reklama

Podzimní rostliny do truhlíku oživí okna a balkony

Podzimní rostliny do truhlíku nahrazují již odkvetlé letničky, které zcela přirozeně s koncem léta odkvétají a přichází o svou krásu. Výběr podzimních rostlin je široký a řada z nich zvládne překonat i první mrazivé dny. Víte, že jsou dokonce i takové, které vydrží celou zimu? Nevyznáte se v nich? Netrapte se tím. Řekneme vám, jaké rostliny můžete na podzim do truhlíků zasadit.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na balkoně podzimní rostliny do truhlíku oživí a nahradí letničky (Zdroj: Depositphotos)

Podzimní rostliny do truhlíku mají svá specifika

Rostlin, které můžete na podzim zasadit je skutečně mnoho. Hovořit proto budeme jen o těch nejoblíbenějších, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle. Předem vám však také říkáme, že zatímco jste v průběhu jara a léta sázeli do truhlíku rostliny okrasné především svým květem (a obvykle jen jeden druh), na podzim je to jiné. Ideální totiž je, když rostliny do květináčů nakombinujete. Květináče jsou pak barevnější, zajímavější a vydrží dělat parádu mnohem delší dobu. Každá rostlina v truhlíku prochází proměnami a je zajímavá něčím jiným.

Podzimní dekorace
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Podzimní květiny v truhlíku dokáží vykouzlit zcela jedinečnou atmosféru

Jaké jsou ty nejoblíbenější podzimní rostliny do truhlíku?

Vřes

Základ každého podzimního truhlíku se neobejde bez vřesu a vřesovců. Kombinovat přitom můžete jejich různé odrůdy. Existují vřesy se světle zelenými lístky a bílými květy nebo také s tmavě zelenými lístky a tmavě růžovými květy. Známé jsou dokonce i nekvetoucí varianty. U nich se pak v chladných dnech jejich větvičky mění v ohnivě červené. Požadují neustále mírně vlhkou půdu.

Vřes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Několik druhů vřesu v truhlíku jsou velmi efektivní balkonovou ozdobou

Okrasné zelí

Další velmi pěknou a oblíbenou podzimní balkonovou rostlinou je okrasné zelí. Skvělé na něm je, že vám bude dělat radost až do Vánoc. Při mírné zimě je schopna dokonce vydržet až do března. Tato rostlina není okrasná svými květy, ale svými listy, které se vybarví po prvních podzimních mrazících. Zalévat ji musíte opatrně. Ve chvílích, když mrzne, ji nezalévejte.

Okrasné zelí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Okrasné zelí vás možná neuchvátí svým jménem, ale svým vzhledem zaručeně

Chryzantémy

Jednou z nejoblíbenějších podzimních truhlíkových rostlin jsou i chryzantémy. Do truhlíků se nejvíce hodí ty nízké. Nejlépe v jejich případě je, když jich k sobě zasadíte hned několik. Ozdobu vám budou dělat až do konce listopadu. Vybrat si můžete z velké škály barev.

Chryzantémy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Chryzantémy jsou velmi oblíbenou podzimní balkonovou rostlinou. V době Dušiček ji lidé s oblibou dávají i na hrob

Hebe

Hebe se vyznačuje krásně zbarvenými listy. Je to malý poměrně nenáročný keřík, který k nám dorazil až z Nového Zélandu. Do podzimního truhlíku si vyberte mrazuvzdorné odrůdy.

Hebe
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hebe je na první pohled poměrně nenápadný, na ten druhý vás zaujme svými pěknými lístky

Břečťan popínavý

Existují různé druhy břečťanů, které se od sebe liší barvou i tvarem a velikostí listů. Truhlíku dodávají větší objem.

Břečťan
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Břečťan dokáže oživit balkon sám o sobě, když ho zasadíte do truhlíku k dalším rostlinám, dodá jim na objemu

Dlužichy

Dlužichy se mohou pochlubit tou nejširší škálou barev u listů (od citronové přes karamelovou, bronzovou, purpurovou až po červenorůžovou nebo fialovou). Aby se jim dařilo, potřebují dobře propustnou a na živiny bohatou půdu, která je mírně vlhká.

Dlužicha
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dlužichy si zamilujete pro jejich tvar i pestrost barev

Macešky

Macešky kvetou po valnou většinu roku. Existuje jich neuvěřitelné množství. Výjimečné na nich je to, že kvetou až do zámrazu. Jsou do značné míry mrazuvzdorné. Některé druhy jsou schopné kvést v průběhu mírné zimy až do jara.

Maceška
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Macešky jsou výjimečné pro svou schopnost kvést takřka po celý rok

Brambořík

Další květinou, kterou můžete zasadit do podzimního truhlíku, je brambořík. Nenechte se zmást, brambořík sice působí křehce, ale ve skutečnosti jde o otužilou rostlinu, jež miluje chlad. I zde si můžete vybírat z ohromného počtu odrůd. Kvete bíle, růžově, červeně, nachově a také světle zeleně. Do venkovních truhlíků sázejte jen venkovní odrůdy. Ty totiž snesou teplotu pohybující se kolem 5 °C.

Brambořík
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Brambořík v truhlíku zvládne teplotu do 5 °C

Libavka

Libavka je vřesovištní rostlinou, kterou zdobí červené, růžové nebo bílé bobule od podzimu až do předjaří. Na pěstování je poměrně nenáročná. Vyžaduje pouze polostín a vlhkou rašelinnou půdu.

Libavka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Libavka je vzdálenou příbuznou vřesu

Zimostráz

Zimostráz je krásně zelený i v zimním období. Můžete ho nůžkami různě tvarovat. Není příliš vybíravý. Daří se mu jak na slunném stanovišti, tak i ve stínu. Náročný není ani na zálivku. Nesnese však příliš dlouhé suché období.

Zimostráz
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimostráz vás okouzlí svou krásnou zelenou barvou

Starček

Starček je krásný pro své stříbřité listy. Zajímavý je i pro svůj tvar. Venku je schopen přežít celou zimu.

Starček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Starček je oblíben pro své stříbřité listy a zajímavý tvar

Netřesk

Netřesk je skvělou podzimní rostlinou do truhlíku. Je velmi odolný, vytrvalý a mrazuvzdorný. Nejlépe se mu daří tam, kde je sucho a kde se mísí hlína s pískem. Vybrat si dnes můžete z celé řady odrůd, které se od sebe liší tvarem i barvou. Pravda je, že tyto ušlechtilé odrůdy jsou už trochu náročnější na vláhu a výživu.

Netřesk
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Netřesk se nehodí pouze na skalku, ale i do podzimně laděného truhlíku

Publikováno: 14. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová