reklama

Vyrobte si jednoduše stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Na pracovním stole by měl být pořádek, aby se lépe pracovalo. Psací potřeby by měly být vždy šikovně po ruce a nejlépe i přehledně roztříděné. Pokud nechcete kupovat nepěkné kelímky na tužky, vyrobte si svůj vlastní stojan na psací potřeby. Využít k tomu můžete materiál, který byste jinak vyhodili bez užitku do koše. Navíc můžete do práce zapojit i děti. Vytvoříte si krásné tužkovníky každému přesně dle jeho potřeb i zálib.

Vyrobte si stojan na tužky či různé ostatní předměty recyklací papírových roliček (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Potřebujete:

  • ruličky od toaletního papíru či papírových utěrek
  • karton či čtvrtku
  • samolepicí tapetu, ozdobný papír či ubrousek
  • lepidlo na papír
  • nůžky
Připravte si papírové ruličky a ostatní materiál a pomůcky
Připravte si papírové ruličky a ostatní materiál a pomůcky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Každý z nás používá svůj psací stůl pro jiné potřeby. Podle toho uzpůsobíme i samotný stojánek. Počet ruliček tedy necháme na každém z vás. Náš stojánek je vyroben z 6 ruliček od toaletního papíru. 2 ruličky jsou ponechány v původní velikosti, další 3, které budou tvořit nižší patro, jsou zkrácené cca o 2 cm a na poslední řadu byla rozříznuta jedna rulička na půlku. Můžete použít řezák či kvalitní nůžky. 

Tip:

Pokud nemáte pro děti vhodné nůžky, doporučujeme komfortní nůžky Fiskars pro školní i předškolní děti, s držadly perfektně tvarovanými pro dětskou ruku.

Ruličky je potřeba upravit na různou výšku
Ruličky je potřeba upravit na různou výšku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Každou ruličku je potřeba obarvit či odekorovat. Pokud máte samolepicí tapetu, máte práci značně ulehčenou. Stačí jen odměřit potřebnou velikost, sejmout zadní ochranný papír a dekor nalepit. Ale můžete použít i dekorační papír - lepidlem natřete ruličku a papír vystřižený na požadovaný rozměr opatrně nalepíte.

Na ozdobení ruliček použijte ozdobný papír či samolepicí tapetu
Na ozdobení ruliček použijte ozdobný papír či samolepicí tapetu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dalším způsobem dekorace je decoupage (ubrousková metoda). Jednotlivé díly nejprve natřete bílou barvou (použít lze i barva ve spreji), aby vynikl dekor ubrousku. Nechte důkladně zaschnout. Poté potřete povrch ruličky lepidlem na papír či ubrouskovou techniku, nechte opět zaschnout. Z ubrousku oddělte vrchní otištěnou část, vystřihněte vhodnou velikost a přiložte na ruličku. Opatrně vezměte žehličku, stačí rozpálit na nejnižší stupeň a ubrousek nažehlete.

Protože podklad není pevný, pracujte opatrně. Ubrousek stačí přichytit. Zbytek dotáhnete vrchním lepidlem, kterým ubrousek zafixujete a zároveň vyhladíte případné nerovnosti. Na štětec nanášejte vždy malé množství lepidla, aby se jemný papír nepotrhal. Nechte opět zaschnout.

Ruličky lepte k sobě kvalitním lepidlem
Ruličky lepte k sobě kvalitním lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Aby byl stojánek opravdu pevný, přilepte ruličky nejprve k sobě. Protože je k dekoraci použita samolepicí tapeta, k lepení je vhodnější lepidlo pro kutily i modeláře. Pokud máte ruličky obalené klasickým papírem, použijte lepidlo na papír.

Tip:

Univerzální lepidlo Herkules má aplikátor, díky kterému nepotřebujete pro práci štětec. Je vhodné na papír, dřevo, korek, kůži, dřevovláknité materiály a další savé materiály. K dostání je v několika velikostech, aplikátor mají lahvičky o obsahu 30, 130 a 500 g.

Lepené spoje zafixujte (kolíčky na prádlo jsou dostupné v každé domácnosti) a nechte důkladně zaschnout. Mezi tím je potřeba připravit základnu, na které budou ruličky stát. K tomu poslouží karton z krabice nebo silná čtvrtka. Karton má většinou nepěkné boky, ty je potřeba olepit papírovou páskou a teprve poté zdobit. Povrch se zdobí stejně, jako ruličky. Tedy samolepicí tapetou, ozdobným papírem či ubrousky. U ubrousku nezapomeňte zafixovat vrchní vrstvu lepidlem či závěrečným lakem.

Zajistěte kolíčky a nechte řádně uschnout
Zajistěte kolíčky a nechte řádně uschnout (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Suchý korpus z ruliček přilepíte lepidlem k základně. Okraje lze dozdobit kamínky nebo třeba korálky, které se přilepí tavnou pistolí. Do nízkých kalíšků se výborně uloží kancelářské sponky nebo třeba gumy a ořezávátko, do vyšších vložíte fixy a pastelky, nejvyšší se hodí na nůžky, dlouhé pravítko či třeba štětce.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 1. 9. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková