reklama

Jak instalovat designové rolety do oken?

Designové rolety do oken patří k důležitému vybavení domu. Nejde pouze o to, že přidávají oknům na přitažlivosti, ale v místnosti také regulují světlo, teplo, navozují příjemnou atmosféru, zabraňují usazování prachu na nábytku, dodávají soukromí a v neposlední řadě působí velmi elegantně. V tomto článku se dozvíte, jaké rolety jsou nejvíce oblíbené a jak je správně namontovat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Okenní rolety lze nainstalovat velmi jednoduše (Zdroj: Depositphotos)

Designové rolety, jaké možnosti máme?

Rolety jsou stínící technikou, která se navíjí na tyč, hřídel, nebo válec. K navíjení přitom může dojít několika různými způsoby. Existuje celá řada rolet a rovněž i mnoho způsobů jejich ovládání. Všeobecně známe rolety venkovní (čili předokenní) a vnitřní (interiérové). Interiérové rolety jsou především látkové rolety, které se navíjí taháním řetízku nebo na dálkové ovládání. Takové rolety mají obvykle svou vlastní baterii, takže nepotřebují být napojeny na elektriku. V současné době látkové rolety zažívají boom. K těm nejoblíbenějším přitom patří stylové rolety den a noc, které do této kategorie rovněž spadají.

Látkové rolety
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Látkové rolety jsou velmi elegantní

Designové rolety den a noc jsou praktické

Rolety den a noc jsou dokonalou kombinací rolet a žaluzií. Jejich kouzlo tkví v tom, že v sobě mají to nejlepší z obojího. Střídání horizontálních pruhů transparentní látky a mřížky se zcela zatemňujícími pruhy a mřížkami umožňuje dokonalou regulaci světla v místnosti. Jejich vzhled je jemný, takže dokáží vytvořit příjemnou atmosféru domova.

Žaluzie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Žaluzie slouží k zastínění

Tyto rolety se hodí nejen do klasických oken, ale i tam, kde jsou velké skleněné plochy nebo elegantní francouzská okna. Vybírat si můžete z široké škály barev. Na výběr máte i z profilu, který nemusí být plastový, ale kovový.

Detail rolety
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rolety mohou být v mnoha barevných variantách

Rolety den a noc můžete ovládat ručně, ale i elektricky. Rolety očistíte kartáčem nebo vysavačem se speciálním nástavcem. Vyčistit je však můžete i otřením vlhkou utěrkou. Pozor, tyto rolety se neumývají vodou, ani saponáty, poškodily by se. Rolety den a noc jsou bezpečné (nejsou hořlavé) a vhodné jsou dokonce i tam, kde žije alergik.

Zavěšení pruhů rolet
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Roletové pruhy jsou zavěšeny každý zvlášť na háčky

Montáž rolet

Montáž těchto rolet je poměrně snadná. Zvládnete to sami. Namontovat je můžete na strop, do prostoru mezi okna či přímo na okno. S trochou zručnosti látkové rolety zavěsíte během půl hodiny.

Montáž rolet na okno

U montáže rolety na okenní rám, je nutné nejprve změřit šířku rámu, a to i včetně montážních konzol, přičemž je zapotřebí na obou stranách rámu nechat 5 milimetrovou mezeru, aby bylo možné roletu snadno nasadit. Před instalací se rozhodněte, jestli chcete řetízek pro ovládání na levou nebo pravou stranu.

Zaměření
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rolety musí být přesně na míru

Montáž rolet nad okno

Pokud chcete rolety namontovat na stěnu, je nutné si nejprve do zdiva vrtákem předvrtat 6 mm otvory, do nichž pak zasaďte hmoždinky o stejném průměru. Následně pak na ně přišroubujte konzoli a vruty lehce utáhněte. V dalším kroku na ně položte dlouhou lať a pomocí vodováhy zkontrolujte rovnost. Pod lať pak přiložte druhou konzoli a vyznačte si montážní otvory.

Montáž
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rolety se nasadí na přišroubované příchytky

Montáž rolet na strop

Na strop se rolety montují potom, co si nejprve odměříte střed okenního rámu a pomocí úhelníku jej přenesete na strop. Od tohoto středu pak vyměřte umístění pravé a levé konzole.

Roleta
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na rolety se nasadí koncovky, aby nevypadly z rámu

Zavěšení látky na navíjecí válec

Předpokládejme, že látku rolety není nutné nikterak upravovat. Potom zavěšení látky probíhá tak, že z válce odstraníte ochrannou fólii a na samolepící pruh přiložíte látku takovým způsobem, aby se z válce odvíjela směrem blíže k oknu. Dále pak zkontrolujte, zda máte správně umístěný navíjecí mechanismus. Dbejte na to, aby látka byla při nasazování rovně. 5 centimetrů od okraje látku ostře přeložte, k záhybu pak přiložte válec se samolepícím pruhem otočeným směrem nahoru. Válec oběma rukama otáčejte až k okraji látky. Hlídejte si, aby zůstala stále rovnoběžně s tímto okrajem. Naviňte ¾ rolety, a nakonec spodní okraj zasuňte do otvoru ve spodní liště. Navinutou roletu si následně zavěste na okno.

Stahování rolety
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rolety lze stáhnout ručně několika způsoby

Venkovní rolety se těm vnitřním vůbec nepodobají

Venkovní rolety s těmi vnitřními nemají nic společného. Jsou totiž vyrobeny z hliníku a jsou plněny polyuretanovou pěnou. Venkovní rolety čili předokenní rolety mají skvělé izolační vlastnosti, ochrání vás před venkovním hlukem, velká je i tepelná izolace a zatemnění místnosti. Venkovní roleta představuje také dokonalé zabezpečení domova.

Venkovní roleta
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Venkovní rolety mají ochrannou funkci proti vloupání

Publikováno: 9. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.