O enkaustice jsme již psali. Dnes bych se chtěla zaměřit na postup. Nejsem žádným odborníkem na malování enkaustikou, jsem prakticky začátečník, ale o to větší nadšenec. Připojte se ke mně a začněte třeba dnes večer. Potřebujete k tomu obyčejnou žehličku bez napařování (nesmí mít dírky), starý kalendář s bílou zadní stranou, voskovky a něco na utření žehličky, nejlépe papírové ubrousky či utěrky.
Na výrobu obrázku budete potřebovat
- voskovaný papír
- voskovky
- papírové ubrousky či utěrky
- žehličku
Pokud této technice propadnete, určitě investujte do originální enkaustické žehličky, speciálních vosků a třeba i do enkaustických per. Pro naše domácí kutilské potřeby stačí obyčejná žehlička bez dírek na páru, voskovky a voskovaný papír. Můžete použít buď zadní (bílou) stranu ze starého nástěnného kalendáře s voskovou povrchovou úpravou – to jsou ty lesklé nehořlavé papíry, které jsou použity na většinu časopisů či na ony kalendáře, anebo klasický fotopapír. A pak už potřebujete jen určitou dávku důvěry ve svůj um (přeci jen budete pracovat s horkou žehličkou, tak alespoň malinko zruční být musíte) a chuť vyzkoušet něco nového.
Postup
Na stůl si dejte staré noviny ve více vrstvách, staré letáky jsou ideální. Zapněte žehličku cca na 1. – 2. teplotní stupeň (záleží na typu žehličky, ale ze začátku použijte raději méně teplou plochu a vyzkoušejte si, jak rychle se voskovka rozpouští). Začnete nanášet voskovku zvolené barvy. Na připravený papír nažehlete první tahy. Zjistíte, že vosku je málo, tudíž při dalším budete již odvážnější a nanesete vosku víc.
Žehličku je potřeba při použití jiné barvy pokaždé otřít – já používám papírovou kuchyňskou utěrku. Čím čistší bude plocha po předchozí barvě, tím hezčích tónů docílíte.
Navoskujte větší část žehličky, ale pozor, aby vám vosk ze žehličky při nanášení nestékal. Může se stát, že pokud aplikujete vosk celou plochou voskovky, že vám "uplave". Nevadí, prstem jí opatrně stáhneme ke kraji, uchopíme a odložíme.
Žehličkou dělejte různé pohyby, jak vás napadne. Rovným tahem přes plochu získáte podklad pro další práci. Jemným trhaným pohybem zápěstím vzniknou na obrázku varhánky, kroutivým pohybem zas vlnky.
Také můžete žehličkou pouze ťupat po povrchu – žehličku přikládat bez tahu. Vzniknou tím zajímavé otisky, které doplní obrázek do zajímavého obrazce.
Hranou žehličky či špičkou můžete malovat různé čáry. Vzniknou vám tak geometrické obrazce, u náročnějšího obrázku třeba stvoly květin či tráva.
Rozhodně vyzkoušejte míchání barev. Na žehličku naneste nejprve vrstvu jedné barvy a poté do ní přidejte podle fantazie druhou, nejlépe kontrastní, barvu. Pozor, pokud bude vosku hodně, může vám začít stékat. Zde víc než jindy dbejte na správnou teplotu žehličky.
Žehličkou pak můžete vymalovat část obrázku nebo začít od okrajů, záleží jen na vás, co si zvolíte. Můžete vlnkovat do původních vlnek, výsledným efektem bude potlačení pozadí a vystoupí nově namalovaný obrázek. Tohoto využijete při malování krajinek, např. jeskyní, hor, ale také při malbě geometrických obrazců apod.
Jakmile začnete s mícháním barev, nepřestanete. Teď teprve začíná ta správná zábava. Na novém papíru vyzkoušejte vše, co jste se naučili v předchozích bodech. Výsledek vás překvapí.
Určitě zatoužíte, stejně jako já, vytvořit konkrétnější podobu obrázku. Začala jsem si vymýšlet a zkoušet. Výsledkem jsou květiny...
... náznaky krajiny,...
... zdařilejší výtvory...
... až po obrázky, na které začnete být pyšní.
Publikováno: 3. 5. 2024, Autor: Pavlína Wagerová Málková (text a foto), Profil autora: Redakce