reklama

Uháčkujte si měkoučké levandulové zachumlání

Zima se nám pěkně hlásí svojí vládou studeného počasí, tak se musíme zachumlat do teploučka. Chcete vyrobit svým dětičkám nebo sobě teploučko na krček? S chutí do toho. Vlastnoručně vyrobené hřeje více.

Krásnou šálu si podle našeho návodu dokáže uháčkovat každý (Zdroj: Jitka Lumpová)

Než začneme se samotnou prací, podívejme se trochu na historii, jakpak to s háčkováním vlastně je. O původu háčkování neexistují žádné spolehlivé údaje. Podle některých domněnek pochází tato technika z Tibetu nebo z Číny. Písemné doklady jsou známé teprve z počátku 19. století z Anglie. Přibližně od poloviny 19. století došlo ke značnému rozšíření ručního háčkování.

Ruční háčkování se provozuje dodnes jednak jako drobné řemeslo s početnými regionálními zvláštnostmi v technice a vzorech, a také jako koníček podporovaný zejména v posledních desetiletích prodejci háčkovacích přízí nabídkou tiskovin s novými vzory a technikami.

Návod na výrobu šály

Budeme potřebovat:

  • akrylovou přízi (dvojitě Batole)
  • háček (č. 3,5 - velikost dle síly příze)

Použité zkratky:

  • DLS - dlouhý sloupek
  • ŘO - řetízkové oko
  • KS - krátký sloupek
Připravte si vhodnou přízi a háčky odpovídající velikosti
Připravte si vhodnou přízi a háčky odpovídající velikosti (Zdroj: Jitka Lumpová)

Nejdříve si uháčkujeme řetízek z 23 řetízkových ok, do třetího oka uděláme 1 DLS, do každého následujícího oka uděláme 1 DLS a opakujeme do konce řady. Celkem máme 21 DLS + 2 ŘO na začátku, otočíme a uděláme 2 ŘO a dále do každého oka 1 DLS až do konce řady. Takto uděláme 4 řady dlouhými sloupky.

Háčkujeme dlouhými sloupky
Háčkujeme dlouhými sloupky (Zdroj: Jitka Lumpová)
Uháčkujeme čtyři řady
Uháčkujeme čtyři řady (Zdroj: Jitka Lumpová)

Nyní uděláme dírkovaný vzorek šály. Uháčkujeme 2 ŘO, hned do prvního oka uděláme 2 DLS, další dvě oka vynecháme a do třetího oka uděláme 3 DLS. Opět vynecháme 2 oka a uděláme do následujícího oka 3 DLS. Opakujeme do konce řady. Do posledního oka uděláme 1 DLS a otočíme.

Začneme dírkovaný vzorek
Začneme dírkovaný vzorek (Zdroj: Jitka Lumpová)
Dokončíme první řadu vzorku a otočíme
Dokončíme první řadu vzorku a otočíme (Zdroj: Jitka Lumpová)

Druhou řadu dírkovaného vzoru začneme 2 ŘO, do mezery mezi DLS z předchozí řady uděláme 2 DLS, do každé další mezery mezi DLS uděláme 3 DLS (opakujeme 3 DLS do mezery do konce řady). Od 2 ŘO opakujeme celý postup stejně ještě další 3 řady. Dírkovaným vzorečkem vytvoříme celkem 5 řad.

Nyní se pustíme do druhé řady vzorku
Nyní se pustíme do druhé řady vzorku (Zdroj: Jitka Lumpová)

Nyní budeme dělat část šály hladkou. Uháčkujeme 2 ŘO, do každého oka 1 DLS. Hladkou část šály uděláme dlouhou dle vlastní potřeby a před dokončením ještě uděláme opět 5 řad dírkovaným vzorečkem, pak 4 řady hladkou část (jen 1 DLS do každého oka).

Pokračujme hladkou částí
Pokračujme hladkou částí (Zdroj: Jitka Lumpová)

Na obou koncích šály můžeme udělat 1 řadu KS tmavě fialovou barvou. Šálu můžeme také ozdobit jakoukoliv aplikací, např. kytičkou, korálky nebo mašličkami. K šále si můžete uháčkovat třeba slušivou čepičku ve stejných barvách a stejným vzorem. Jakmile se v háčkování zdokonalíte, pusťte se třeba ještě do rukaviček bez prstů, plédu nebo moderního bolerka.

K šále můžeme uháčkovat i slušivou čepičku
K šále můžeme uháčkovat i slušivou čepičku (Zdroj: Jitka Lumpová)

Hotovo, zima může přijít!

Zdroj informací: Jitka Lumpová

Publikováno: 16. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce