Zpracování vlny pletením a háčkováním patří k nejstarším technikám, kterým se lidstvo věnuje. O historii se rozepisovat není potřeba, stačí, když si tato slůvka zadáte do jakéhokoliv vyhledávače na internetu a víte vše. Ovšem pokud si chcete uplést pléd, přehoz či deku, místo klasických jehlic zkuste sáhnout po hrábích.
Přesvědčit jehlice a klubíčko, aby poslouchaly, bývá pro začátečníky téměř nemožný úkol. První kousky zůstávají většinou nedokončené a navždy ztracené a zapomenuté. Každá maminka i babička ví (pozor, mezi pletaři se najdou i muži, ale protože něžné pohlaví přeci jen s velkou převahou vede, budeme mluvit k němu), že už malé miminko potřebuje zvláště v chladných dnech pořádnou čepici a ponožky, starší děti pak uvítají šály a šátky a dívky, které se rády parádí, upotřebí mnoho pletených módních doplňků.
Ovšem takové pletení vyžaduje množství zručnosti a zkušeností. Pokud jste začátečníkem, který se teprve k vlně a výrobkům z ní dostal, možná vyzkouší techniku, která je kupodivu trochu neobvyklá, přesto velice žádaná. Pletení na hrábích. Pokud nechcete pořizovat nové (nejlépe plastové) široké hrábě v železářství či hobby prodejně, požádejte manžela, aby vám pro vyzkoušení vyrobil jednoduchou pomůcku. Do dřevěného prkénka připevní několik kolíčků ve stejném rozestupu a můžeme se pustit do tvoření. Nejjednodušší je začít šálou, teprve pokud v této technice najdete zalíbení a cvik, můžete manžela požádat o výrobu širšího "kolíkovníku" a pustit se do výroby třeba plédu či deky.
Pokud se rozhodnete uplést touto technikou přehoz o velikosti 200x200 cm, potřebujete kolíky na délku 2 metrů v rozestupu 1,5 cm. Takový pléd váží ve výsledku 5 až 7 kg, čas pro jeho výrobu je pouze 8 hodin. To už je velký rozdíl, když pomyslíme, jak dlouho by nám to trvalo při pletení na jehlicích.
Návod na výrobu
Pro pletení na hrábích je dobré pořídit silnější vlnu. Až získáte cvik, můžete vyzkoušet plést z bambulkové či volánové příze. Začátek je jednoduchý - Necháme si kousek volné příze a vlákno vedeme velice volně od levé strany hrábí cik-cak kolem kolíků, niť vede tedy jednou před kolíkem a jednou za. Postupně takto připravíme 4 řady, končíme vlevo. Na konci 4. řady obtočíme poslední kolík a přízi necháme volně ležet tak, že vede zezadu mezi posledním a předposledním kolíkem směrem dopředu.
Z pravé strany nyní chytneme nejspodnější očko, které je z čelního pohledu vidět na kolíku a přetáhneme jej jednoduše přes kolík. Prsty pravé ruky přidržíme celou řadu, aby nám očka nevyskočila z ostatních kolíků. Takto upleteme celou řadu až na konec, nezapomeneme ani na poslední kolík, který je o kousek pracnější.
Přízi, kterou jsme nechali volně ležet, nyní opět provlékneme cik-cak kolem kolíků tam a zpět. Pokračujeme vždy tak, že první kolík, který má na sobě jen jedno oko, vynecháme, protože vlákno vede mezi prvním a druhým kolíkem zezadu dopředu, druhý kolík tedy vláknem obtáhneme zepředu, třetí zezadu a tak dál, až na konec, kde končíme mezi předposledním a posledním kolíkem, vlákno obtočíme zezadu kolem posledního kolík a pokračujeme z přední strany opět k druhému kolíku zprava, vedeme zadem zpět dopředu ke třetímu kolíku. Pohyb vlákna je stále stejný, jednou vede nad kolíkem, jednou pod ním. Nic se neobtáčí do smyčky. Zezadu pak můžeme pozorovat, jak postupně přibývá pletenina. Nezapomeneme vést vlákno vždy volně, aby byl prostor pro přetažení přes kolík. Řadu končíme vždy obtočením posledního kolíku vlevo a protažením příze zezadu dopředu.
Zakončení je velice jednoduché. Uplete se klasické oko, ale nepřetahujeme přes původní kolík, ale zahákneme ho přes vedlejší kolík směrem doprava. Opět přetáhneme spodní směrem nahoru a navlékneme na sousedící kolík vpravo. Poslední oko provlékneme, ustřihneme vlákno a protáhneme posledním okem. Tím je vše ukončeno.
Pletení z bambulkové příze
Pletení z bambulkové příze je ještě jednodušší. Začíná se tak, že si na začátku příze uděláme očko, které navlékneme na první kolík zleva. Nyní vedeme vlákno z přední části ke druhému kolíku, který prostě zadem obtočíme (pohyb vede zepředu vpravo - kolem kolíku dozadu směrem vlevo - vracíme se opět vepředu, kde se nám vlákno překříží), pokračujeme ke třetímu, vlákno vede opět zezadu dopředu, kde přehodíme smyčku, až na konec posledního kolíku. Bambulky nám zůstávají mezi jednotlivými kolíky, kolem kolíku vede prázdná spojovací niť. Hrábě otočíme a pokračujeme druhou řadu, opět vlevo. Vlákno si natáhneme předem před prvním kolíkem, bambulku si umístíme vlevo, chytneme oko, které je na kolíku a provlékneme jím vlákno, původní oko stáhneme z kolíku a navlékáme oko nově vytvořené. Takto pokračujeme až na konec kolíků. Zde upleteme poslední oko, příze nám končí napravo.
Pleteme tedy nyní zprava do leva. První oko upleteme znovu, ovšem dále pokračujeme směrem vlevo. Technika je stále stejná, bambulka je v mezeře mezi kolíky, přízi vedeme zepředu ke kolíku, svrchu provlékneme okem, které stáhneme z kolíku a navlékneme oko nové.
Zakončit lze různými způsoby. Nejjednodušší je použít přízi stejné barvy, ale bez bambulek a háček. Navážeme přízi poslední oko na konci poslední řady vpravo, kde jsme skončili, a uděláme ještě jednu řadu, ale přízí bez bambulek. Vlákno vedeme velice volně, abychom zakončením celý výtvor příliš nestáhli. Upleteme tedy řadu, končíme vlevo. Vezmeme si do ruky háček. Poslední levé oko přehodíme na vedlejší kolík. Háčkem provlékneme spodní oko skrz vrchní, stáhneme z původního kolíku a navlékneme na vedlejší kolík vpravo. Postupně takto protáhneme všechna očka, až jsme na posledním kolíku. Opět protáhneme spodní oko vrchním a sejmeme z hrábí. Uháčkujeme jedno oko, ustřihneme příze a háčkem ji vytáhneme smyčkou skrz. Tím se ukončí celá řada a vytvoří se háčkovaný uzlík.
Publikováno: 23. 9. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce