+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houba chráněná zákonem: Psivka vypadá trochu jako tužka, nečekaně vyrůstající z lesního humusu

Věnovali jsme se už houbám jedlým, nejedlým (protože různým způsobem nechutným až nepoživatelným) a také těm jedovatým. Zbývá ještě další, zvláštní oblast, kam patří houby, u nichž předchozí rozdělení pozbývá smyslu. Jde totiž o druhy, které bychom – najdeme-li je vůbec – neměli v žádném případě sbírat, neboť jsou natolik vzácné, že na jejich ochranu pamatuje zákon. Jako takové jsou zařazené do tzv. Červeného seznamu hub České republiky.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Muchomůrka zelená u nás teď roste dosti houfně aneb Pozor na potměšilého zabijáka

V těchto dnech na ni můžete snadno narazit. A co nejdůkladněji se s ní seznámit, právě proto, že má u nás každoročně na svém kontě několik desítek obětí. Způsobila fatální otravy celých rodin či – v lepším případě, tedy u přeživších – doživotní zdravotní následky. Muchomůrka zelená (Amanita phaloides) patří mezi nejjedovatější houby Evropy i Severní Ameriky. Muchomůrek zelených se nyní objevilo velké množství...

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Klouzky opravdové i "nepravé" aneb Houby v kuchyni obzvláště vítané a ceněné

Vydal jsem se za houbami do mého oblíbeného Českého středohoří a lze říci, že zde, v lesnaté pahorkatině mezi Českou Lípou a Ústím nad Labem nyní hojně rostou i houby nejvíce ceněné, včetně praváků. Dle svědectví mykologů se výskyt hub především v severních horských a podhorských oblastech našeho státu pomalu zvyšuje, úměrně s větším množstvím srážek a s prodlužující se nocí – tedy i s větším podílem vzdušné vlhkosti. Podhoubí totiž příznivě reaguje třeba jen na výskyt ranní rosy… S velkou pravděpodobností najdeme trojici hub ve složení hřib dutonohý (Boletus cavipes), klouzek sličný (Boletus grevillei) a slizák mazlavý (Gomphidius glutinosus). Mrkněte se, co můžeme s houbami v kuchyni provádět za kouzla.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Pýchavka obecná umí pěkně překvapit aneb Nebojte se bílých paliček

Bílá barva je vysloveně charakteristická pro některé druhy břichatkovitých hub neboli gasteromycetů. Nejznámějšími z nich jsou pýchavky, často se vyskytující a nápadné, pohříchu však málo sbírané houby. Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum), rostoucí jednotlivě i ve skupinách, se dá najít až do konce října v sadech, na mezích, pastvinách i v lesích, často při okrajích cest.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hřib hnědý si zaslouží náš bezvýhradný obdiv: Tak jsme se konečně dočkali snad už všichni

Dočkali jsme se! Kvalitní houby konečně začínají růst nejen v pohraničních a podhorských oblastech. Nemůže za to jen zvyšující se podíl dešťových srážek, ale i příhodná roční doba. Zatímco hřib žlutomasý neboli babka je naše nejsbíranější hřibovitá houba, hřib, popř. suchohřib hnědý (Boletus badius) je nejpopulárnější. Právě jemu přísluší lidové označení panský hříbek či podborovák nebo podhříbek.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Vzácná lesklokorka lesklá: Exoticky vyhlížející houba je prokazatelně léčivá

Ani víkendové lijáky dosud nepřiměly vyschlé podhoubí v centrálních Čechách k vytváření většího množství plodnic oblíbených druhů hub. A stalo-li se tak, zapříčinily ihned jejich zkázu. V lesích v okolí Prahy se mi takto alespoň naskytl smutný pohled na stovky plodnic hřibů žlutomasých neboli babek (Xerocomus chrysenteron), zcela znehodnocených „plísňovým“ povlakem nedohubu zlatovýtrusného. Byl bych přišel s prázdnou, kdyby se mi při návratu nepodařil jedinečný nález lesklokorky lesklé (Ganoderma lucidum).

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná a štítovka jelení patří mezi vytrvalce aneb Houby rostou jak kde a jak které

Příroda, či spíše podhoubí, si právě v suchých letních obdobích (na rozdíl od přirozeně vlhčích zbývajících částí roku) dokáže dlouze pohrávat s houbařovou trpělivostí. Jsme na tom podobně jako rybáři, také nevíme, co se děje pod „hladinou“ povrchové vrstvy půdy, pod kořáním jehličnatých či listnatých stromů. Mapky, sledující místa zvýšeného růstu jedlých hub, se během tohoto léta příliš neproměnily. Stále platí, že o štěstí mohou mluvit ti, kdo bydlí, rekreují se, či se mohou za houbami vypravit do „epicenter výskytu“ v blízkosti našich severních hranic, poblíže měst Náchoda, Chomutova, Rumburku a Chebu.

Zahrada > Katalog rostlin