reklama

Nadýchané a voňavé masopustní koblihy

Koblihy patří k jedné z nejslavnostnějších sladkých pochoutek v Čechách i na Moravě už od středověku. Pekly se při všech významných církevních svátcích, ale spojené jsou nejvíc s masopustem – ve středověku slovo koblih symbolizovalo právě masopust. K tomuto veselému svátku patří průvod symbolických masek a hodováním s tancem, po kterém následuje až do Velikonoc čtyřicetidenní půst.

i (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)
Masopustní koblihy, na které je radost, se podívat (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)

Nejen každý kraj, ale i řada rodin má svůj tradiční tajný recept na smažené koblihy, předávaný z generace na generaci. Zkuste letos připravit svým blízkým i koledníkům ty nejlepší masopustní koblihy podle našeho vyzkoušeného receptu – nadýchané, dokřupava a dozlatova usmažené, s poctivou domácí náplní. Budou se v ústech sladce rozplývat a během chvilky se po nich jen zapráší. A to bude dobře. Nejlepší jsou totiž čerstvé a ještě vlažné.

  • množství: 12 koblih
  • příprava: 110 minut (hlavně kynutí) 
  • smažení: 45 minut
  • náročnost: náročné

Na výrobu koblih si připravte si tyto suroviny:

  • 500 g hladké mouky
  • 55 g krupicového cukru
  • 30 g droždí
  • 3 žloutky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 50 g povoleného másla
  • 2 lžíce rumu
  • špetku soli
  • špetku mletého muškátového oříšku
  • 0,5 lžičky nastrouhané citronové kůry
  • domácí marmeládu na plnění koblih

A jak postupovat?

Nejdříve je potřeba si připravit ze surovin kvásek. Ve středně velké misce si rozetřete kostku droždí se lžičkou cukru na tekutou kaši. Do kaše přidejte lžíci mouky a 100 ml vlažného mléka. Promíchejte a nechte kvásek pod utěrkou vzejít. 

V jiné misce si připravte máslový „krém“. Rozetřete povolené máslo se zbývajícím cukrem. Přidejte žloutky, rum, špetku soli a muškátového oříšku a půl lžičky nastrouhané citronové kůry. Suroviny společně dobře umíchejte. 

Do velké mísy nasypte mouku, k ní přidejte připravený kvásek i máslový „krém“. Míchejte a po částech do těsta přidávejte zbylé teplé mléko (150 ml). Těsto zpracujte robotem nebo rukama. Vznikne vám hladké nelepivé těsto. Bochánek těsta poprašte moukou a dejte ho kynout pod utěrku na teplé místo na 60–80 minut. 

Vykynuté těsto si rozdělte na 12 stejných dílků a rukama z nich uválejte 12 malých bochánků. Bochánky nechte kynout dalších 20–30 minut pod utěrkou. 

Nechte dobře vykynout
i (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)
Nechte dobře vykynout

V hrnci nebo vysoké pánvi si rozehřejte olej. Koblihy smažte z každé strany minimálně dvě minuty dozlatova a do oleje je opatrně vkládejte nakynutou stranou směrem dolů (pro správný tvar koblih  každý bochánek před vložením do oleje mírně stlačte, aby byl plošší). 

Smažte dozlatova
Smažte dozlatova (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)
Nechte okapat přebytečný olej
Nechte okapat přebytečný olej (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)

Usmažené koblihy dejte oschnout na papírové utěrky na mřížku. Vychladlé koblihy poprašte moučkovým cukrem, nařízněte je úzkým dlouhým nožem do jejich středu a plničkou nebo cukrářským sáčkem je naplňte svou oblíbenou domácí marmeládou. 

Naplňte náplní – třeba marmeládou nebo krémem
i (Zdroj: MORA MORAVIA, s.r.o.)
Naplňte náplní – třeba marmeládou nebo krémem

Tip:

Slavnostní koblihy a spoustu dalších dobrot připravíte na moderní sklokeramické varné desce MORA VDSS 654 FFW. Disponuje čtyřmi Hi-Light varnými zónami, z toho dvěma DuoZónami pro vaření v různě velkých nádobách. Intuitivní dotykové ovládání s plynulou regulací výkonu zabírá minimum místa, ale stále poskytuje perfektní přehled o vaření. Deska s nosností až 100 kg má šikovnou funkci KeepWarm pro udržování pokrmu při teplotě 70 ˚C, funkci Pause pro přerušení varu s automatickým návratem k původnímu nastavení, dětský zámek i časovač. V elegantním bílém provedení bez rámečku se  zkosenou přední hranou se bude skvěle vyjímat na jakékoliv pracovní desce a stojí  7 990 Kč.

Zdroj informací: MORA MORAVIA, s.r.o.

Publikováno: 10. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce