reklama

Vyrobte si originální obrázek houby se stylovým rámečkem

Houby sice rostou nejvíce na podzim, ale dobrý houbař je sbírá téměř po celý rok. Těchto darů lesa můžeme využít k vytvoření obrázku. Zkuste s námi vyrobit dekoraci, jež může být hezkým dárkem pro všechny milovníky hub a houbaření.

Vyrobte si obrázek houby v krásném rámečku

Budete potřebovat:

 • houbu (nejlépe žampion)
 • papír
 • misku
 • fixírku
 • fixativ
 • rámeček se sklem
 • barvy
 • krakelovací lak
 • ubrousky
 • lepidlo.
 • štětec
 • houbičku

Postup:

Pro vytvoření obrázku použijeme houbu s lupeny a tmavším výtrusným prachem, např. žampión. Vybereme si kupříkladu středně velkou houbu a opatrně, abychom nepoškodili lupeny, vyřízneme nebo vylomíme nohu.

Nohu opatrně odstraňte
Nohu opatrně odstraňte (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nejvhodnější je klobouček nepříliš uzavřený, ale ani příliš otevřený. Lupeny na spodu kloboučku by měly být v rovině, aby se výtrusy nerozprášily. Klobouček položíme spodem na bílý papír a přiklopíme ho miskou, přičemž pod její okraj zasuneme tužku, aby se houba nezapařila.

Opatrně položte klobouček na bílý papír
Opatrně položte klobouček na bílý papír (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po třech, až čtyřech hodinách misku s houbou odklopíme a papír necháme uschnout. Na bílém papíru se krásně rýsují paprsky vykreslené vypadávajícím výtrusným prachem. Aby se drobné částečky nesetřely, postříkáme je fixírkou namočenou do fixativu.

Získáme věrný otisk kloboučku
Získáme věrný otisk kloboučku (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Obrázek vložený mezi sklo a sololitovou destičku přilepíme zezadu hnědou papírovou lepicí páskou do širokého rámečku. Dříve však rám ozdobíme na některém místě krakelováním, tj. jakoby starým popraskaným nátěrem. Místo, kde použijeme praskací lak, natřeme tmavou barvou (akrylovou, akvarelovou apod.).

Rámeček natřete
Rámeček natřete (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Barvu necháme zaschnout, a potom natřeme tato tmavá místa krakelovacím lakem, lakem antik nebo jiným podobným lakem určeným pro tuto techniku. Poslední nátěr necháme chvilku odpočinout.

Po zaschnutí natřete rámeček krakelovací barvou
Po zaschnutí natřete rámeček krakelovací barvou (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po chvíli na ještě mokrou vrstvu praskacího laku naneseme světlou vrchní barvu stejné hustoty. Zanedlouho se začnou objevovat trhlinky. Použijeme-li při nanášení barvy houbičku, vzniknou pavučinkové trhlinky.

Na mokrý lak naneste vrstvu světlé barvy
Na mokrý lak naneste vrstvu světlé barvy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Vrchní akrylovou barvu můžeme také natírat štětcem, čímž se vytvoří dlouhé praskliny s příčnými trhlinami. Použijeme-li slabou vrstvičku barvy, prasklinky budou jemnější - při silné vrstvě zase větší a výraznější.

Po zaschnutí se objeví typické trhlinky
Po zaschnutí se objeví typické trhlinky (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Při natírání poslední akrylové vrstvy se štětcem nevracíme do míst, která jsme již natřeli. Po zaschnutí barvy ozdobíme rámeček ještě ubrouskovou technikou. Z ubrousku vytrháme nebo vystříháme motiv a horní tenkou vrstvičku s potiskem oddělíme.

Použít můžeme ještě zdobení ubrouskovou technikou
Použít můžeme ještě zdobení ubrouskovou technikou (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Lepidlem na decoupage potřeme místo lepení, položíme na ně ubrousek, a jemným plochým štětcem jej směrem od středu k okrajům jemně roztíráme. Tenkým ubrouskem prosvítají trhlinky, takže ve výsledku to vypadá, jako by byl popraskaný i přilepený motiv.

Použijeme lepidlo na decoupage
Použijeme lepidlo na decoupage (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Zbytkem akrylové barvy natřeme celý rámeček, a po zaschnutí můžeme do volných míst jemně tužkou dopsat latinský nebo český název houby, případně ještě nakonec dolepit ubrouskový motiv.

Můžeme také dozdobit nápisy
Můžeme také dozdobit nápisy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nápis si předem připravíme na papír, který zespoda začerníme a písmena tak překopírujeme na rámeček.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 11. 2. 2023, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce