reklama

Pískové obrázky děti zabaví a vás potěší

Písek dovezený z prázdnin se sype z různých skleniček a krabiček a málem skřípe i mezi zuby při svačině. To je docela častý případ pokud děti (i dospělí) podlehnou touze přivézt si z toulání po světě nějaký přírodní suvenýr. Pokud zrovna nevíte kam s ním, máme jednoduchý tip, při kterém se mohou zabavit děti i dospělí.

i (Zdroj: PePa)
Obrázky malované pískem jsou zábavným tvořením především pro děti (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat

písek zbavený kamínků a nečistot

  • barvy v různých odstínech
  • disperzní lepidlo
  • papír na předlohu
  • skleněný klipový rámeček s podložkou
  • bezbarvý lak
  • štětce na nanesení laku
  • fixy na nakreslení předlohy
  • špejle nebo míchátka
  • misky na obarvení písku
Budete potřebovat barvy, písek a ostatní pomůcky
i (Zdroj: PePa)
Budete potřebovat barvy, písek a ostatní pomůcky

Písek se dá použít jako materiál na výrobu pískových obrázků, stačí jej obarvit do potřebných odstínů. Na barvení písku se dobře osvědčily obyčejné barvy na textil.

Postup

Nejprve si na papír shodné velikosti jako je sklo nakreslíme předlohu obrázku a rozmyslíme si, jak bude vypadat barevně.

Připravte si předlohu
i (Zdroj: PePa)
Připravte si předlohu

Podle potřebného počtu barev si nachystáme misky s čistým suchým pískem a do každé přisypeme barevný prášek. Písek s barvou postříkáme horkou vodou tak, aby byl písek dokonale provlhčený, ale neplaval.

Obarvěte písek, zvlhčete jej a řádně promíchejte tak, aby v něm nezůstaly hrudky
i (Zdroj: PePa)
Obarvěte písek, zvlhčete jej a řádně promíchejte tak, aby v něm nezůstaly hrudky

Písek s barvou hned důkladně promícháme tak, aby v miskách nezbylo ani trochu neobarveného. Obarvený písek necháme proschnout. Případné hrudky rozdrtíme a rozmícháme. Podle předlohy natíráme jednotlivé části obrázku postupně lepidlem a sypeme na ně barevný písek. Přebytečný písek sesypeme zpět do misky. Písek na sklo ještě lehce přitlačíme prstem a případné chyby opravíme dosypáním správné barvy. Rozmazané kontury můžeme upravit pomocí špejle seříznuté šikmo.

Na sklo nanášejte písek podle předlohy
Na sklo nanášejte písek podle předlohy (Zdroj: PePa)
Písek opatrně přitiskněte prstem
Písek opatrně přitiskněte prstem (Zdroj: PePa)

Hotový obrázek ještě celý zafixujeme bezbarvým lakem. Pokud máme pískem vyplněnou celou plochu obrázku, můžeme použít lak ve spreji. Pokud je mezi ploškami písku volné sklo, nanášíme na jednotlivé barevné plochy lak štětcem, na každý odstín použijeme čistý štětec, abychom barvy nesmíchali a neušpinili.

Pod sklo, které není pokryté pískem celé, vložíme bílý nebo barevný papír (dle charakteru obrázku) a pevnou podložku, kterou připevníme klipovými sponkami, sloužícími zároveň na pověšení obrázku na stěnu. Pokud je sklo pokryté pískem celé, vložíme pod sklo jen pevnou podložku s klipy.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.