reklama

Malování na tričko: Zábava pro děti i dospělé

Chcete dětem oživit fádní oblečení nebo toužíte po vlastnoručně dekorovaném tričku či jiném kousku textilu a bojíte se, že neumíte tak dobře malovat? Nabízíme vám způsob, jak proměnit tričko či kus látky pomalováním. Omalovánky si mohou zhotovit i větší děti. Je jen na vás, jestli vše připravíte a děti budou vybarvovat, nebo zda si celou práci vychutnáte sami.

i (Zdroj: Jana Šebestová)
Malovaný obrázek oživí nudné tričko

Na malované tričko budete potřebovat:

  • transferovou tužku (koupíte v lepším papírnictví nebo ve výtvarných potřebách)
  • černý fix na textil (jakákoliv jiná tmavší barva)
  • barvy na textil
  • průsvitný (střihový) papír
  • vzorový obrázek
  • tričko nebo jiný kus textilu (bavlna, len, ne syntetické materiály)
  • žehličku
  • štětce
  • nůžky na stříhání papíru
Co budete potřebovat
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Co budete potřebovat

Vyberte si vhodný obrázek. Může to být motiv z oblíbené knížky, keltský symbol, vaše oblíbené logo, jméno partnera, prostě cokoliv, co vás napadne. Pro dětské motivy se vydejte pro volné obrázky na internet – do vyhledávače zadejte heslo „coloring pages“ – vyběhne na vás spousta dětských hrdinů, zvířátek, závodních aut i princezen. Vzorový obrázek si můžete nakreslit na papír sami. Je to jednodušší, než kreslit přímo na látku.

Máte-li obrázek v počítači, vytiskněte ho v požadované velikosti nebo použijte služby kopírovacích center, kde vám se zvětšováním či zmenšováním pomohou (stejně poslouží scanner a tiskárna). Připravte si tričko (nebo jakýkoli jiný kus textilu) – vyperte a vymáchejte je, ale nepřidávejte aviváž. Látka by měla být co možná nejčistší, tedy zbavená apretury (u nových věcí) i aviváže a škrobu, prostě všeho, co by bránilo barvě se dobře „usadit“.

Postup:

Na zvolený obrázek položte průsvitný papír, nejvíce se hodí střihový nebo hedvábný. Všechny kontury obrázku obkreslete transferovou tužkou. Čára musí být dobře viditelná.

Obkreslete obrázek transferovou tužkou
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Obkreslete obrázek transferovou tužkou

Na přežehlené tričko bez faldíků položte obrázek obkreslený transferovou tužkou. Dávejte pozor, aby byl pokreslenou stranou dolů! Žehličku zahřejte na bavlnu a pomalu přejíždějte po papíru tak dlouho, až se kresba z papíru obtiskne na tričko.

Pomocí žehličky přeneste obrázek na tričko
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Pomocí žehličky přeneste obrázek na tričko

To je princip transferové tužky – vaše kresba se teplem přenáší na textil (i jiný podklad). Obrázek je použitelný asi třikrát, než se barva vypotřebuje. Pokud jej budete používat vícekrát, znovu linie obtáhněte transferovou tužkou.

Před sejmutím papíru si zkontrolujte, že jsou všechny kontury obrázku otištěné na vašem budoucím dílku. Na tričku máte připravený stranově převrácený obrázek. Barva vydrží, časem nemizí. Nemusíte tedy malovat hned, a pokud někde konturu nepřesně obtáhnete, tužka se vypere.

Zkontrolujte, zda se kontury v pořádku přenesly na textil
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Zkontrolujte, zda se kontury v pořádku přenesly na textil

Pak dovnitř trička vložte igelitovou fólii tak, aby nehrozilo, že se při malování barvy prosáknou na zadní díl (nebo na přední, záleží na tom, kam chcete obrázek umístit). Kontury obtáhněte fixem na textil. Nejlépe se hodí černá, nebo modrá barva, záleží na typu obrázku. Na tomto dinosaurovi je použita černá.

Kontury obtáhněte, transferová tužka se vypere
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Kontury obtáhněte, transferová tužka se vypere

Fixem můžete dopsat nápisy (například DINO), jméno, heslo, datum, prostě to, co vaše výtvarné dílo potřebuje. A následuje vybarvování: obrázek vymalujte barvami na textil. Začněte nejsvětlejší barvou, mezi střídáním barev nechte dílko trochu proschnout. Budete-li pracovat do „mokrých“ barev, mohou se vám přechody mezi barvami rozpíjet.

Při práci mohou nastat i malé karamboly, jeden z nich vám právě předvádíme. Nemělo by se vám stát, aby se během práce zdobený textil navlhčil. Jinak se barva rozpije – jako u tlamy dinosaura. Není to moc vidět, přesto se snažte pracovat v čistotě a suchu.

Obrázek vybarvěte barvami na textil
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Obrázek vybarvěte barvami na textil

Hotové dílo nechte pořádně uschnout. Barvy dejte ustálit podle návodu, uvedeného na obalu konkrétního výrobku (většinou se ustálení provádí přežehlením na nejvyšší stupeň z rubové strany práce).

Zdroj informací: Jana Šebestová

Publikováno: 24. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce