reklama

Japonské posuvné stěny našly místo i v českých domácnostech

Myslíte, že je japonská posuvná stěna pro naše domácnosti příliš velká exotika? Nenechte se mýlit, jsou to velmi užitečné doplňky bytů i v naší české kotlině. Společně můžeme zjistit, jak nám mohou zkrášlit interiér a k čemu jsou vlastně dobré.

Japonské posuvné stěny si u nás získávají místo v interiérech (Zdroj: Depositphotos)

Japonské posuvné stěny v moderním interiéru

Pod pojmem japonské posuvné stěny si možná mnozí vybaví filmy, ve kterých jsou ukázány posuvné dveře a stěny z naolejovaného papíru, zdobené japonskými znaky. Posuvné stěny v evropském provedení vycházejí z této původní myšlenky, ale jsou mnohem variabilnější a nápaditější. Používají se především k zastínění a přepažení interiéru bez nutnosti stavění zdí a zůstávají tak mobilní. Jejich funkce spočívá nejen v ochraně před slunečním svitem, ale mají též dekorativní nádech, zvláště pokud jsou zajímavým způsobem zakomponovány do interiéru.

Tradiční posuvná stěna
Posuvné stěny v japonském stylu jsou oblíbené i u nás (Zdroj: Depositphotos.com)

Použití japonských posuvných stěn

  • stínění oken, francouzských terasových dveří  
  • komplexní zastínění prosklených stěn
  • dělící příčky v interiéru
  • rozčlenění prostoru a vytvoření zón
  • efektivní regulátor světla
Posuvné dveře
Posuvné stěny mohou splňovat i funkci dveří (Zdroj: Depositphotos.com)

Materiál na posuvné stěny

V současné době se nejvíce používají látky upevněné v hliníkovém rámu, a to buď roletové, závěsové nebo záclonové. Vodící profily mají 2 - 5 drážek. Kluzné a ovládací komponenty jsou plastové. Posuvné stěny se vyrábí v základní bílé barvě, ale v nabídce jednotlivých firem jsou desítky dekorativních motivů a vzorů. Samozřejmě je možné použít i další vhodný materiál, jako je plast, vinyl nebo papír. Vždy je dobré zvážit celkový design bytu nebo místnosti samotné a podle uspořádání a barev stěn a nábytku volit posuvnou stěnu. Tyto nejčastěji látkové panely mohou být uchyceny v rámu nebo pouze zavěšeny v horním pojezdovém profilu. Do něho může být umístěno až 10 panelů do šířky 150 cm. 

Dekor závěsů
Na potah se používají nejrůznější barvy a dekory látek (Zdroj: Depositphotos.com)

Ovládání japonských posuvných stěn

  • manuálně - jsou opatřeny stahovací šňůrkou nebo se ovládají ručním posunem
  • ovládáním -  většinou se jedná o dálkové ovládání motorku konstrukce
  • vypínačem - klasický vypínač umožní posun nahoru či dolů a do stran
Roletové stěny
Na zastínění jsou vhodné posuvné stěny typu rolet (Zdroj: Depositphotos.com)

Na co dbát při výběru

Před realizací japonských posuvných stěn v interiéru byste měli zvážit počet a velikost panelů, šířku překrytí panelů, počet drážek v profilu. Také byste měli mít rozmyšleno, kam budete posuvné stěny instalovat, na jakou stranu se budou stahovat a posouvat - zda nahoru a dolů nebo zprava doleva či naopak. Jak vyřešíte ovládání panelů? Ručně nebo ovládacími prvky? Mějte na paměti, že japonské posuvné stěny potřebují místo a nesmí jim v cestě nic překážet, aby mohly dobře plnit svou funkci. Bude vhodnější použít látku nebo jiný materiál? A v neposlední řadě je nutné připomenout, že japonské posuvné stěny nejsou trvanlivé a snadno podléhají zkáze kvůli mechanickému poškození, působí na ně povětrnostní vlivy (déšť ani prudší vítr jim nesvědčí) a nejsou odolné vůči působení chemických přípravků. 

Skládací dřevěná stěna
Elegantnější typ v podobě skládací stěny s náročným dekorem (Zdroj: Depositphotos.com)

Japonské posuvné stěny jsou zajímavým doplňkem našich interiérů a díky své skladnosti a lehkosti při manipulaci hrají významnou roli při volbě zastínění oken i přepažení místností, aniž bychom museli složitě přestavovat nábytek nebo dokonce vytvářet nové zdi.

Publikováno: 13. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová