Než bude jaro tak si bez velkého šití nebo vyšívání připravíme jednoduchou barevně laděnou prostírku. První zelené lístky a žluté kvítky podbělu či pampelišky nás inspirují k ušití veselého ubrusu s ubrousky v jasné sytě zelené a žluté barvě. Praktické oboustranné ušití nám umožní kombinaci barev a jejich proměny. Obrátíme-li ubrus na zelenou stranu, žluté ubrousky se budou na něm krásně vyjímat a naopak na žlutém ubrusu zelené ubrousky budou působit jarně svěžím tónem.
Na výrobu prostírání budete potřebovat:
- látku
- vlizelín
- nitě
- pravítko
- krejčovskou křídu
- šicí stroj
- jehlu
- špendlíky
- nůžky
Postup:
Pro ubrus a ubrousky budeme potřebovat dvě bavlněné látky – žlutou a zelenou. Látky vyměříme a rozstříháme na ubrus a čtyři ubrousky. Podle obdélníku ubrousku vystřihneme obdélník vliselínu, položíme ho lepicí stranou na žlutou látku a teplou žehličkou jej zažehlíme až do krajů.
Pro ubrus široký 140 cm koupíme vliselín v dvojité délce a podélně zažehlíme jednu část a druhou podélně nastavíme tak, aby se v nastavovaném místě v šíři 1 cm vliselín překrýval. Potom zelenou a žlutou látku položíme okraji na sebe, vliselínem obráceným nahoru k nám. Asi 1,5 cm od okraje zakreslíme křídou podle pravítka čáru a okraje nastehujeme.
V krajích pak ubrus a ubrousky rovně na stroji sešijeme. Vytáhneme stehování a šev ještě z této rubové strany žehličkou srovnáme. Při šití vynecháme po jedné straně úsek v délce asi patnácti cm nesešitý. Všechny růžky pak šikmo, 1 – 2 mm od ušitého rohu zastřihneme, abychom je mohli obrátit.
Ušitý ubrus i ubrousky tvoří vlastně velké vaky, které volným otvorem obrátíme do líce. Látku protáhneme otevřeným místem jako při obracení punčochy. Do růžků pak vsuneme špičku nůžek, rohy vytáhneme a vytvarujeme do špičky.
Švy obrácené na líc povytáhneme, srovnáme a zarýhneme. Okraje otvoru po obracení zahneme dovnitř, zarýhneme a složíme je na sebe. Nenápadnými drobnými stehy pak obě látky k sobě v ruce přišijeme.
Ušitý ubrousek žehličkou srovnáme a asi 3,5 cm od okraje krejčovskou křídou podle pravítka zakreslíme rovnou čáru. Stehovačkou čáru pak prostehujeme a prošijeme na stroji. Barvu nitě ponecháme buď v barvě strany, nebo barevnost prohodíme tak, aby na žluté bylo zelené stehování a na zelené zas žlutá nit.
Chceme-li zvolit jinou variantu při šití prostírky, ušijeme ozdobně založené okraje. Pro ubrousky nastříháme nejdřív stejně velké obdélníky v obou barvách a pro ubrus odměříme také látku ve žluté a zelené ve stejné velikosti. Vliselínovou zažehlovací vložku však ustřihneme o 4 cm menší po všech stranách. Vliselín položíme na střed a zažehlíme.
Na obdélník žluté látky s vliselínem navrch položíme obdélník zelené, takže zažehlovací látka je uvnitř mezi oběma vrstvami. Na vrchní látku pak zakreslíme 4 cm od okraje čáru, nastehujeme ji a prošijeme kolem dokola. Všechny růžky vrchní látky pak zahneme směrem dovnitř a šikmo je zastříhneme.
Šikmý okraj založíme až ke špičce ušitého růžku a rovně jej zarýhneme. Oba ohnuté okraje přiložíme k sobě, srovnáme je a drobnými skrytými stehy nití ve stejné barvě je směrem od špičky dovnitř v ruce zapošijeme. Kousek před koncem necháme nesešitý pro záložku.
Nakonec zahneme i rovné okraje záložky. Zarýhneme je, nastehujeme a rovněž v ruce zapošijeme. Po dokončení strany v zelené barvě pokračujeme stejně i na druhé žluté straně. Opět záložku obrátíme ke středu a zapošijeme šikmé švy i celý okraj žlutou nití.
Toto veselé prostírání vám projasní den... a může to být i milý dárek.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 8. 2. 2023, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce