráží teplo i světlo. Známé jsou třeba hliníkové nebo měděné lepicí pásky.
Textilní lepicí pásky
Textilní lepicí pásky jsou zajímavé tím, že je tvoří textilní vlákna, která mají polyetylenový zátěr. Páska lepí díky vysoce lepivému kaučukovému lepidlu. Nabízí rozsáhlé použití. Hodí se ke svazování kabelů, lepení koberců, k utěsnění, maskování i k rychlé opravě. Vyznačují se svou pevností a voděodolností. Zároveň je však můžete trhat rukou. Používají se v domácnosti, dílnách, v různých pracovních oborech a rádi je mají i cestovatelé.
Magnetické lepicí pásky
Magnetické pásky se vyznačují tím, že jsou opatřeny směsí magnetického prášku s polyethylenem. Lepicí vrstvu tvoří akrylové nebo kaučukové lepidlo. Tyto pásky se dají snadno ohýbat, můžete je také stříhat, vysekávat i děrovat. Oblíbené jsou především u dětí, ve školství, v logistice, skladovém hospodářství, v reklamě i v automobilovém průmyslu.
Protiskluzové lepicí pásky
Protiskluzové pásky se používají všude tam, kde je zapotřebí zajistit bezpečnou chůzi. Setkat se s nimi můžete na schodech, žebřících a podobně. Hojně se objevují v autobusech, na plovárnách, saunách, lodích atd. Pásky mají dlouhou životnost a jsou odolné vůči otěru a čisticím prostředkům.
Kluzné a teflonové lepicí pásky
Přesným opakem jsou kluzné teflonové pásky, jež jsou hladké. Podporují kluznost materiálu, zároveň snižují i hlučnost a tření. Pásky mají vysokou tepelnou odolnost, nepřilnavý povrch a odolnost vůči chemikáliím. Hodí se všude tam, kde hrozí větší opotřebení.
Kancelářské lepicí pásky
Velmi známý typ pásek. Známe je i pod označením izolepa. Pásky jsou dostupné v různých šířích a používají se k administrativním činnostem (k lepení a opravování papíru, dokumentů a podobně), ve škole i v domácnostech. Do této kategorie spadají i pásky do tiskárny, kopírky a pásky určené k lepení bankovek.
K moderním typům lepicích pásek patří takové, které na sobě mají vytištěno logo, slogan nebo dokonce nějaký text. Tyto pásky mohou být různě barevné. Hodně je používají firmy k balení balíků.
Washi pásky
Podobnými páskami jsou tzv. Washi pásky, které k nám dorazily z Japonska. Jde o zcela unikátní pásky vyrobené především z rýžového papíru, které se používají ke kreativní tvorbě.
Publikováno: 24. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová