reklama

Akvárium s rybičkami je dekorativní, pozor na některé chyby

Akvárium s rybičkami je pro mnoho z nás velmi poutavá záležitost, která přitáhne i nejednoho návštěvníka. Jenže akvárium vyžaduje i pravidelnou údržbu, protože bez ní se stává pro jeho obyvatele problematickým místem k životu. Jak chovat akvarijní ryby bez prohřešků? Nejčastější chyby si představíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mnoho začátečníků řeší, jak chovat akvarijní ryby tak, aby se jim dobře dařilo. Zde je názorný příklad – rostlinné akvárium a druhy, které jsou vůči sobě snášenlivé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak chovat akvarijní ryby jinak a lépe

Jak chovat akvarijní ryby bez toho, aby byly ve stresu a stále zdravé? To je otázka, kterou si klade nejeden začínající chovatel. Tak především je to o vhodné druhové skladbě, kdy ke klidným druhům pořizujeme podobné typy. Nejlepší je chov více druhů z jedné čeledi, takové druhy se většinou bezproblémově snesou.

Kupříkladu to můžete vidět u parmiček – ty jsou velice aktivní a s dalšími malými kaprovitými druhy se snášejí velice dobře. Jiný příklad jsou tetry, fantomové a neonky, ty jsou velice klidné, a podle toho byste k tomu také měli přistupovat. Míchat dohromady velice aktivní a klidné druhy často nedává moc smysl, protože některé druhy mohou obtěžovat svoji aktivitou ostatní.

Neonky lákají spoustu chovatelů, vyžadují ale průzračně čistou vodu a společnost klidných druhů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neonky lákají spoustu chovatelů, vyžadují ale průzračně čistou vodu a společnost klidných druhů

Pozor také na pravidelnou údržbu akvária. Minimálně jednou měsíčně proveďte důkladné vyčištění filtrace, která odstraňuje z akvária zbytky a udržuje vodu perfektně čistou. Zanesený filtr má menší účinnost, a kromě toho je pro akvárium i rizikem, protože velmi znečištěná voda je pro rybičky vyloženě nebezpečná. Také zkontrolujte nastavení vytápění, drtivé většině druhů stačí teplota vody do 24 °C.

Výměna vody a další údržba

Vodu měňte podobně – také jednou měsíčně odsajte nanejvýš pětinu obsahu akvária a vyměňte za čerstvou, ideálně odstátou. Pokud nemáte dostatek nádob, abyste vodu mohli nechat den odstát, pak použijte chemii, která zbaví vodu chloru. Ale pozor, voda, kterou budete lít do akvária, musí být přibližně stejně teplá. Pokud je příliš studená nebo teplá, může to přivodit obyvatelům akvária šok, následovaný buď nemocí, nebo v horším případě uhynutím.

Krmení akvarijních ryb má svoje pravidla. Na otázku, jak chovat akvarijní ryby, lze odpovědět i tím, že pořiďte jednoduše kompatibilní druhy, tedy ty, které se dobře snášejí a zároveň mají i podobné nároky na stravu. Kromě vločkového krmení jsou vhodné například lisované sušené nitěnky nebo tabletové krmivo, které je vhodnější pro mřenky, pancéřníčky, krunýřovce a další druhy, které žijí hlavně u dna.

Nezapomínejte na pravidelné čištění náplně filtru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte na pravidelné čištění náplně filtru

Krmte jen takovým množstvím, které rybičky během chvilky spořádají, při překrmování se zbytky krmiva kazí a snižují kvalitu vody. V extrémním případě mohou i obyvatelé uhynout. Krmit stačí jednou denně, v době dovolených pak i pouze dvakrát do týdne, zdravé exempláře takový režim v pohodě zvládnou.

Nezapomeňte na akvarijní rostliny. Živé rostliny jsou velice dekorativní a rybičky se v takovém prostředí cítí často velmi dobře. Ve větším a klidném akváriu se často rostliny mohutně rozrůstají a vytvoří tak nádhernou podívanou. Rostliny dodávají do vody kyslík a udržují tak i rovnováhu. Jednou za čas je vhodné je přihnojit vhodným tekutým preparátem.

Nezapomeňte ani na osvětlení akvária. Vhodným prostředkem je osvětlení s časovým spínačem, které v nastavený čas zapne a vypne toto osvětlení. Dnes je již běžné LED osvětlení, které poskytuje dostatečný komfort, zároveň ale s nízkou spotřebou. Málo světla má za následek narůstání hnědé řasy a zhoršení kvality vody.

Zdroj informací: agroman.cz

Publikováno: 17. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich