reklama

Lepidla pro děti nejsou jen pasty a tyčinky

Tuhá lepidla nejvíce používají děti, a jelikož takové lepidlo není pouze jedno, jeho nákup nemusí být zrovna jednoduchou záležitostí. Při výběru je zapotřebí dávat pozor především na to, zda je bezpečné. Není třeba se stresovat, pokud si nevíte rady, poradíme vám. Představíme vám kvalitní a bezpečná lepidla pro děti, která můžete stejně dobře používat i vy.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidlo pro děti musí být především přírodní a bezpečné (Zdroj: Depositphotos)

Lepidla pro děti bezpečná a spolehlivá

Lepidlo je pro děti nezbytnou pracovní pomůckou už od útlého dětství. Ještě než nastoupí do předškolního zařízení, již mají děti zkušenosti se slepenými prsty, polepenými záclonami i psem obaleným lepicí páskou. Protože ve své kreativní činnosti používají všechno, co doma a v tatínkově dílně najdou, často je to hazard s jejich zdravím. Lepidla pro děti jsou totiž vyráběna právě proto, aby se zamezilo jakémukoliv poškození dětského zdraví. Tato lepidla jsou vyráběna především na přírodní bázi bez přídavků formaldehydů nebo různých rozpouštědel, která mohou dráždit sliznici. Najdeme je na pultech ve formě nejrůznějších tyčinek, lepicích past, barevných a glitrových lepidel v tekutém stavu a spoustu dalších.

Lepení obrázku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Děti díky lepidlům budou moci plně využít svůj tvořivý talent

Lepicí tyčinky

Známé rollery jsou velmi vhodné právě do dětských ručiček. Nestékají, když upadnou na zem, prostě je zdvihneme. Tyto skvělé lepicí tyčinky mají v oblibě i dospělí pro svou překvapivě dobrou lepivost, kterou využijí nejen děti doma či ve škole, ale i jejich rodiče v kanceláři. Mají jednu velmi praktickou vlastnost - lepidlo lze vyprat z oděvů, takže když se váš malý umělec rozvášní a přilepí se k ubrusu, nemusíte propadat panice a hledat nůžky. Lepidlo je ideální na lepení papíru, fotografií a kreativní činnost spojenou s papírovými výrobky. Vyzkoušejte výrobky Herkules, Pritt nebo Kores, které mají navíc tuby barevně zkrášlené a ozdobené pohádkovými postavičkami.

Lepidlo v tyčince
Lepidlo v tyčince může používat i předškolák (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepicí tyčinka
Lepicí tyčinka patří i do výbavy školáka (Zdroj: Depositphotos.com)

Tekutá lepidla

Tekutá lepidla bychom měli pořizovat dětem do školy, když se už naučily používat lepidlo tuhé. Tekuté lepidlo bývá prodáváno v plastových lahvičkách, které nemají sklony k převrhnutí, jsou opatřeny uzávěrem a mají buď tenký aplikátor na dávkování lepidla, nebo molitanovou houbičku, přes kterou lepidlo vytéká. Zde je sortiment opravdu široký. Od klasických bílých lepidel, která po zaschnutí zprůhlední, přes barevná lepidla, která barevná zůstanou, až třeba k lepidlům s obsahem třpytek, kterým se říká glitrová. Taková lepidla budou v dětech rozvíjet uměleckou činnost. Šmouhy od tekutých lepidel je možné jednoduše odstranit vlažnou vodou a nezanechávají žádnou stopu. Používají se zejména k lepení papíru, kartonu, ale také textilu, kůže nebo dřeva. Také zde je vhodný výrobek Herkules, Pritt nebo UHU, ale musíme dobře rozlišit, které z těchto lepidel je určeno právě pro děti.

Glitrová lepidla
Glitrová lepidla zanechávají výraznou a krásnou stopu (Zdroj: Depositphotos.com)
Tekuté lepidlo
Tekutá lepidla mají výborné lepicí vlastnosti (Zdroj: Depositphotos.com)

Klovatiny

Velmi oblíbená je klovatina, vyrobená z přírodních pryskyřic a klihu. Má vysoké lepicí schopnosti, je vhodná nejen na papír, ale také na gumu, korek nebo polystyren. Pod uzávěrem nalezneme speciální stěrku, která umožní rozetření lepidla právě na to místo, kam potřebujeme. Doporučujeme pro starší děti, protože tekutost klovatiny je vyšší než u klasických tekutých lepidel a mohlo by dojít k rozlití. 

Hobby lepidla

Stane se, že vaše dítko již od raného dětství projevuje nebývalý zájem o modelaření nebo různé kutilské činnosti. Nebraňte mu a pořiďte mu pro tyto účely hobby lepidlo. Například École'too hobby lepidlo je přímo určené pro děti od 6 let. Je vhodné pro lepení všech materiálů, velmi dobře schne a má vysoké lepicí schopnosti. Potřísněná místa lze běžně očistit vodou a saponátem, látku vyprat. Lepidlo je na bázi vody a splňuje nařízení 71-3 o bezpečnosti hraček. 

Lepidlo na papír
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S lepidlem na papír si děti užijí spoustu zábavy

V úvahu přicházejí i tavné pistole, ale vzhledem k vysoké teplotě tavení lepidla (okolo 100 °C) by bylo na místě, aby s tavnou pistolí pracovaly vysloveně starší děti a nejlépe pod dozorem dospělé osoby. Hrozí zde úraz popálení horkým lepidlem. Tavné tyčinky jsou jinak zdravotně nezávadné, toto lepidlo může přijít do kontaktu i s potravinami a práce s tavnou pistolí je zábavná. 

Tavná pistole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tavnou pistoli by rozhodně neměly používat malé děti bez dozoru

I velmi populární lepicí plastelína je vhodná právě pro děti a jejich kreativní tvorbu. Tato plastelína má opakované použití, je vhodná na všechny druhy povrchů. Má vlastnosti plastelíny, takže nelepí na prstech, pouze na papíře nebo látce po jejím odstranění zůstane mastný flíček, který lze z látky běžně vyprat.

Lepicí pásky

Dětem také můžeme bez obav půjčit lepicí pásky, které jsou pro jejich hry bezpečné. Mohou využít jak plastové průhledné nebo barevné, tak papírové. Některé papírové pásky je potřeba lehce navlhčit a zde doporučujeme dohlédnout na vlhčení, neboť děti by mohly využít vlastní ústa a pásku olizovat. Tato papírová páska je vyrobena z přírodního kaučuku a lepidlo je bez rozpouštědel, takže nehrozí riziko toxicity.

Lepicí páska
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepicí pásku děti mohou bez obav používat

Vždy dbejte při nákupu na to, abyste vybrali lepidlo určené pouze pro děti. Nehleďte na cenu, protože levný výrobek může být poznamenán nekvalitním a možná i nebezpečným složením lepidla a mohl by vašemu dítěti způsobit zdravotní obtíže. Nakupujte zásadně ve vybraných prodejnách s výtvarnými potřebami a čtěte příbalové letáky, kde vás výrobce seznámí s látkami, které jsou v lepidlech obsažené. Jen tak docílíte skutečně dobrého a bezpečného lepidla pro děti.

Publikováno: 23. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.