reklama

Enkaustika aneb Vyžehli si obrázek

Enkaustika je malířská technika původem ze staré antiky. Používalo se při ní barviv třených zvlášť připraveným voskem. Když byla malba hotová, horkem se spojovala a vpalovala do podkladu, byla napojena voskem, enkaustována. Toť vysvětlení z encyklopedie. Já bych to laikům přiblížila jako nanášení barevných vosků pomocí žehličky na speciální papír.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Výtvarná technika zvaná enkaustika je velmi oblíbená (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Tato technika využívá horký včelí vosk, do kterého byl přidán pigment. Nanáší se na obvykle upravené dřevo, plátno či leštěný papír. Kovové nástroje a speciální kartáče mohou být použity k úpravě malby před ochlazením. Častěji se používají vyhřívané nástroje a vychladlé vosky. Dnes se využívají navíc různé horké lampy či horkovzdušné pistole, které mohou nejen prodloužit čas pro práci s obrazem, ale vytváří i nové zajímavé efekty.

Enkaustika využívá horký včelí vosk
Enkaustika využívá horký včelí vosk (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Do vosku se přidá pigment
Do vosku se přidá pigment (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

U tohoto tvoření nepotřebujete výtvarné nadání, nemusíte být mistr v ohánění se štětcem. Stačí vnímat. Vnímat obraz, který vystupuje pod žehličkou, která konec konců ani nemusí být originálním nástrojem daným pro tuto techniku, ale postačí vám obyčejná nenapařovací žehlička. Výhodou bude, pokud seženete nějakou lehkou a s menší žehlicí plochou.

Budete potřebovat žehličku
Budete potřebovat žehličku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Stačí vám obyčejná stará žehlička bez napařování
Stačí vám obyčejná stará žehlička bez napařování (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jako podklad doporučuji pro začátek zvolit zadní stranu starého nástěnného kalendáře (nikoliv na recyklovaném papíře, ale s klasickým lesklým voskovým povrchem). Pokud jej rozstříháte na menší plochy, půjdou vám první krůčky mnohem lépe. Místo shánění včelího vosku a vhodných pigmentových prášků zakupte v papírnictví voskovky.

Pokud nemáte včelí vosk...
Pokud nemáte včelí vosk... (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
... postačí vám obyčejné voskovky
... postačí vám obyčejné voskovky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

A pak už jen stačí nebát se, žehličku nastavit na nižší teplotní stupeň a s chutí se pustit do tvoření. Pod rukama vám budou vznikat opravdu zajímavé tvary, útvary, obrazce. Kombinací barev můžete vytvořit originální kolekci obrazů do každé místnosti v bytě. A věřte, že každý, kdo k vám zavítá, se zastaví a zahledí na tyto malby. Navíc získáte nový způsob odreagování se od každodenních starostí a problémů.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková