reklama

Chcete být originální? Vyzkoušejte batiku!

Pro ty, kteří nechtějí zapadnout, je tu technika batikování. Touto jednoduchou technikou můžete vytvořit originální kousek, který vám budou všichni závidět. Než se však pustíte do samotného barvení, zjistěte si, zda materiál, který chcete barvit, je pro tuto techniku vhodný.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Batikováním ozdobíte oblečení, tašku či jiný textil, například bytový. Fantazii se meze nekladou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co lze obarvit?

Bavlnu, len, hedvábí, jutu, viskózu a umělé hedvábí. Před obarvováním si vždy přečtěte podrobně návod na barvě. Někdy můžete kromě textilu také obarvit přírodní materiály, jako je dřevo nebo korek.

Co obarvit nelze?

Většinou špatně chytají látky se 100% obsahem polyesteru, Goretexu, akrylu, látky prošívané, nepromokavé a látky, které jsou určeny pro chemické čištění.

Jak na batikované spirály​?

Připravte si tričko, tašku, povlečení nebo šaty, a položte na rovnou plochu. Provázek nebo gumičky vám pomohou textil dozdobit.

Potřebujete světlé tričko, barvy a provázek či gumičky
i (Zdroj: R. Buriánková / Dekor)
Potřebujete světlé tričko, barvy a provázek či gumičky

Vezměte střed předního dílu a pevně stáhněte provázkem nebo gumičkou. Poté vezměte látku o kousek níž a opět stáhněte – tak postupujte, až k úplnému okraji. Tak vám na textilu vzniknou kruhy.

Při tvoření spirály postupujte od středu
Při tvoření spirály postupujte od středu (Zdroj: R. Buriánková / Dekor)
Látku svažte gumičkou či provázkem
Látku svažte gumičkou či provázkem (Zdroj: R. Buriánková / Dekor)

Pokud chcete proužky, stáhněte tkaninu od spodu a pokračujte směrem vzhůru.

Proužky uděláte jednoduše
i (Zdroj: R. Buriánková / Dekor)
Proužky uděláte jednoduše

Nezapomeňte pracovat na předním i zadním dílu, aby byl textil dostatečně dozdoben. Připravte barvu nebo vložte textil do pračky a obarvěte – podle návodu, který je vždy uveden na obalu barev.

Batikovaná taška je chic módní doplněk
Batikovaná taška je chic módní doplněk (Zdroj: R. Buriánková / Dekor)
Nudné tričko batikou ožije
Nudné tričko batikou ožije (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Nepleťte si batiku s technikou „savování“. Při ní se barva nenanáší, ale naopak z obarvené plochy se stahuje. Pracuje se nejčastěji na tmavém oblečení bělicím prostředkem. Pozor, pracujte v rukavicích a v dobře větraných prostorech či venku! Bělicí prostředek nalejte do rozprašovače a na oblečení stříkejte přes šablony.

Zdroj informací: časopis Dekor; R. Buriánková

Publikováno: 23. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce