Podzim nám nachystal spadané listí, ojíněné šišky a záplavu šípků a dýní. A z těchto krásných sytých barev si můžeme vytvořit podzimní dekoraci na dveře - věnec v odstínech oranžové, červené a zelené. Není na tom nic složitého a do této tvořivé činnosti můžeme zapojit i děti, které mohou pomoci na procházce se sběrem plodin a listů.
Podzimní dekorace na dveře nebo na stěnu
Podzim nám již zaklepal na dveře a naše zahrady obdaroval každoroční štědrou dávkou zbarveného listí, nad nímž si tiše zoufáme a přemýšlíme, kam s ním. Než ho ale nacpeme do kompostéru, vybereme si ty nejkrásněji zbarvené listy a uložíme třeba do Ottova naučného slovníku, aby se nám vylisovaly. V nejbližším víkendu pak vyběhneme s dětmi do parku nebo do lesa a přineseme si domů zásobu šípků, bukvic nebo šišek, případně si natrháme mladé kapradí, zajímavě kroucené větvičky nebo neobydlené šnečí ulity. A k čemu že budeme takovou zásobu podzimní nádhery sbírat? Vyrobíme si společně podzimní dekoraci, a sice věnec na dveře. Pojďme si společně krok za krokem ukázat, že to není nic složitého. Kdo nemá možnost použít přírodní materiály, nezoufá a navštíví květinářství nebo hobby market a koupí si umělé atrapy listů a dekorační doplňky.
Materiál a pomůcky
- věnec z proutí (barvený nebo přírodní) - nemáme-li možnost koupit, spleteme ho z několika dlouhých větviček
- barevné listí - můžeme pro větší trvanlivost použít i umělé
- podzimní plody dle fantazie - šípky, bukvice, trnky, žaludy, větvičky, kapradí
- sušené květiny nebo umělé
- hlemýždí ulity
- dřevěné dekorativní doplňky - tvary zvířátek, květin
- tavná pistole
- barevný provázek nebo bavlnka
- nůžky
Postup
Všechny listy a přírodní dekorace, které by usušením ztratily tvar a kroutily se, nejprve vylisujeme. Pokud použijeme ulity, je nutné je pečlivě vymýt a nejlepší je použít vodu s trochou Sava, která ulity vybělí.
My jsme kromě ulit použili vylisované kapradí, umělé listy a sušené květiny. Vše jsme doplnili dřevěnými dekoracemi ve tvaru ptačích domečků. Celý věnec jsme situovali do barvy bílé, zelené a oranžové. Je možné dekorační materiály i barvy samozřejmě střídat, vše záleží na vaší momentální náladě a tomu, co najdete v lese nebo koupíte v obchodě.
Základem je věnec, ať již koupený nebo doma vyrobený ze spletených proutků.
Na něj pak tavnou pistolí nalepíme nejprve ty největší části - listy.
Na listy postupně přilepíme střídavě květy, můžeme vytvořit samostatné shluky nebo dekorace střídat.
Na spodní část věnce přilepíme kapradí tak, aby špičky mířily do středu věnce.
Polovinu věnce necháme volnou podle poslední módy, ale samozřejmě možné je využít celou plochu věnce.
Poté začneme nalepovat ulity, které musí být dokonale suché.
Dekoraci doplníme dřevěnými lucerničkami, které zavěsíme na spodní část na provázek nebo bavlnku.
Celou dekoraci pečlivě nalepíme, aby nám později při zavěšování neopadala.
Nesmíme zapomenout na zadní část věnce nainstalovat závěsné očko, stačí z provázku, celá dekorace není příliš těžká. A pak již můžeme naši podzimní dekoraci pověsit na dveře a nebo na stěnu.
Nápadům se meze nekladou a podle toho našeho si můžete doma vytvořit tisíce dalších variací na téma podzimní dekorace na dveře, nebo třeba na stěnu, kde udělá stejnou parádu.
Publikováno: 30. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová