reklama

Lepidla na papír do každé domácnosti

Lepidlo na papír sice nejvíce používají děti, ale my s jeho používáním za nimi příliš nezůstáváme. Bohužel lepidlo na papír není pouze jedno a jeho kvalita je různorodá, jeho nákup pro nás nemusí být zrovna jednoduchou záležitostí. Poradíme vám s jejich výběrem. Navíc si řekneme, jaké máte možnosti výběru na českém trhu a představíme vám kvalitní a bezpečná lepidla na papír, které můžete používat jak vy, tak i vaše děti.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidla na papír se najdou v každé domácnosti, protože se nejvíc používají (Zdroj: Depositphotos)

Jaká lepidla jsou bezpečná? 

Při výběru lepidla na papír je důležitá nejen jeho zdravotní nezávadnost, ale i to, že si jím neslepíte prsty. Takovým praktickým lepidlem na papír rozhodně není vteřinové lepidlo. Při výběru lepidla si čtěte to, co je napsáno na obalu. Všeobecně však platí, že nejbezpečnější lepidla jsou ta ředitelná vodou a jsou schválená Státním zdravotním ústavem. Taková lepidla se občas potýkají s jiným problémem, a to s nízkou lepivostí. Což je špatně, protože přeci jenom lepidla tu jsou od toho, aby dobře lepila. Dá se to tedy spojit? Ano, dá. 

Lepidlo na papír
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidlo na papír vám nemůže doma chybět

Disperzní lepidla

Disperzní lepidla mají tekutou nebo pastózní podobu. Jsou na bázi polyvinylacetátu. Tato lepidla jsou ekologická, nehořlavá, neobsahují žádná organická rozpouštědla a jsou ředitelná vodou. Ty nejlepší jsou natolik nezávadné, že mohou přijít do styku s potravinami. Do této skupiny patří například Herkules, Disperkol, Tenyl, Pritty, Ponaly, PVA, Duvilax, Samson a také i tuhá tyčinková lepidla.

Lepidlo na tapety
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bez lepidla na tapety bychom se neobešli

Klovatina

Dalším vhodným lepidlem pro lepení papíru je klovatina. Toto lepidlo je přírodní látkou, jež se používá v potravinářství, lékařství i umělecké sféře. Je to rostlinná guma - přírodní látka, která se používá k lepení, k apretaci textilu, v potravinářství, polygrafii, lékařství a mnoha dalších oborech.

Lepidlo v tubě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tekutá klovatina je používána i v uměleckém odvětví

Rollery

Speciální lepidlo představují tzv. rollery. Toto lepidlo má podobu tenké pásky, jež se snadno nanáší. Velkou výhodou tohoto lepidla je čistá, rychlá a snadná práce. Pravdou však je, že nejde o příliš silné lepidlo. Hodí se ke kreativní tvorbě, u které se lepí na sebe papír s papírem. Těžké dekorace však bohužel neudrží. Je to ale ideální lepidlo pro tvorbu přáníček.

Roller
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tuhá lepidla v rolleru jsou použitelná na každý papír

Silikonové lepidlo

Silikonové lepidlo je další možností, s níž můžete slepit papír. Respektuje potřebné směrnice UNE-EN 71 o bezpečnosti hraček, takže ho můžete bez obav používat ke kreativním činnostem. Vedle papíru slepí i pěnovku, karton a plast.

Barevná lepidla

Speciálními lepidly jsou barevná lepidla, jež se vyznačují tím, že jsou různě barevná. Lepidlo zůstává barevně stále i po nanesení na papír. Je sice pravda, že toto lepidlo milují především malé děti, které s tvořením teprve začínají, ale zajímavě působí v rámci kreativní tvorby dárků, scrapbookových alb, koláží a přáníček.

Barevné lepidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Barevné lepidlo zůstane barevným i po zaschnutí

Glitrová lepidla

V případě, že si chcete užít ještě více zábavy, pořiďte si nějaké glitrové lepidlo. Glitrová lepidla eliminují následky práce se třpytkami. Práce s nimi je jednoduchá a čistá. K dekoraci papíru, látek, keramiky, skla aj. Po zaschnutí lepidlo zprůhlední a zůstanou jen třpytky.

Glitrová lepidla
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Glitrová lepidla obsahují třpytky

Lepící tyčinky do tavné pistole

Speciální skupinou lepidel jsou také lepící tyčinky do tavné pistole, které mohou být jak klasické, tak i barevné nebo se třpytkami. Pracuje se s nimi ve chvíli, když se v tavné pistoli roztaví lepící tyčinka, k čemuž dojde při 105 °C. Velkou výhodou je, že toto lepidlo můžete používat nejen na papír, ale i na jiné typy materiálu.

Tavná pistole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomocí lepidla v tavné pistoli slepíme papír bez problémů

Glossy Accents

Glossy Accents je čirým lehce bělavým gelem, jenž po zaschnutí zprůhlední a může se používat i jako lepidlo na papír, ale často se používá i jako lak. Jde o velmi unikátní lepidlo, které užívají pro své vlastnosti především ti, co pracují s fotografiemi, tvoří přáníčka anebo scrapbook. Je tomu tak proto, že neobsahuje kyselinu. Vyznačuje se poměrně dlouhým schnutím.

Lepení přáníčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mnoho kreativních tvůrců používá speciální lepidla na papír

Glue n’seal

Dalším lepidlem, s nímž se setkáte u scrapbookingu, cardmakingu, decoupage, mixed media anebo také při tvorbě koláží, je Glue n’seal. I toto lepidlo je určené k lepení papíru.

Publikováno: 22. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.