reklama

Udělejte si tu nejlepší pomlázku sami doma a za pár minut!

Pomlázka je pro někoho samotná výslužka za vyšlehání, pro druhé je pomlázka jedním ze symbolů jara a velikonoc. Dle kraje je nazývána jako mrskačka, hodovačka, metla, žila nebo tatar, nejčastěji však pomlázka. Ve městech si pomlázku pravděpodobně koupíte, ale na vesnicích, zvláště tam, kde se stále ještě udržují staré zvyky, je téměř povinnost uplést si pomlázku svépomocí. Způsobů splétání je několik, my si dnes představíme splétání od nejsilnějších konců ke slabším.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Návod na pomlázku, kterou si sami upletete (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jako první budete potřebovat vrbové proutky, které najdete kolem každého rybníka. Nezapomeňte si s sebou však vzít ostrý nůž!

Tip:

Ideální je například univerzální nůž Fiskars s pouzdrem na opasek, který, pokud by došlo k nejhoršímu a vy byste při odřezávání větviček vrby uklouzli do rybníka, nezmizí nenávratně na dně, ale zůstane plavat s vámi na hladině. Nebo můžete použít praktickou zahradnickou žabku, která se pohodlně vejde do kapsy. Pro jistotu si můžete vzít i Fiskars zahradní nůžky, a to nejlépe převodové PowerGear X dvoučepelové, které vám umožní stříhat silnější větve až do průměru 20 mm. Navíc mají patentovaný mechanismus, který ztrojnásobí vámi vynaloženou sílu, takže celý proces se obejde bez větší námahy.

Návod na pomlázku

1. Nasbírané proutky namočte na den do vody s pokojovou teplotou, aby byly pružnější a nelámaly se, a pak už se můžete pustit do tvorby. Nejprve vyberte osm stejně dlouhých i silných prutů a dva tenčí na uvázání konců si ponechte stranou.

2. Osm proutků uchopte horizontálně a vložte do dlaně. Mezi nimi středem vodorovně prostrčte tenký proutek na obmotání.

3. Poté začněte tento tenký proutek obmotávat zvenku kolem ostatních, čímž vytvoříte rukojeť. Důležité je, co nejvíce proutky utahovat a tenký prut vrstvit co nejblíže vedle sebe. Na hodovačku délky zhruba 120 cm stačí obmotat desetkrát.

Nasbírané proutky namočte na den do vody
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nasbírané proutky namočte na den do vody

4. Konec tenkého proutku zamotejte mezi svazek prutů, a pokud jste dobře utahovali, neměla by se pomlázka rozmotat.

5. Poté hodovačku uchopte tak, že rukojeť je od těla a svazek rozdělte na dvě poloviny po čtyřech prutech.

6. Na jedné straně rozdělte prsty čtveřici prutů znovu na polovinu a tím vznikne mezera, do které zapleťte první prut.

7. Můžete začít třeba zprava doleva, takže v levé ruce budete mít čtyři pruty, mezi nimiž je mezera, potom z pravé strany vezměte vnější prut, přihněte ho doleva a prostrčte mezerou a vraťte doprava, ale už ne na vnější stranu, ale dovnitř, takže se stane prutem vnitřním.

Budete potřebovat svazek osmi proutků
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Budete potřebovat svazek osmi proutků

8. Pak na pravé straně vytvoříte opět mezeru mezi čtyřmi pruty, do které vložíte vnější prut z levé strany a ten vrátíte doleva, ale opět jen na stranu vnitřní.

9. Pokud pletete správně, tak z původně chaotického svazku máte nyní přehlednou osnovu.

10. Dále pokračujte pořád stejně: vnější prut ze strany jedné se prostrčí mezerou mezi čtyřmi pruty na straně druhé, a potom se vrátí zpět na svou stranu jako prut vnitřní.

11. Až se budete blížit ke konci pomlázky, nechte si alespoň 10 cm na uvázání. A to tenkým proutkem nebo jednoduše provázkem či mašlí.

12. Nakonec zastřihněte vyčnívající proutky a přivažte barevné mašle, aby byla pomlázka co nejhezčí.

Po osvojení techniky se můžete pustit do složitějšího ozdobného pletení
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Po osvojení techniky se můžete pustit do složitějšího ozdobného pletení

Pak už nezbývá než splnit tradici, dámy i slečny pořádně „vyšupat“ a za vynaloženou práci získat hezkou nebo sladkou odměnu.

Velikonoce s plnou parádou
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Velikonoce s plnou parádou

Veselé Velikonoce!

Zdroj informací: Fiskars; autorka článku

Publikováno: 6. 4. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková