reklama

Háčkovou čepici na kruhovém rámečku si zvládnou vytvořit i děti

Pletená či háčkovaná čepice vypadá náročně a komplikovaně. Často máme pocit, že než nás zahřeje na hlavě, zapotíme se u její výroby. Nemusí to tak být. Díky kruhovému rámečku s kolíčky a speciálnímu háčku upleteme čepici jedna dvě, a budeme přitom využívat klasická oka hladce a obrace. Nikdo nepozná, že jsme nepletli na jehlicích. Výrobu navíc zvládnou i děti. Kruhy se vyrábí v různých velikostech.

Čepičky pro nejmenší na kruhovém rámečku si zvládnou vytvořit i děti (Zdroj: Silva Pokorná)

Potřebný materiál

  • kruhový rámeček (průměr 230 mm)
  • pletací přízi (pružnou, silnější)
  • háček a jehlu (jsou přiložené u rámečku)
  • nůžky
Začátek
Pro čepičku potřebujete pletací obruč, přízi, háček, velkou jehlu a nůžky (Zdroj: Silva Pokorná)

Postup pletení čepice pro děti

Pro dětské čepičky jsem použila barevnou tenčí přízi se sametovým povrchem, a pak silnější přízi kroucenou s větším počtem tenkých vláken. Barevná vypadá krásně a neotřele, s přízí se pracuje hezky a barevný výsledek je tak trochu překvapením. Růžová na úvodní fotce je klasická pružná pletací příze. Čepička se pletla rychle a šikovně. Výsledek je skvělý a nijak se neliší svým vzhledem od úpletu z jehlice. Oka opravdu vypadají stejně jako klasická hladce a obrace.

Protože budeme pravidelně střídat oka hladce a obrace v rámci řady, připravte si pomocné označení stěžejních kolíčků. Můžete použít malé obyčejné gumičky, které kolem kolíčků omotáte. Označte si takto každý pátý kolík, na konci vám první vyjde jako šestý.

Pletací kruh
Pro lepší orientaci si označte každý pátý kolíček gumičkou (Zdroj: Silva Pokorná)

Jako první si přivažte vybranou přízi na samostatný kolíček. Pak udělejte po celém obvodu jednoduché smyčky. Veďte přízi dozadu, obtočte ven, zpátky a přesuňte se na další kolíček. Omotejte celou řadu.

Navlékání ok
Omotejte přízi kolem všech kolíčků (Zdroj: Silva Pokorná)
První oko
Uvažte přízi o kotvící kolík   (Zdroj: Silva Pokorná)

Jak vytvořit oko hladce na kolíčkové obruči

Další řada začíná nad první smyčkou od ukotvení. Veďte přízi nad smyčkou. Smyčku pak pomocí háčku protáhněte skrze přízi a kolíček až dozadu. Vytvořili jste tak oko „hladce“. Pokračujte hladce na všech kolíčkách až na konec řady.

1. řada
Veďte přízi nad okem pro oko hladce  (Zdroj: Silva Pokorná)
Háček
Protáhněte oko přes přízi a skrz kolíček (Zdroj: Silva Pokorná)

V dalších řadách budeme střídat 1 oko hladce a 4 obrace. Tady nám pomůže označení kolíčků, které jsme si udělali na začátku. Na konci řady bude malá změna. Vzhledem k počtu kolíčků nám na konci řady vyjde o jedno oko obrace navíc. To určitě uvidíte. U tenčí pletací příze (v tomto případě barevná čapka) takto upleťte 16 řad, u silnější příze (růžová čapka) vám postačí 12 řad.

Jak vytvořit oko obrace na kolíčkové obruči

U oka obrace veďte přízi pod okem, pomocí háčku přízi naberte skrz oko a vytáhněte. Zároveň vytáhněte a sundejte původní oko z kolíčku a vytvořené nové oko navlečte samostatně na daný kolíček. Vytvořili jste oko „obrace“. Udělejte takto 4 oka obrace za sebou a pak pravidelně střídejte až na konec řady – 1 hladce a 4 obrace. Na konci přidáte jedno oko obrace navíc a začnete novou řadu okem hladce. Upleťte stejně 12 nebo 16 řad.

Pletení oček
Pro oko obrace veďte přízi pod okem (Zdroj: Silva Pokorná)
Proplétání
Přízi protáhněte vnitřkem oka ven (Zdroj: Silva Pokorná)
Použití háčku
Vytvořené oko navlečte místo původního (Zdroj: Silva Pokorná)
Hladce obrace
Vytáhněte nové oko a původní z kolíku sundejte (Zdroj: Silva Pokorná)

Díky pevné šabloně snadno udržíte pravidelné rozestupy a velikost ok. Po těchto řadách upleťte dvě řady ok jenom hladce. Poté střídání ok otočíme a změníme tím směr vzoru výpletu.

Detail pletení
Výplet obrace vypadá stejně jako na jehlici  (Zdroj: Silva Pokorná)
Upletený díl
Na druhé straně se tvoří výplet hladce (Zdroj: Silva Pokorná)

Po dvou řadách hladce budeme střídat 1 oko obrace a 4 oka hladce (opět na konci bude o jedno oko hladce navíc). Upleťte takto 25 nebo 19 řad podle toho, jak máte tlustou přízi. Podle tohoto návodu by vám měly vzniknout dvě stejně velké čepičky s rozměry zhruba 17 cm na výšku a 19 - 20 na šířku.

Pokud potřebujete přízi navázat, jednoduše svažte konce k sobě. Pleťte dál a po dokončení uzlík přesuňte na vnitřní stranu dětské čepice.

Navazování vlny
Pro navázání svažte konce k sobě (Zdroj: Silva Pokorná)
Oka zblízka
Upleťte dvě řady ok hladce (Zdroj: Silva Pokorná)

Po upletení poslední řady omotejte 2x přízi kolem obruče a přízi ustřihněte. Navlečte zbylou přízi z výpletu na tlustou jehlu a provlečte postupně všemi oky kolem dokola až k tomu poslednímu. Tímto budete výplet uzavírat a vytvarujete dětskou čepici do konečné podoby.

Pletení jinou barvou
Konec příze provlečte posledními oky (Zdroj: Silva Pokorná)
Použití jehly
Naměřte si dvě otočky příze pro zakončení (Zdroj: Silva Pokorná)

Teď můžete úplet sundat z obruče. Pomalu a postupně utahujte volnou přízi a z tunýlku tak vytvoříte čepici. Pořádně utáhněte a 2x ještě prošijte kolem uzavřené dírky. Na konci udělejte uzlík, přízi zapracujte do výpletu a zbytek ustřihněte.

Ukončení
Poslední řadu utáhněte přízí k sobě (Zdroj: Silva Pokorná)
Zapošití
Konce zašijte do výpletu a upevněte výplet (Zdroj: Silva Pokorná)


Okraj čepice můžete ještě olemovat a vytvořit tak zajímavý efekt. Použijte jednoduchý smyčkový steh po celém obvodu.

Hotová čepice
Hotovou čepičku můžete ještě dozdobit kontrastním lemováním (Zdroj: Silva Pokorná)

Publikováno: 13. 10. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná