reklama

Při tvorbě obrazu využijte kouzelný maskovací liner

Vyzkoušejte práci s takzvanou kouzelnou konturou neboli "maskovacím linerem". Jde o akrylové médium, kterým zakryjete místo, kam jej nanesete. Lahvička má úzkou špičku, z níž tekutina volně vytéká a snadno se s ní kreslí a píše.

i (Zdroj: Lucie Faltýnková)
Kouzelná kontura pomůže s výrobou obrazu. Použijte maskovací liner (Zdroj: Lucie Faltýnková)

Liner přilne na pevné, čisté a nemastné podklady, jako je například malířské plátno, sklo, keramika, kov, smalt, dřevo a podklady natřené akrylovou barvou (není ale vhodný na běžné textilie). Touto technikou vytvoříte dárek i na poslední chvíli.

Budete potřebovat

  • maskovací liner
  • akrylové barvy
  • malířské plátno o rozměru 20 × 60 cm (prodává se již napnuté na rámu)
  • štětce

Po zaschnutí lze liner přetírat akvarelovou nebo akrylovou barvou (doporučuje se naředit je vodou). Na suchou barvu pak můžete znova nanést liner a opět jej po uschnutí přetřít. Podobně se pracuje při malování velikonočních kraslic.

Po zaschnutí všech vrstev barev se liner snadno odstraní sloupnutím. Maskovací liner je ředitelný vodou, po sloupnutí nezanechává na podkladu žádné stopy, ruce a nářadí umyjete vodou. Zkuste si s námi vytvořit efektní a půvabnou malbu slunce zapadajícího nad horizontem města.

Postup:

Předem si připravte podklad plátna – jeho plochu včetně boků natřete světlou akrylovou barvou – v našem případě mírně naředěnou pastelově žlutou. Na suché plátno linerem nakreslete linky – kontury. Nejdříve namalujte linii celého horizontu, pak dokreslete pouze obrysy domků v popředí – jsou to všechno tahy, které budou světle žluté. Liner nechte dobře uschnout.

Nejprve si dobře připravte podklad
i (Zdroj: Lucie Faltýnková)
Nejprve si dobře připravte podklad

Připravte si odstíny akrylových barev a nařeďte je vodou. Nejprve celé plátno včetně hran navlhčete štětcem čistou vodou. Oblohu nad domky natřete intenzivnější žlutou barvou a do ní malujte tahy dalšími odstíny – červenou, oranžovou a fialovou.

Malujte rozředěnými akrylovými barvami
i (Zdroj: Lucie Faltýnková)
Malujte rozředěnými akrylovými barvami

Domky vybarvěte fialovou a tmavě modrou barvou. Po zaschnutí nakreslete do siluety linerem detaily a další okna. Když zaschne, přetřete domy naředěnou černou barvou. Z dokonale suchého plátna odstraňte (opatrně sloupněte, zkuste pohyb, jako byste linku gumovali, za konturu netaháte, ale tlakem prstu ji srolujete – odrolíte – z podkladu) liner.

Ten po odstranění nezanechává v obrázku žádnou stopu ani barevný odstín. Pokud nechcete kupovat akrylové barvy a máte doma akvarely nebo barvy temperové, můžete je rovněž na malbu použít.

Po dokončení malování zaschlý liner opatrně sloupněte
i (Zdroj: Lucie Faltýnková)
Po dokončení malování zaschlý liner opatrně sloupněte

Linerem malujte kontury přímo špičkou na lahvičce. Tekutina volně vytéká a není třeba na lahvičku silně tlačit. Díky tomu se s linerem krásně kreslí a vznikají uvolněné tahy, liner je ideální také k psaní textů. Při kreslení mějte na paměti, že s linerem dosáhnete negativního malování, v lince nebo ploše bude prosvítat barva podkladu.

Liner nechte volně schnout. Doba schnutí záleží na tloušťce kontury a velikosti nakreslené plochy, zasychá přibližně 40 minut a více. Schnutí můžete urychlit fénováním, ale pozor, ať linku tlakem vzduchu nedeformujete. Fén použijte raději až na dosoušení.

Zdroj informací: Lucie Faltýnková

Publikováno: 29. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce