reklama

Vyrobte si jednoduše mořskou skříňku

Oblékneme-li obyčejnou skříňku třeba na klíče do romantického kabátu, vytvoříme rázem zajímavý detail, na který lze vždy se zájmem pohlédnout. K takové zásadní změně, jakou je proměna dřevěné skříňky v jakoby starobylý kousek nábytku, potřebujeme jen pár věcí. A protože vánoce už nejsou daleko, můžeme skřínkou překvapit někoho blízkého.

i (Zdroj: Miroslava Kubišová)
Vyrobte si mořskou skříňku zdobenou kombinovanými technikami (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Postup

Promyslíme si celkové barevné ladění skříňky a v tomto duchu provedeme základní nátěr mořidlem na dřevo, jen vynecháme výplň dvířek. Protože potřebujeme pouze malé množství mořidla, můžeme jej nahradit i obyčejnou barvou na látku. V horké vodě rozpustíme trochu prášku a skříňku natřeme.

Vnitřní výplň dvířek lze ozdobit krakelováním, čímž v konečném stavu dosáhneme vzhledu starého a věkem popraskaného lakování. Základní nátěr provedeme tmavší akrylovou barvou, já použila modrou.

Jako podklad pro krakelování použijte tmavou barvu
i (Zdroj: Miroslava Kubišová)
Jako podklad pro krakelování použijte tmavou barvu

Po zaschnutí barvy na celou plochu naneseme krakelovací lak. Lak rozetřeme štětcem a necháme jej chvíli zavadnout. Mezitím si rozmícháme v misce bílou barvu.

Nátěr bílou barvou nanášíme na ještě mokrý krakelovací lak. Štětcem barvu roztíráme jedním směrem a do natřených míst se již nevracíme. Po zaschnutí vrchní vrstva popraská, takže vzniknou tmavé nepravidelné trhliny v bílé ploše.

Krakelování vynikne až po zaschnutí
i (Zdroj: Miroslava Kubišová)
Krakelování vynikne až po zaschnutí

Okraje dvířek zdůrazníme ozdobným lemováním z malých dlaždiček. Můžeme k tomu použít i trochu větší skleněné mozaikové čtverečky v modré, růžové a šedé barvě. Čtverečky poskládáme na okraj a vyzkoušíme si rozložení a barevnou skladbu.

K přilepení čtverečků lze použít jakékoli universální pevně lepicí lepidlo určené pro lepení skla a dřeva. Přilepíme-li kostičky speciálním lepidlem pro mozaiku, můžeme se čtverečky ještě asi 10 minut po nalepení pohybovat a vyrovnávat mezery.

Mozaikou oblepte rámeček
i (Zdroj: Miroslava Kubišová)
Mozaikou oblepte rámeček

Jakoby starý a popraskaný nátěr na dvířkách učiníme ještě zajímavějším, pokryjeme-li ho obrázkem. Technikou decoupage vytvoříme obraz přerušovaný trhlinami, jakoby staré malby. Z potištěného ubrousku vybereme vhodný detail a po obrysu jej vystřihneme.

Ubrouskovým potiskem můžeme také zakrýt i celou plochu výplně. Motiv otevřeného okna se střechami domků a ubíhající krajinou je klasický. Z ubrousku, skládajícího se ze tří vrstev, oddělíme poslední vrstvu s potiskem.

Lepidlem vhodným pro ubrouskovou techniku potřeme celou plochu dvířek. Potom odhadneme umístění motivu a od středu k okrajům jej pokládáme na lepidlem potřenou plochu. Ubrousek přitom lehce roztíráme měkkým plochým štětcem namočeným do lepidla.

Ozdobte ubrouskovou technikou
i (Zdroj: Miroslava Kubišová)
Ozdobte ubrouskovou technikou

V místech podložených bílou barvou motiv zřetelně vyniká, pouze je přerušovaný tmavými trhlinami, čímž dosáhneme věkovitého vzhledu. Po zaschnutí můžeme celou skříňku přelakovat bezbarvým lakem (kupř. akrylovým).

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 18. 2. 2023, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.