Kategorie:Rady na zahradu

+26
. Kateřina Poslušná Kateřina Poslušná

Jak si udělat jarní minizahrádku v květináči

Jsou krásné, voňavé, svěží a navíc mají vzácný dar potěšit, uklidnit, inspirovat. Řeč je o prvních jarních květech, které naznačují, že zima už bude brzy pryč. Abyste své oblíbené květny měli stále na očích, vytvořte si minizahrádku v květináči, přičemž nápadům a fantazii se meze nekladou. My jsme na minizahrádku použili čemeřici, narcisy a hyacint, které po odkvětu zasadíme na zahradu.

Zahrada > Rady na zahradu
Aplikace přípravku Finalsan na plevel (Zdroj: archiv Neudorff)
Aplikace přípravku Finalsan na plevel (Zdroj: archiv Neudorff)
+26
. Zuzana Pavelková Zuzana Pavelková

Co se zelená a bují na jaře nejvíc? Plevel!

Máme tu jaro a všechno všude se už zelená. Na zahradě je spousta práce. Dohánět, co se na podzim nestihlo, nebo rozestavovat sudy na dešťovou vodu, nebo se věnovat přípravě záhonků? A k tomu ještě si své žádá i trávník. A nemělo by se už pomalu leccos vysazovat a vysévat? No, na výsadbu je ještě brzy, i když se to nezdá. Stačilo pár teplých dní a trochu deště a tráva začala pěkně růst, jenže růst bohužel začala i spousta plevele. Taky míváte pocit, že plevel roste mnohem rychleji než ostatní rostliny?

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Redakce Redakce

Rozhodli jste se pro živý plot? Seznam vhodných rostlin se může hodit!

Živý plot je přirozená a často i nezbytná součást zahrady. Kromě okrasného hlediska odděluje vnitřní prostor od okolí a uzavírá obytnou část zahrady, čímž přispívá k vytvoření domácké atmosféry a pohody při trávení volného času v uprostřed zeleně. Rozhodli jste se pro živý plot? Představujeme osm nejvhodnějších a nejoblíbenějších rostlin, které se hodí do živého plotu.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Počasí v březnu: Co říkají pranostiky a lidová meteorologie

Jaké počasí má být v březnu podle lidové meteorologie? Jako na houpačce. Přestože se už oficiálně ujímá vlády jaro, zima se své vlády vzdává jen velmi nerada. Za dobu měření meteorologické observatoře v pražském Klementinu byly v březnu naměřeny teploty v rozmezí od zhruba od –27 °C až do +22 °C. Rozdíl téměř 50 °C je tedy dostatečně výmluvný! Jaké asi bude počasí v březnu nám mohou naznačit lidová meteorologie a pranostiky. A taky prozradíme, kdy bude v roce 2019 první jarní den.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Láďa Hruška Láďa Hruška

Jak se na zahradě zbavit myší a hrabošů bez chemie

Myši a hraboši jsou pohromou pro zahradu. Dokážou zatočit s úrodou, ale i v zimě ohlodávají kořeny stromů nebo nově vysazené stromky, a navíc roznášejí různé nemoci. Platí na ně sice běžně dostupné chemické přípravky, ty jsou ale jednak drahé, navíc mohou skýtat nebezpečí pro naše domácí mazlíčky, a ani je nechceme na svých zahrádkách používat kvůli kontaminaci půdy. Láďa Hruška navštívil pana Jana Štefana, který používá proti hrabavým hlodavcům vychytané, mechanické a osvědčené pasti, které si dokáže doma vyrobit každý.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Jaké bude počasí v únoru aneb Co říká lidová meteorologie a pranostiky

Únor v lidové meteorologii bývá vnímán jako předzvěst toužebně očekávaného jara, protože vláda zimy pomalu spěje ke svému konci. I když únorové teploty mají zpravidla oproti teplotám lednovým vzestupnou tendenci, je to právě druhý měsíc v roce, kdy byla na území Čech zaznamenána teplota absolutně nejnižší –42,2 °C! Jaké asi bude počasí v únoru, nám může naznačit lidová meteorologie a pranostiky.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Redakce Redakce

Základní nářadí na odklízení sněhu: lopata, hrablo a shrnovač

Odklízení sněhu je práce hodně náročná. Ale výrazně nám ji může usnadnit dobře zvolené nářadí – na všechny běžné činnosti spojené s odklízením sněhu vystačíme s lopatou, hrablem a shrnovačem. Víte, podle čeho si pomocníky na práci se sněhem vybrat a na co se zaměřit, aby práce s nimi byla co nejpohodlnější?

Zahrada > Rady na zahradu