Kategorie:Katalog rostlin

+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Je to krásné a nejí se to, co je to? Symbol všech prašivek muchomůrka červená vlastně příliš jedovatá není

Dnes si posvítíme na pravou prašivku, symbol všech jedovatých hub, která není příliš jedovatá a ve statistikách otrav navíc téměř vůbec nefiguruje. Je jí právě nyní v našich lesích jak naseto a nemůžeme jí upřít, že je sama o sobě krásná, a že takto dokonce od dětství formuje náš vztah k estetice. Coby ozdoba smrkových, ale i březových lesů je muchomůrka červená (Amanita muscaria) natolik známá, že si většinou nevšimneme ani její pochvy ani rýhovaného prstenu.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Pestrobarevný svět holubinek aneb Fialové může znamenat i fujtajblové

Kráčíte-li podzimním lesem a vnímáte-li barevnou pestrost houbových plodnic, můžete nabýt pocitu, že na ni ani houbařský atlas nestačí. A on opravdu nestačí, třeba co se týče holubinek, jichž je právě nyní k vidění úplně nejvíc. A to snad ve všech odstínech barevného spektra – tak třeba fialové jsou holubinka křehká (Russula fragilis) a holubinka jízlivá (Russula sardonia).

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hnojník obecný: Libá houba s nelibým jménem báječně chutná a posiluje imunitu

Může to opravdu působit trochu nezvykle. Aby se jedlá, ba opravdu lahodná houba jmenovala zrovna hnojník? Ale ona je vůbec zvláštní: působí křehce, elegantně, ba jaksi naparáděně, jako houbová kráska odněkud z exotických pralesů, a přitom v našich drsnějších podmínkách roste a plodí až do zámrazu. Hnojník obecný se řadí mezi houby s léčivými účinky. Prokazatelně snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, a především posiluje imunitu!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Co je to za podzimně pestrobarevné houby? Lakovka ametystová a šafránka červenožlutá!

I když jsme před nedávnem uvedli, že fialový může znamenat i fujtajblový, rozhodně to neplatí pro všechny takto barevné houby a houbičky, které můžete ještě nyní v našich lesích najít. Jednou takovou docela chutnou, byť trochu podezřele barevnou houbičkou je lakovka. To šafránka s fialově purpurovým kloboukem se také jíst dá, ale není to žádná sláva.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hřiby slaví triumfální návrat aneb Nečekaná pozdní vlna růstu hřibovitých hub

Myslel jsem, že teď už budu psát jen o několika vynikajících houbách – pomrazkách, a pak až o houbách typicky vánočních. Leč amatérský mykolog míní a podhoubí jeho názor zgruntu změní. V neděli 5. listopadu jsem se vypravil do okolí Kladna a procházel – svým složením dosti pestrými – lesy od Libušína do Kamenných Žehrovic, spíše v naději na úlovek několika vzácnějších druhů strmělek a pavučinců, snad i klouzků a panských hříbků, pověstných svou odolností proti nízkým teplotám. Jenže, ony dosud rostou i ty nejoblíbenější hřibovité houby. Tak znovu a rychle hurá na hřiby!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Znáte adventní houby? Tady jsou tři poklady předvánočního lesa

Advent houbaře do zimavého a mokvavého lesa zdánlivě již příliš neláká. Leč po nějaké době zatouží po volnějším prostoru, čistším vzduchu a po svůdné vůni vlhkého podhoubí. Je si dobře vědom, že sezona jedlých hub trvá v případě tuhé zimy zhruba do konce roku, v případě zimy mírné pak nikdy nepřestává. Jistou výhodu znamená i fakt, že – když už ne od všelijak nedobrých – od smrtelně jedovatých hub jsou zimní lesy v podstatě oproštěny. Znáte všechny adventní houby? Jestli ne, tak jste tu správně.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Čirůvky rostou! Vyrazte na houby do vánočního kuby

Adventní období můžeme nazvat i časem čirůvek, jež pan profesor Smotlacha nazýval staročeskými houbami, neboť právě ony bývaly ve středověku významnou komoditou vánočních trhů. Jde o „dvojnický“ pár čirůvky fialové a čirůvky dvoubarvé (ve starších atlasech je ještě najdeme pod jménem rudočechratky), které hojně rostou až do Vánoc. Druhou adventní neděli jsem jich našel tolik, že jsem je celý večer krájel na sušení...

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Pomrazek je plný les! Vydejte se na Štědrý den po ránu na houby

Mnoho houbařů, mne nevyjímaje, se vydává na Štědrý den do nejbližšího lesa za houbami pomrazkami - tak byly kdysi pojmenovány, neboť jim nevadí ani sníh, ani mráz, ani mokvavě blátivý přírodní terén. Odměnou je nám kromě vysoce pravděpodobného nálezu jedlých a dobrých hub (nesahá-li zrovna sněhová pokrývka až po kolena) i lyrická krása zimního lesa. A navíc je to ideální řešení situace, kdy vás manželka na celé dopoledne vykáže z bytu, abyste se doma nepletl a neuzobával z toho, co je určeno až ke štědrovečerní večeři.

Zahrada > Katalog rostlin