reklama

Orchideje se vám při správné péči odmění záplavou květů

Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která pěkně zdobí okna, je orchidej. Pěstování této rostliny se mnoho lidí obává, proto přinášíme několik rad, na co se soustředit již při nákupu květiny a jak dál postupovat při péči. Jen tak můžeme docílit bohatého květenství.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte orchideje, odmění se vám za vaši péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při nákupu je důležité sledovat, jestli jsou kořeny svěže zelené, poupata nezaschlá, listy lesklé a pevné, substrát mírně vlhký. V případě, že budete orchideje kupovat za chladného počasí, nechejte si je zabalit, aby vám „nenachladly“. Nejčastěji pěstovaný je druh Phalaenopsis hlavně proto, že není tolik náročný na pěstování a prostředí jako jiné druhy. Tento druh orchideje velmi často a dlouho kvete a prospívá mu teplo například panelákových bytů.

Lehce pěstovatelnou orchidejí je rod Vanda. Tu je možné přes léto umístit na chráněné stanoviště, nejlépe zavěsit na strom. Tento druh totiž při svém růstu není závislý na půdě a kořeny jsou volné. Jako jediný má od přírody modré květy, ostatní orchideje, které mají modré květy, jsou dobarvované. Až tyto květy odkvetou a narostou další, ty budou mít již barvu bílou.

Stanoviště

Rostliny umisťujeme do prostředí, kde je teplota 20-25 °C. Teplota by neměla nikdy klesnout pod 16 °C. Orchideje vyžadují hodně světla, proto je optimální umístit je na okno, které je orientované k východu nebo západu. Dejte ale pozor, aby rostlina nebyla vystavena přímému slunci. Orchideje vyžadují opěrné tyčky k podepření květenství, aby se nelámaly.

Rod Phalaenopsis (česky někdy nazývaný můrovec) je nejrozšířenějším druhem
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s. / Pavla Wagnerová Málková)
Rod Phalaenopsis (česky někdy nazývaný můrovec) je nejrozšířenějším druhem

Zálivka

Orchideje zaléváme teprve tehdy, když je substrát dosti vyschlý. To poznáme podle toho, že je květináč s rostlinou lehký. Rostlinu ale nesmíme nechat úplně přeschnout. Optimální je zalévat orchidej 1× týdně, pokud možno dešťovou nebo odstátou vodou. Pro orchideje jsou nejvhodnější průhledné květináče, které mají na dně opěrné nožky, díky kterým voda odtéká, a kořeny v nich nehnijí.

Nikdy nenechte orchideje stát ve vodě!
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s. / Pavla Wagnerová Málková)
Nikdy nenechte orchideje stát ve vodě!

Orchideje nás obdarují krásným a opakovaným květenstvím jen tehdy pokud budete dodržovat jejich nároky, jako jsou správná zálivka, umístění, a případná ochrana proti chorobám a škůdcům. Odkvetlé květy průběžně odstraňujeme, květenství odstřihneme nad druhým očkem, listy otíráme měkkým hadříkem nebo použijeme lesk na listy.

Odstraňujte odkvetlá květenství
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s. / Pavla Wagnerová Málková)
Odstraňujte odkvetlá květenství

Substrát a hnojiva

Substrát kupujte speciální pro orchideje. Tento substrát obsahuje rašeliník a piniovou kůru. Orchideje hnojíme speciálními hnojivy pro orchideje, protože vyžadují jen velmi malé množství živin. Hnojení se provádí 1× za měsíc mimo vegetační období a 1× za 14 dní ve vegetačním období. Pro hnojení se dají použít hnojivové tyčinky, které se zapraví do půdy. Tyto tyčinky uvolňují živiny po dobu 2 měsíců. Orchideje přesazujeme v období klidu a to každé dva roky.

V sezóně je pravidelně hnojte
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s. / Pavla Wagnerová Málková)
V sezóně je pravidelně hnojte

Choroby a škůdci

Houbové choroby se nejčastěji vyskytují, pokud je rostlina v chladu a vlhku. Rostliny by se proto neměly rosit a zalévat večer a květy i listy by neměly být dlouho mokré. Také poškozenými kořeny může do rostliny vniknout choroba.

Další choroby mohou být virového původu, ty se vyznačují skvrnami, proužkami na listech a deformacemi listů. Rostliny také mohou napadnout škůdci, jako jsou štítenky a puklice.

Zdroj informací: BAUHAUS, k.s.

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce