reklama

Klika, kukátko i štítek patří mezi běžné doplňky našich vchodových dveří

Vhodnými doplňky vchodových dveří u bytů i rodinných domů mohou být různé druhy klik, kukátek nebo štítků se jmenovkou. Na výběr máme klasická provedení v moderním designu z rozličných materiálů nebo stále více populární digitální kukátka a kódovací kliky. Všechny tyto doplňky by nám měly zaručit především kontrolu prostoru přede dveřmi a naši bezpečnost. Rovněž nám zaručují pohodlný vstup do daného prostoru a jasné označení.

Doplňky na dveře by měly být praktické i elegantní (Zdroj: Depositphotos)

Štítky na dveře

Jedná se o jmenovky umístěné na vchodových dveřích domu či bytu, sloužící k snadné identifikaci jejich obyvatelů. Na výběr máme štítky nejčastěji z dvouvrstvého plastu v různém barevném provedení. Písmo na štítek je hloubkově vypáleno z přední strany laserovým paprskem. Ke dveřím se štítky připevňují nalepením nebo přišroubováním. Další variantou jsou štítky hliníkové vyrobené z eloxovaného hliníku, na které se písmo laserově gravíruje. Ke dveřím se připevňují nalepením nebo přišroubováním. Velmi specifický bude štítek ze dřeva, nejčastěji bukového. Písmo může být vyřezáno nebo vypáleno. Ke dveřím se připevňují nalepením nebo přišroubováním. 

Jmenovka
Úhledná jmenovka zvýší dobrý pocit při vstupu do bytu (Zdroj: Depositphotos.com)

Kukátka    

Kukátka slouží ke kontrole prostoru přede dveřmi v širokém úhlu. Podstatná při jejich výběru bude síla dveří a rozteč. Nejčastěji se umisťuji v horní třetině vchodových dveří.

Pohled kukátkem
Dveřní kukátko pomáhá k identifikaci návštěvy (Zdroj: Depositphotos.com)

Mohou být v klasickém provedení s krytkou a podložkou v několika povrchových úpravách (nerez chrom, nerez mat, nebo titan zlato) nebo v kombinaci se štítkem. V tomto případě se nejčastěji jmenovka vkládá do štítku. 

Štítek na dveřích
Mnohé panelové domy disponují jednotným systémem jmenovek a kukátek (Zdroj: Šárka Miškovská)

Komu nepostačuje klasická varianta, může si zvolit variantu digitální. Tento druh kukátka je opatřen digitální kamerou a obrazovkou ve 2,6 “ až 3,2 “. Obraz je nahráván na paměťovou kartu. Součástí systému může být i funkce zvonku. U levnějších variant je napájení pomocí baterií a cena se pohybuje od 1 300 Kč. Dražší varianty jsou opatřeny dobíjecími lithiovými bateriemi a dotykovou obrazovkou v 4,3 “ až 5 “, systém je vybaven i nočním viděním a detekcí pohybu. 

Dekodér
Kódovací systém u domovních dveří jen tak někoho nevpustí (Zdroj: Depositphotos.com)

Kliky

Kliky jsou k dostání v mnoha provedeních z různých materiálů. Nejčastěji z hliníku, nerezové oceli nebo mosazi. Moderní design se skloubí s praktickou funkčností. Kliky jsou k dostání v různých tvarech a velikostech.

Dveřní klika
Klika vchodových dveří by měla být bezpečnostní (Zdroj: Šárka Miškovská)

Velmi často je klika spojena s bezpečnostním dveřním kováním, které je z hlediska zabezpečení bytu nebo domu velmi vhodným doplňkem. Z vnitřní strany dveří je vhodná klika ve tvaru, která perfektně padne do ruky. Z vnější strany postačí klika ve tvaru koule nebo čtyřhranného kolíku.

Vchodová klika
Bezpečnostní zámek je součástí kliky u vchodu (Zdroj: Šárka Miškovská)

Modernější interiéry mohou být vybaveny elektronickou klikou, která funguje na přednastavený číselný kód. 

Klepadlo
Nesnášíte domovní zvonky? Pořiďte si klepadlo (Zdroj: Depositphotos.com)
Klika s kódováním
Vchodové dveře s kódováním jsou moderní způsob zabezpečení bytu (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 12. 10. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská