reklama

Barva interiérových dveří by měla být vybírána s rozmyslem

Barva interiérových dveří podtrhuje interiér. Zvažujete jejich nátěr a nevíte si rady? Pokusíme se vám poradit. Je nutné však dopředu říci, že ve své podstatě neexistuje žádný návod, který by vám přesně řekl, jaká barva je ta správná a nejlepší.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Barva interiérových dveří by měla být vybírána s rozmyslem (Zdroj: Depositphotos)

Barva interiérových dveří by měla být vybírána uvážlivě

Současný výběr barev a dekorů na dveře je skutečně široký. Pokud si nevíte rady s jejich výběrem, zamyslete nad tím, čeho chcete dosáhnout. Pomoci vám mohou i naše tipy:

  • Barvu dveří slaďte spíše s vertikálním schodištěm než s horizontální podlahou.
  • Podlaha nesmí opticky splývat s dveřmi.
  • Ladit by měly s rámem oken v místnosti.
  • Vhodnou volbou je i kontrast se zdmi nebo nábytkem. Pokud se však rozhodnete pro tuto variantu, měly by dveře pro změnu ladit s podlahou. Funguje to však i naopak.
  • Důležitá je i jistá barevná střízlivost. V domě by nemělo  být použito příliš mnoho barev, dekorů a materiálů.
Červené dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Barvu dveří vybírejte uvážlivě

S bílou nikdy nepochybíte

Bílá barva na dveřích je opět v módě. Je to pochopitelné, protože to je moderní a nadčasová barva, která se hodí téměř ke všemu. Velmi snadno se kombinuje a do budoucna vám usnadňuje práci u razantní změny interiéru. Navíc, nikdo neříká, že to musí být vysloveně sněhobílá barva, i bílá má spoustu odstínů. Bílé dveře nejlépe vypadají v prostoru, kde jsou na stěnách výrazné barvy. Hodí se také všude tam, kde chcete místnost prosvětlit. Její nevýhodou je nutná pravidelná údržba. Problematickou volbou může být tam, kde jsou malé děti a mazlíčci.

Bílé dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S bílou nikdy nešlápnete vedle

A jak je to s tmavými dveřmi?

Tmavé a černé dveře se hodí všude tam, kde hrozí jejich ušpinění, tedy třeba na balkon, na dveře mířící do zahrady, spíže i kuchyně. Velkou výhodou tmavých dveří oproti těm bílým je to, že na nich není tolik vidět, že jsou špinavé. 

Tmavé dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tmavé dveře v interiéru jsou praktické

Jaký druh barvy pro nátěr dveří zvolit?

Staré dveře můžete barvit bez odstranění původního nátěru nebo až po odstranění starého nátěru. Výběr druhu barvy rozhoduje materiál dveří a také i to, zda jde o dveře interiérové nebo venkovní. Interiérové dveře požadují barvu do vnitřních prostorů. Kromě toho se pak musíte rozhodnout, jestli použijete bezbarvý transparentní lak, poloprůhledný lazurovací lak nebo neprůhledný lak. Výběr nátěru dost výrazně ovlivňuje skutečnost, jak dané dveře vypadají. A proto je nutné odpovědět nejprve na tyto otázky:

  • Jde o úplně nové dveře?
  • Byly dveře již někdy renovovány?
  • Jsou na nich vidět opravy?
  • Jsou v dobrém stavu?
  • Chcete nechat vyniknout strukturu dřeva?

 To, jak odpovíte, rozhoduje o výběru barvy.

Barva
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jakou barvu použít na interiérové dveře?

Bezbarvý transparentní nátěr

Pokud chcete použít bezbarvý nátěr, je důležité nejprve zjistit, zda vaše dveře nejsou ošetřeny penetračním nátěrem. V případě, že tomu tak je, musíte je důkladně umýt ředidlem C6000 nebo lakovým benzínem, jež umožní laku zakotvit v pórech dřeva. Bezbarvý transparentní lak může být matný i lesklý. Při natírání se vždy řiďte tím, co je uvedeno na obalu barvy. Všeobecně je však možno říct, že tento lak schne asi 4 hodiny (při teplotě 20 °C). Před nanesením další vrstvy je vhodné nátěr přebrousit jemným brusným papírem. Celkově na dveře naneste celkem dvě až tři vrstvy laku.

Natírání
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bezbarvý nátěr je tu především proto, aby dřevo chránil

Lazurovací poloprůhledný nátěr

Lazurovací poloprůhledný nátěr představuje kompromis mezi průhledným a krycím nátěrem. Postup realizace se od toho prvního příliš neliší. V případě, že sytost prvního nátěru je dostatečná, další vrstvy nátěru (po lehkém přebroušení) proveďte jen bezbarvým lakem. Pokud však první nátěr dost sytý není, přidejte ještě jednu vrstvu lazurovacího nátěru. Členité dveře natírejte postupně, abyste stihli natřít celý jeden díl dříve, než zaschne. Jinak hrozí, že by mohly být přechody nátěru viditelné. 

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lazurovací nátěr nechá vyniknout kresbu dřeva

Krycí nátěr

I u krycího nátěru je zapotřebí si dveře nejprve připravit. V dalším kroku světlé dveře natřete základní barvou, která více kryje. Tmavý nátěr dveří tuto základní barvu nepotřebují. Důležité také je, aby nátěr krycí barvou byl proveden podél struktury dřeva, nikoliv napříč. Dveře mějte při natírání ve vodorovné poloze. Po natření krycí barvou dveře nakonec zalakujte bezbarvým lakem.

Červená barva
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krycí nátěr překryje přirozenou kresbu dřeva

V módě jsou i tapety

Další možností, s níž můžete renovovat nebo ozvláštnit své interiérové dveře, jsou samolepící tapety. Použití tapet je snadné, rychlé a levné. Víte, že již dokonce existují speciální tapety na dveře? Velikost těchto tapet odpovídá rozměrům dveří. Typické pro ně rovněž je, že jsou silnější než běžné tapety. K pozitivům tapet patří dlouhá životnost, stálobarevnost, odolnost vůči otěru, omyvatelnost, tvarová stálost, cenová dostupnost i možnost nechat si vytisknout jakýkoliv motiv.

Tapeta na dveřích
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní tapety dokáží vyvolat dojem skutečného dřeva nebo dýhy

Publikováno: 11. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.