Aby se dětem pastelky, tužky, ořezávátko a poznámkové papíry nerozbíhaly po stole do všech stran, můžeme na ně vyrobit šikovné pomocníky - stojánek, krabičky a různé pořadače - třeba ze staré plechovky od čaje nebo od barvy a několika kousků barevného papíru. Prvňákům při učení také pomohou barevné hodiny, které si mohou sami vyrobit a ani nástěnka se asi neztratí v žádném dětském pokoji. Několik tipů, jak nástup do školy barevně ozdobit, vám nabízíme.
Budete potřebovat:
- barevné kartony
- lepidlo na papír a na pórovité hmoty
- obyčejný papír na šablony
- tvrdý karton
- pár stužek
- nůžky, řezák
- tužku, pravítko
- barevné fixy nebo pastelky
Postup:
Stojánek
Plechovku si nejprve buď změříme po obvodu, nebo „okulíme“ po obyčejném měkkém papíře její tvar – tím získáme šablonu na vystřižení „kabátku“. Podle šablonky a pravítka si narýsujeme tvar obalu plechovky na karton, vystřihneme nebo vyřízneme řezákem.
Obal nejprve na plechovku přiložíme „nasucho“, abychom mohli opravit případné chyby. Potom si lehce ohneme karton v rozích podle plechovky, aby se lépe přilepoval. Plechovku rovnoměrně natřeme lepidlem a přilepíme nachystaný karton. Dáme pozor, aby nám nikde nepřeteklo lepidlo.
Plechovku zatížíme a nachystáme si přední a zadní část zvířátka či jiného vybraného obrázku. Předlohu si nakreslíme na obyčejný papír a přiměříme ji ke krabičce, abychom zjistili, je-li dost veliká. Tvář kočičky můžeme domalovat barevnými fixy nebo ještě dotvořit přilepením očí a čumáčku z kartonu.
Fousky nastříháme z kartonu nebo barevného tvrdého papíru a opatrně je protáhneme malými otvory v obličejíku a ohneme trošku dopředu. Obě části zvířátka přilepíme na krabičku a na chvíli zatížíme.
A roztomilý stojánek na tužky je hotov.
Desky
Velký kus tvrdého kartonu rozdělíme na dvě poloviny. Na obou částech si po delších stranách prořízneme vždy po dvou otvorech, ve stejných vzdálenostech od okrajů. Jak je vidět na obrázku, otvory budou mít velikost cca 2–3 cm.
Těmito otvory provlékneme stužku nebo barevný tkaloun tak, aby vnitřkem desek vedla její delší část, z vnější strany vykukují konce na zavázání. Přesah stužky necháme dostatečně dlouhý, aby bylo možno do desek zavřít i silnou vrstvu papírů.
Vrchní stranu desek polepíme veselými obrázky nebo je pomalujeme. Aby se obrázky nestíraly, můžeme desky lehce přestříkat bezbarvým lakem. Desky mohou děti využít na uložení výkresů i zásobních papírů na malování. Stejným způsobem lze vyrobit i obal na herbář.
Hodiny
Podle pokličky obkreslíme a vystřihneme kruh z tvrdého papíru. Ručičky hodin vystřihneme z papíru odlišné barvy. Kruh rozdělíme na 12 částí a napíšeme číslice.
Doprostřed kruhu a na okraje ručiček prorazíme velkou jehlou otvor. Ručičky ke kruhu připevníme velkým patentem.
Aby se děti lépe orientovaly, nalepíme na hodiny k jednotlivým číslicím ještě malé obrázky tak, aby bylo dobře vidět, na kterou číslici ručička ukazuje.
Pořadač
Jako pořadač na drobné poznámky může sloužit papírová krabička, které odstřihneme jednu z delších bočních stran a po obvodě ji zpevníme proužkem kartonu.
Nebo si můžeme krabičku vyrobit a slepit nově přesně na míru podle jednoduché šablony.
Nástěnka
Nástěnku tvoří tři části – pevný podklad z tvrdého kartonu, měkká vrstva z polystyrenu, staré karimatky nebo korku a barevný rámeček z kartonu.
Karton i střední vrstvu ustřihneme na požadovaný rozměr, kartonem provlékneme tkaničku na zavěšení a pak k sobě vrstvy přilepíme. Okraj nástěnky vystřihneme z barevného kartonu, zbytku tapety nebo pomalované čtvrtky.
A teď máte prostor na všechny důležité vzkazy.
Zdroj informací: autoři článku
Publikováno: 12. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce