reklama

Jak se starat o štěně

Rozhodli jste se pro pořízení nového člena rodiny a máte rádi psy? Štěně bude ideálním parťákem nejen pro vás, ale i pro vaše děti. Péče o štěně začíná již v prvních chvílích v jeho novém domově, kde po nějaké chvilce překypuje energií. Kvalitní krmivo s dostatkem výživných látek, místo, kde může štěně nerušeně odpočívat, je jen zlomek péče o něj. V dalším období je nesmírně důležitá jeho výchova a socializace, která je nedílnou součástí životních etap každého psa. Starost o štěně nekončí ani v pozdějším věku, kdy je z něj již plně vyvinutý pes.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Starost o štěně začíná už u chovatele, kdy se s ním seznamujete (Zdroj: Šárka Miškovská)

Starost o štěně

Každý pes potřebuje neustálou péči, rozdílnou dle věku, plemene, ročního období, místa, kde bydlí nebo tráví volný čas. Toto platí zvláště u štěněte, které překupuje energií. Před jeho pořízením se proto důkladně připravte na jeho každodenní potřeby. Jiné potřeby bude mít malá čivava a jiné velká německá doga. Starost o štěně může být i zábavná, protože se psi rádi učí nové věci hrou. Nezapomínejte na jeho zdraví, pravidelná povinná očkování a také případné návštěvy u veterináře.

Starost o štěně ještě před jeho příchodem

Než si domů přinesete malý chlupatý zázrak, který vám „převrátí chod vaší rodiny úplně naruby“, je dobré si pořídit potřebné věci. Budete potřebovat základní vybavení, které je nutné pro každé štěně. Pelíšek na spaní, který se dá snadno vyčistit, nemusí být moc drahý, protože často nevydrží jeho první hrátky. Pro některá štěňata zvláště v bytě je vhodná ohrádka. Dalším nezbytným doplňkem je přiměřené vodítko a obojek, který lze povolovat utahovat dle potřeby, a hračky pro psy, se kterým si váš čtyřnohý miláček bude rád hrát.

Pelíšek a dostatek hraček je fajn
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pelíšek a dostatek hraček je fajn

Dále si pořiďte kartáč nebo hřeben na srst – záleží podle plemene psa, kvalitní krmení určené pro štěňata a samozřejmě misku na něj a na vodu. Starost o štěně spočívá i v odstranění nástrah. Nezapomeňte přemístit jedovaté rostliny, rovněž elektrické kabely, které by mohlo štěně rozkousat, a nezapomeňte na křehké a drahé předměty.  

Kvalitní štěněčí krmivo je důležité pro jeho zdravý vývoj
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Kvalitní štěněčí krmivo je důležité pro jeho zdravý vývoj

První seznamování   

První setkání s jeho domovem je pro každé štěně stresující, proto mu vytvořte klidné prostředí, pohodlný pelíšek, ideálně s nějakou hračkou. Krmení v prvních dnech by mělo být stejné, jako dostávalo doposud. Postupně můžete brát štěně i ven, ne však mezi ostatní psy, protože ještě nemá potřebná očkování. Pravidelným venčením několikrát za den štěně naučíte vykonávat potřebu venku a ne doma. Ideální je v těchto případech oplocená zahrada. Starost o štěně pokračuje i v dalších dnech a týdnech.

Unavené štěně usne prakticky kdekoliv
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Unavené štěně usne prakticky kdekoliv

Socializace štěněte

Starost o štěně v podobě socializace má svá omezení. V momentě, kdy má štěně potřebná očkování, můžete je socializovat úplně. Štěně se v tomto období seznamuje se všemi možnými situacemi, které je budou každý den potkávat. Je důležité poznat svoje okolí, povrchy, po kterých bude běžně chodit nebo pobíhat, a běžné zvuky nejen doma, ale i venku. První socializace by měla začít se psy mezi 3. až 6. týdnem života, a to s těmi, které pokud možno dobře znáte. Při socializaci probíhají mezi psi dorozumívací znaky nejen neverbálním, ale i verbálním projevem.

Při těchto socializačních návycích však buďte ve střehu. Není nic dobrého, pokud se štěně při socializaci s jinými psy potká s agresivním jedincem, toto si může nést jako trauma po celý život. V období 4. až 12. týdne se štěně může socializovat s ostatními lidmi – nejen s návštěvami, ale i venku na procházkách. Ideální je jj seznamovat i s lidmi, kteří sportují, nebo s dětmi. Rovněž při této socializaci buďte obezřetní. Ideální socializace s ostatními zvířaty, třeba na zahradě, je v období 4. až 16. týdne věku štěněte. V období 6. až 18. týdne života se seznamuje štěně s neživými předměty a situacemi.    

Štěňata milují procházky přírodou, kde se seznamují s různými překážkami
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Štěňata milují procházky přírodou, kde se seznamují s různými překážkami

Poslušnost

Starost o štěně je i ve jeho výchově, která je nejdůležitější v počátcích štěněcího věku, a trvá nejen do dospělosti. K poslušnosti je vhodné využít motivační prostředky, jako jsou pamlsky hračky, dotyky nebo zvuky. Poslušnosti se štěně učí nejen doma, ale i venku při procházkách. Štěňata jsou velmi zvídavá a ráda se učí novým věcem. Při hrách nenechte psa se jen přetahovat o hračku, můžete je učit už v tomto nízkém věku aportu – ideálně spojeném s pamlskem a pochvalou.

Vhodné jsou rovněž různé povely jako „pusť“, „dej“, „přines“ nebo „aport“.  Se hrou může být spojena i chůze s vodítkem, nebo bez něj spolu s povelem „u nohy“. Dalším krokem je přivolání povelem „ke mně“ nebo i neverbálním mávnutím ruky, které se při výcviku velmi osvědčilo. Rovněž povely „sedni“, „lehni“ nebo „zůstaň“ by měly být při učení s motivací.

Mějte na paměti, že nikdo se nemůže naučit hned všem dovednostem, ani vaše štěně. Některé kroky půjdou snadněji, některé obtížněji. Vždy je důležitá spolupráce mezi vámi a štěnětem – raději postupujte po malých krocích s častějším opakováním. Důležitá je vzájemná důvěra, která je s vaším čtyřnohým parťákem velmi důležitá. To, co štěně naučíte v období puberty, sice zapomene, ale můžete si být jisti, že až pomine, bude váš pes zase poslušným a oddaným kamarádem.   

Zdroj informací: Celina del Amo: Jak zvládnout štěňátko

Publikováno: 3. 2. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská