Kategorie:Rady na zahradu

+26
. Redakce Redakce

Kalendář pro zahradníky: Květen

Každý správný zahradník dobře ví, jakou pozornost jeho milovaná zahrádka právě potřebuje. Náš kalendář je pro něho jenom malým připomenutím. Ovšem pak je tu i skupina nadšených zahrádkářů začátečníků, kterým kalendář pro zahradníky: květen, může pomoci překonat pochopitelnou počáteční bezradnost.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpověď počasí na víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 28. a 29. dubna a co dělat na zahradě? Poslední dubnový víkend si s námi bude trochu pohrávat, což to není na duben nic neobvyklého. „Aprílové“ ale počasí sluší zahradničení. Teploty mají být tak akorát, občas deštík pokropí záhony a práce na zahradě začíná nabírat na obrátkách.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Květen v lidové meteorologii: Když máj vláhy nedá, červen se předá

Příroda právě teď začíná vzkvétat, ptáci zpívají, div si hrdla neprotrhnou. Zima definitivně sestupuje do záhrobí, ale její poslední odlesky ještě mohou natropit drobné škody, hlavně notoricky známí ledoví muži Pankrác (12. 5.), Servác (13. 5.) a Bonifác (14. 5.), v těsném závěsu provázení uplakanou Žofií (15. 5.). Ve druhé polovině května ale už většinou přichází oteplení. Prozradíme vám, jaké počasí můžeme v květnu podle lidové meteorologie očekávat.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Redakce Redakce

Přilákejte včelky na hostinu: Bez opylovačů se bohaté úrody na zahradě nedočkáte

Přelétávání včel, ale samozřejmě i čmeláků a motýlů, z jednoho květu na druhý, je pro zahradu velmi důležité, to ví i malé děti. Včely opylují především krytosemenné rostliny, tedy takové, které mají květy, které se po opylení mění v plody. Bez včel se bohaté úrody jahod, třešní, meruněk, jablek… prostě nedočkáte. A právě proto pozvěte včelky do své zahrady na skvělou hostinu.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Březen v lidové meterologii: Hřmí-li v březnu, sněží v máji

Jaké počasí má být v březnu podle lidové meteorologie? Jako na houpačce. Přestože se už oficiálně ujímá vlády jaro, zima se své vlády vzdává jen velmi nerada. Za dobu měření meteorologické observatoře v pražském Klementinu byly v březnu naměřeny teploty v rozmezí od zhruba od –27 °C až do +22 °C. Rozdíl téměř 50 °C je tedy dostatečně výmluvný!

Zahrada > Rady na zahradu
Každá květina něco znamená...
Každá květina něco znamená...
+26
. Redakce Redakce

Květomluva pro zamilované: Nechte za sebe mluvit květiny

Umíte mluvit prostřednictvím květin? Vydejte se do květinářství, nechte si uvít kytici přesně podle vašeho přání, nebo se nechte dokonce květinami ozdobit a vyrazte na schůzku. Uvidíte, že budete mít úspěch. Pro jistotu si ale vezměte s sebou náš malý slovníček květomluvy. Přeci jen, v dnešní době už řeči květin rozumí opravdu málokdo. A je to škoda!

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje aneb listopad v lidové meteorologii

V dlouhodobém průměru je listopad třetím nejchladnějším měsícem roku. Na většině míst našeho území se také právě během tohoto měsíce objeví první sněžení a někdy i sněhový poprašek či dokonce sněhová pokrývka. Je to rovněž měsíc s největší oblačností a nejmenším počtem jasných dní. V závěsu za prosincem je pak také druhým nejmlhavějším měsícem roku. Podívejte se na listopad v lidové meteorologii.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Posilování imunity houbařením? V únoru? Ano! Léčivých hub je teď plný les

Únor je měsícem útlumu růstu jedlých hub, zároveň však bývá časem rozmachu nemocí lidských, zvláště chřipky a nachlazení. Zkuste posilovat imunitu houbařením! Únorový les může být nalezištěm hub, jako jsou březovník obecný, rosolovka mozkovitá a outkovka pestrá, ve kterých léčitelé i lékaři spatřovali a mnohdy dodnes vidí naději na prevenci i léčbu mnohých chorob. A procházka zimním lesem vašemu zdraví taky hodně prospěje.

Zahrada > Rady na zahradu