reklama

Vyrobte si roztomilé rámečky zdobené mozaikou

Máme sice spoustu fotografií, ale nemáme na ně ty správné rámečky a v obchodě se nám žádné nelíbí? Tak si je jednoduše vyrobíme. Stačí kousek sololitu nebo i hodně tvrdý karton a na ozdobení třeba barevné mozaikové kamínky. Stejným způsobem si můžeme ozdobit vázičku, která se už okoukala, nebo skleněný svícen. Za odpoledne tak můžeme vyrobit pěknou dekoraci knihovny nebo dárek pro své blízké.

i (Zdroj: PePa)
Rámečky ozdobené mozaikou (Zdroj: PePa)

Mozaiku na rámečcích můžeme vyspárovat spárovací hmotou používanou na obkladačky, lze ji bez problémů zakoupit i v malém množství.

Pokud používáme kamínky jen ke zdobení a původní povrch rámečků a ostatních zdobených předmětů nepotřebujeme skrýt, stačí kamínky jen dobře přilepit vhodně zvoleným lepidlem. Použít můžeme montážní lepidlo na obkladačky nebo například chemopren, vteřinové lepidlo není vhodné, protože příliš rychle zasychá.

Máme-li zkušenost s tavnou pistolí s lepidlem v patronách, můžeme ji také použít, jen pozor, abychom nedávali příliš velké množství lepidla na jeden kamínek.

Postup:

Barevné mozaikové kamínky koupíme v hobby marketech, výtvarných potřebách nebo ve větších papírnictvích. K dostání jsou v celé škále barevností a ve více velikostech.

Mozaikové kamínky jsou dnes běžně k dostání
i (Zdroj: PePa)
Mozaikové kamínky jsou dnes běžně k dostání

Velikost rámečku si zvolíme podle fotografie nebo obrázku, pro který je určen. Šířku stran rámečku naměříme podle toho, kolik kamínků chceme umístit vedle sebe.

Rámeček je třeba nejprve rozměřit
i (Zdroj: PePa)
Rámeček je třeba nejprve rozměřit

Rámeček rozkreslíme na sololit. V jeho rozích nejprve akumulátorovou vrtačkou nebo silnějším ostrým nebozezem vyvrtáme otvory.

Před řezáním se nejprve vyvrtají otvory do rohů
i (Zdroj: PePa)
Před řezáním se nejprve vyvrtají otvory do rohů

Přímočarou pilkou s ostrým plátkem vyřízneme podle nakreslených čar vnitřní obrys rámečku. Nemáme-li přímočarou pilku, můžeme použít i plátek pilky na železo.

Poté se rámeček vyřízne
i (Zdroj: PePa)
Poté se rámeček vyřízne

Všechny hrany rámečku začistíme dohladka pilníkem nebo jemnou rašplí, použít můžeme také brusný papír nebo molitanovou houbičku s brusným papírem.

Řez se začistí pilníkem
i (Zdroj: PePa)
Řez se začistí pilníkem

Na suchý odmaštěný povrch rámečku začneme lepit kamínky mozaiky. Je vhodné začít v rozích rámečku, aby se nám mozaika dobře pokládala a pravidelně rozložila po celé ploše. Kamínky nalepíme po celé ploše rámečku, nejdřív vnější, pak vnitřní okraj.

Mozaika se začíná skládat z rohů
Mozaika se začíná skládat z rohů (Zdroj: PePa)
Postupně se vyskládá celá plocha rámečku
Postupně se vyskládá celá plocha rámečku (Zdroj: PePa)

Nejsme-li si jisti tím, že kamínky rozložíme pravidelně, můžeme si vzor lehounce předkreslit tužkou.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 1. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce