reklama

Okenní textilie nejsou jen lapač prachu

Pod pojmem okenní textilie si mnozí představí klasické záclony nebo závěsy a už v duchu vidí ta oblaka prachu, která se z nich linou. Nejste-li zrovna jejich fanoušky, můžete je vyměnit za mnohem příjemnější a praktičtější textilní rolety nebo fólie na okna. Všechny tyto okenní textilie mají své klady a zápory a my si o nich něco povíme.

Okenní textilie nejsou jen lapač prachu, ale i ochrana našeho soukromí (Zdroj: Depositphotos)

Okenní textilie

Jak nadpis napovídá, budeme si povídat o textiliích, které ochrání a ozdobí naše okna. Jsou to v první řadě záclony a závěsy. Variant, barev a dekorů je tolik, že si v nich dokáže vybrat úplně každý. Můžeme začít klasickými bílými záclonami a závěsy rovného střihu a skončíme u vykrajovaných, šikmo střižených nebo lemovaných. Vybírat můžeme mezi žakárem, mušelínem, voálem, organzou či krajkou, hedvábím, bavlnou nebo saténem. Barvy asi není nutné vůbec zmiňovat, protože jsou k dostání prostě všechny barvy, na které si jen vzpomeneme. Odpradávna a to myslíme skutečně téměř od prvopočátku lidstva (za první záclony lze s trochou nadsázky brát i předžvýkanou kůži z pratura, kterou si pralidé uzavírali své prajeskyně) si lidé svá obydlí a zejména okna zdobí touto okenní textilií nejen kvůli dekoraci, ale především kvůli zachování soukromí. Není snad nic nepříjemnějšího než zvědavá sousedka, která vás denně přes okna šmíruje, jestli pečlivě myjete nádobí a zda netýráte kočku. 

Závěsy
Závěsy z těžkého materiálu nepropouští světlo (Zdroj: Depositphotos.com)
Krajková záclona
Záclony jsou dekorativní varianta ochrany oken (Zdroj: Depositphotos.com)

Další varianty okenních textilií

Pokud nejste zastánci záclon a závěsů a přeci nechcete mít okna holá, můžete využít textilní rolety, žaluzie nebo fólie. Textilní rolety jsou na rozdíl od záclon velmi praktické. Nemusíte je pokaždé sundávat a prát, abyste je zbavili prachu a nečistot. Stačí je otřít vlhkým hadříkem. Instalují se do zasklívacích lišt nebo rámů plastových oken a euro oken, lze je dát i na prosklené dveře, na zeď či na strop. Můžete si vybrat buď zatemňovací nebo stínící, s motivem podle vlastního výběru. 

Rolety
Rolety snadno stáhneme díky řetízku nebo motouzu (Zdroj: Depositphotos.com)

Jako náhražku hliníkových nebo plastových žaluzií můžete použít plisse. Jedná se o textilní stínící doplněk vašich oken. Textilie zde použité jsou ve variantách od zcela průhledných po neprůhledné, mohou mít na venkovní straně dokonce odrazovou vrstvu. Je možné si nechat plisse vyrobit na míru a i v různých atypických tvarech. Jsou jednoduše namontovatelné, elegantní a praktické. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Plisé
Plisé žaluzie lze zakoupit i v textilní variantě (Zdroj: Depositphotos.com)

Okenní fólie je možné rozdělit na několik typů. Jsou to fólie -

  • bezpečnostní a ochranné (brání proti vloupání nebo sníží riziko úrazu při rozbití okna)
  • proti slunci (snižují teplo v prostoru až o 30 % a mohou sloužit jako pasivní klimatizace)
  • termoizolační (snižují až o 50 % tepelné ztráty, okna se nerosí)
  • zrcadlové (neprůhledné, ochrání vaše soukromí)
  • dekorační (v mnoha barevných variantách, vhodné do všech typů oken)
  • výlohové (určené do výkladních skříní obchodů, zamezují pronikání UV záření)
  • sítě proti hmyzu
Fólie
Nalepit fólii na okno zvládne i dítě (Zdroj: Depositphotos.com)

Okenní fólie jsou asi nejpraktičtější a cenově dostupné doplňky oken. Samolepící nebo nalepovací pomocí statické elektřiny budou vaše okna dekorovat a zároveň chránit. Barevné, jednobarevné, s mnoha motivy jsou k dostání na všechny typy oken. Nalepení fólie je jednoduchá záležitost a stejně tak její odstranění. A když si nejste jisti, objednáte si fólii v prověřené prodejně a spolu s ní i šikovného řemeslníka, který vám fólii bezvadně nalepí. Fólie jsou zdravotně nezávadné, vhodné i pro alergiky, kteří nemohou používat klasické záclony a závěsy. Nahradí drahé pískované sklo. Pohlcují UV záření, ale denní světlo propouští maximálně. 

Váháte-li tedy, co si pořídit do oken, zkuste dát šanci právě okenním fóliím. Jejich nápaditost v barvách a dekorech je téměř bezmezná. Nemusíte je prát, a když se vám znelíbí dekor motýlů, nahradíte je třeba trojúhelníky. 

Publikováno: 8. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová