reklama

Lepidla v domácnosti jsou nezbytný pomocník

Lepidlo do domácnosti není pouze jedno univerzální, potřebujeme jich více. Jistě je i znáte. Jde totiž o lepidla, která doma běžně používáme nejen ve chvílích, když potřebujeme k sobě přilepit dva papíry či při kreativní činnosti, ale i ve chvílích, kdy je zapotřebí něco opravit nebo připevnit ke stěně. Víte, jaká lepidla to jsou a máte je doma?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidla v domácnosti jsou nezbytný pomocník a neobejdeme se bez nich (Zdroj: Depositphotos)

Lepidlo do domácnosti

Lepidlo do domácnosti patří k základní výbavě. Víte, že mnohem častěji lepíme, než abychom šroubovali nebo zatloukali? Lepení je všeobecně oblíbené. Mohou si ho dovolit i méně zruční, kteří si na vrtačku netroufnou. Lepení je jednodušší, rychlejší a šetrnější k věcem. A při lepení vzniká přeci jen méně nepořádku než u vrtání nebo přibíjení. Nutno však upozornit, že doma vše nevyřešíte pouze s jedním lepidlem. A to i přesto, že existují univerzální lepidla. V současnosti jich existuje hned několik druhů. Každé z nich slouží k různým účelům. A má to své opodstatnění. 

Silikon sanitární
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Takto přilepíme a utěsníme i místa, kde bude vlhko, silikonu to nevadí

Lepidlo na papír a dřevo

K základním lepidlům každé domácnosti patří lepidla určená pro lepení dřeva a papíru. K tomu slouží především tekutá disperzní lepidla. Takováto lepidla jsou schopna spojit savé povrchy a také všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknité a dřevotřískové desky, překližku, dýhu, papír a lepenku. Tam, kde jsou spoje, je však lepší použít polyuretanové lepidlo. To můžete použít nejen na dřevo, dřevotřísku, OSB a MDF desky, ale i na PVC, sádru, kov, pěnový polystyren, tvrdou pěnu, korek, zdivo, beton a cihlu. Ve spojitosti s lepením papíru nesmíme zapomenout na tuhá lepidla, která se už dávno stala nezbytnou výbavou každé domácnosti.

Lepidlo na dřevo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidla na dřevo jsou tekutá, aby se dobře nanášela

Vteřinové lepidlo

Vteřinové nebo sekundové lepidlo jsou velmi praktickými pomocníky, jež vám dokáží vytrhnout trn z paty při náhlých nehodách. Hodí se ke spojování všech pevných, nepříliš namáhavých ploch. Existují i speciální sekundová lepidla, která jsou určena k lepení určitých materiálů. Pozor však, rozhodně se nehodí k lepení obuvi, na to jsou určena jiná lepidla.

Vteřinové lepidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vteřinové lepidlo lepí opravdu rychle

Chemoprén

Dalším typem lepidla, které byste doma měli mít, je chemoprén (kaučukové lepidlo). Používá se k lepení pružných spojů, především podrážek bot. Slepí dohromady savé i nesavé materiály (dřevo, plasty, gumu, kůži, plech i sklo). Bohužel se s ním nepracuje zrovna nejsnáze. Aby vše fungovalo, musíte pracovat přesně podle návodu a nesnažte se ani o urychlení procesu schnutí, protože v tomto případě by se vám to mohlo vymstít.

Chemoprén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Chemoprénem lepíme plasty nebo gumu, kov i kůži

Lepidlo do tavné pistole

Opomenout nesmíme ani lepidlo do tavné pistole. Lepí dřevo, látky, lepenku, keramiku i plasty. Lepidlo je dostupné v několika šířkách v podobě tyčinek dlouhých 12 až 19 centimetrů. Lepidlo se používá ponejvíce k tvorbě vlastních dekorací a ke kreativní činnosti. Mimo toho se může použít i k připevnění, utěsnění, vyspárování a montování. Použít se může i na těsnění, koberec a kov.

Tavná pistole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepidlo do tavné pistole je tvarováno do tyčinek

Na stěny a zdi

Lepidlo na stěny a zdi uplatníte všude tam, kde si chcete být jisti, že vám hmoždinka ze zdi hned tak nevypadne. Jde o speciální lepidlo, které je známé jako chemická kotva. Používají se často i tam, kde jsou namáhané spoje, tedy třeba u schodů a zábradlí.

Lepidlo na obklady
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Obkladačkové lepidlo je polotuhá pasta s velmi dobrou pojící silou

Epoxidová lepidla

Praktickým lepidlem v každé domácnosti je i to epoxidové, které dokáže spojit kovy, dřevo, kameninu, kámen, porcelán, beton i umělou hmotu. Jde o dvoufázové lepidlo, které se prodává ve dvou samostatných tubách a před použitím se musí nejprve smíchat. Tento typ lepidla je známé tím, že rychle schne a  je schopné vytvořit velmi pevný spoj, který je odolný proti vodě.

Lepidlo v tubě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tekuté lepidlo v tubě používáme třeba na lepení papíru nebo dřeva

Montážní lepidla

Velmi praktickým pomocníkem v každé domácnosti jsou v současné době montážní lepidla, která vám pomohou věci připevnit bez potřeby hřebíku. Jde o hit poslední doby. Vše, co potřebujete, připevníte rychle, snadno, bez hluku a nepořádku. Použít je navíc můžete i na nerovných plochách stěn.

Montážní lepidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Montážní lepidlo využijeme třeba při renovaci oken

Co je vlastně lepidlo?

Lepidla jsou látky, díky nimž se dva pevné předměty dokáží pevně spojit. Využívají se nejen v domácnosti, ale i na stavbách, dílnách, školách, kancelářích i v průmyslu. Jsou běžnou součástí našich životů. Mnohdy už si ani neuvědomujeme, že jsme nějaký způsob lepení použili. Lepidlo tvoří látky přírodní, ale i o syntetické materiály. Historie lepidla je velmi hluboká. Nejstarší lepidlo je starší více než 10 000 let a bylo nalezeno v Nachal Chemar. V současné době užíváme různé druhy lepidel. V jejich výběru nás ovlivňuje to, z jakého materiálu lepené předměty jsou, jakou chceme dosáhnout pevnost spoje, těsnost spoje, rychlost přilepení a k jakému bude docházet k namáhání spoje.

Silikonové lepidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Silikonové lepidlo je vhodné téměř na všechny druhy materiálu

Publikováno: 21. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.