Houby sice rostou nejvíce na podzim, ale dobrý houbař je sbírá téměř po celý rok. Těchto darů lesa můžeme využít k vytvoření obrázku. Zkuste s námi vyrobit dekoraci, jež může být hezkým dárkem pro všechny milovníky hub a houbaření.
Budete potřebovat:
- houbu (nejlépe žampion)
- papír
- misku
- fixírku
- fixativ
- rámeček se sklem
- barvy
- krakelovací lak
- ubrousky
- lepidlo.
- štětec
- houbičku
Postup:
Pro vytvoření obrázku použijeme houbu s lupeny a tmavším výtrusným prachem, např. žampión. Vybereme si kupříkladu středně velkou houbu a opatrně, abychom nepoškodili lupeny, vyřízneme nebo vylomíme nohu.
Nejvhodnější je klobouček nepříliš uzavřený, ale ani příliš otevřený. Lupeny na spodu kloboučku by měly být v rovině, aby se výtrusy nerozprášily. Klobouček položíme spodem na bílý papír a přiklopíme ho miskou, přičemž pod její okraj zasuneme tužku, aby se houba nezapařila.
Po třech, až čtyřech hodinách misku s houbou odklopíme a papír necháme uschnout. Na bílém papíru se krásně rýsují paprsky vykreslené vypadávajícím výtrusným prachem. Aby se drobné částečky nesetřely, postříkáme je fixírkou namočenou do fixativu.
Obrázek vložený mezi sklo a sololitovou destičku přilepíme zezadu hnědou papírovou lepicí páskou do širokého rámečku. Dříve však rám ozdobíme na některém místě krakelováním, tj. jakoby starým popraskaným nátěrem. Místo, kde použijeme praskací lak, natřeme tmavou barvou (akrylovou, akvarelovou apod.).
Barvu necháme zaschnout, a potom natřeme tato tmavá místa krakelovacím lakem, lakem antik nebo jiným podobným lakem určeným pro tuto techniku. Poslední nátěr necháme chvilku odpočinout.
Po chvíli na ještě mokrou vrstvu praskacího laku naneseme světlou vrchní barvu stejné hustoty. Zanedlouho se začnou objevovat trhlinky. Použijeme-li při nanášení barvy houbičku, vzniknou pavučinkové trhlinky.
Vrchní akrylovou barvu můžeme také natírat štětcem, čímž se vytvoří dlouhé praskliny s příčnými trhlinami. Použijeme-li slabou vrstvičku barvy, prasklinky budou jemnější - při silné vrstvě zase větší a výraznější.
Při natírání poslední akrylové vrstvy se štětcem nevracíme do míst, která jsme již natřeli. Po zaschnutí barvy ozdobíme rámeček ještě ubrouskovou technikou. Z ubrousku vytrháme nebo vystříháme motiv a horní tenkou vrstvičku s potiskem oddělíme.
Lepidlem na decoupage potřeme místo lepení, položíme na ně ubrousek, a jemným plochým štětcem jej směrem od středu k okrajům jemně roztíráme. Tenkým ubrouskem prosvítají trhlinky, takže ve výsledku to vypadá, jako by byl popraskaný i přilepený motiv.
Zbytkem akrylové barvy natřeme celý rámeček, a po zaschnutí můžeme do volných míst jemně tužkou dopsat latinský nebo český název houby, případně ještě nakonec dolepit ubrouskový motiv.
Nápis si předem připravíme na papír, který zespoda začerníme a písmena tak překopírujeme na rámeček.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 11. 2. 2023, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce