Kategorie:Katalog rostlin

+26
. Redakce Redakce

Houbová záhada: Může být muchomůrka růžovka životu nebezpečná?

Houbařská sezona se letos rozjíždí pomalu, ale i suchu mnohé houby rostou, tak třeba oblíbená muchomůrka růžovka. Paní Věra Mrklasová z Liberce nám napsala: „Když jsem v úterý 7. srpna četla na vašem webu o masácích, vybavila se mi příhoda, která nemá, aspoň pro mě, žádné racionální vysvětlení. Nebo mi někdo tuhle záhadu objasní?" Připojila svůj příběh o jedné houbové záhadě, v níž hraje hlavní roli muchomůrka růžovka neboli masák.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Lenka Valjentová Lenka Valjentová

Jedinečná růže šípková: Šípky obsahují až 20x více vitaminu C než citrusové plody - a to už je něco!

Rozvětvený trnitý keř zná snad každý. Růže šípková (Rosa canina) byla v dávných dobách symbolem ženství a léčivé účinky plodů využívali již v mladší době kamenné. Šípky jsou oblíbené jako přírodní zdroj vitaminu C, který zvyšuje obranyschopnost proti chorobám z nachlazení. Svou jemnou silou účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby: Muchomůrku růžovku neboli masáka ani sucho nezdolá

Muchomůrku růžovku (Amanita rubescens) neboli masáka zná asi každý. Jde o houbu velmi oblíbenou, a to jak díky hojnosti výskytu i skutečnosti, že ji nezdolá ani velké sucho, tak vynikající chuti – v anketě České mykologické společnosti o nejchutnější houbu skončila svého času na prvním místě, dokonce před pravými hřiby. Už jste ochutnali masákovou "svíčkovou"? Recept máme!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Redakce Redakce

Strom, na kterém vykvétají kolibříci: Jak se pěstuje sapan Gilliesův

Sucho je opravdu hrůzostrašné, ale to neplatí pro rostliny v nádobách. „Takto nám letos opět vykvetl sapan Gilliesův, o němž se píše, že ´…sapan je strom, na kterém vykvétají kolibříci´. No posuďte sami, své pojmenování si určitě zaslouží," napsal pan Vladimír Viktorýn z Kyjova. Poslal fotky sapanu i návod na jeho pěstování – a už k němu putuje tričko Prima Nápady. Jestli ho chcete taky, napište nám, co pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se vaše fotky a rady, nápady i zkušenosti.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná: Lahodná houba, které neublíží ani velké sucho

Je to skoro zázrak, ale i v dnešním horkém počasí houbař nemusí odcházet z lesa s úplně prázdným košíkem. Jedno z mála míst, kde lze i v současných úmorných vedrech nalézt jedlé a navíc chuťově vynikající houby, jsou Krušné hory. Především pro některé druhy holubinek je tamní prostředí přímo ideální, neboť se nejraději vyskytují v horských oblastech, a navíc jim nevadí ani sucho.

Zahrada > Katalog rostlin