+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Ucho Jidášovo: Zvláštní houba připomínající ušní boltec chutná i léčí

Roste bez přestávek po celý rok. Leč ve chvíli jejího nedávného nálezu jsem dostal vysloveně chuť na zeleninový salát, v němž právě ona tvoří tu nejdůležitější ingredienci. Ve vedrech, která jsme zažívali, je totiž vynikajícím osvěžením. Už víte, o které houbě je řeč? Ano, je to ucho Jidášovo neboli boltcovitka bezová, již si lidé u nás v posledních letech oblíbili jak pro její zvláštní konzistenci, tak pro její léčebné účinky. Kupovat si pytlíčky sušené houby, kterou si můžete v čerstvém stavu natrhat na kdejakém bezovém keři, zdá se ovšem poněkud zbytečným…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Chuťově vynikající a běžně zaměňovaní hřib kovář a hřib koloděj aneb Nebojte se modráků

Naleznete-li krásně, leč i poněkud podezřele vybarvenou hřibovitou houbu (pestrost barev se ještě zvýší, použijete-li při jejím dobývání či okrajování nože), půjde pravděpodobně o příslušníka skupiny modrajících hřibů, jež lid houbařský nazývá prostě „modráky“. Modrání dužniny na poraněných místech je způsobeno rychlou oxidací přítomných kyselin a samo o sobě rozhodně neznamená, že by takto „postižená“ houba byla nutně nejedlá, jedovatá či naopak jedlá. Mezi modrající hřiby patří známá a běžně zaměňovaná, chuťově ovšem stejně vynikající dvojice hřib kovář (Boletus erythropus) a hřib koloděj (Boletus luridus), ale i populární hřib borový, stejně jako vzácnější hřib modračka, hřib sivý, hřib le Galové či hřib Quéletův.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Drahokamy podzimního lesa voskovka černající a krásnorůžek lepkavý aneb Když zasvítí oranžová..

Když na zeleném podkladu zazáří oranžová barva houbové plodnice, bývá návštěvník lesa natolik okouzlen, že mu otázka kuchyňského upotřebení takových přírodních drahokamů snad ani nepřijde na mysl. Vlastně si nedovedu představit alespoň trochu výtvarně cítícího člověka, který by tyto dva druhy hub označil hanlivým pojmenováním „prašivky“.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Vládkyně podzimního lesa václavka obecná: Jakkoli je oblíbená, není tak úplně neškodná

Václavka obecná (Armillaria mellea) je nepřehlédnutelná, poznáme ji podle medově hnědě zbarvených klobouků, jakož i podle prstenu zdobeného tmavohnědými vločkami. Bílý poprašek, považovaný někdy za plíseň, je neškodným výtrusným prachem. Sbírat lze i větší plodnice, pokud jsou ovšem čerstvé, a tudíž zdravé. Záměna je možná snad jen za jiné druhy václavek, případně za neškodnou šupinovku kostrbatou.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Je to krásné a nejí se to, co je to? Symbol všech prašivek muchomůrka červená vlastně příliš jedovatá není

Dnes si posvítíme na pravou prašivku, symbol všech jedovatých hub, která není příliš jedovatá a ve statistikách otrav navíc téměř vůbec nefiguruje. Je jí právě nyní v našich lesích jak naseto a nemůžeme jí upřít, že je sama o sobě krásná, a že takto dokonce od dětství formuje náš vztah k estetice. Coby ozdoba smrkových, ale i březových lesů je muchomůrka červená (Amanita muscaria) natolik známá, že si většinou nevšimneme ani její pochvy ani rýhovaného prstenu.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Pestrobarevný svět holubinek aneb Fialové může znamenat i fujtajblové

Kráčíte-li podzimním lesem a vnímáte-li barevnou pestrost houbových plodnic, můžete nabýt pocitu, že na ni ani houbařský atlas nestačí. A on opravdu nestačí, třeba co se týče holubinek, jichž je právě nyní k vidění úplně nejvíc. A to snad ve všech odstínech barevného spektra – tak třeba fialové jsou holubinka křehká (Russula fragilis) a holubinka jízlivá (Russula sardonia).

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hnojník obecný: Libá houba s nelibým jménem báječně chutná a posiluje imunitu

Může to opravdu působit trochu nezvykle. Aby se jedlá, ba opravdu lahodná houba jmenovala zrovna hnojník? Ale ona je vůbec zvláštní: působí křehce, elegantně, ba jaksi naparáděně, jako houbová kráska odněkud z exotických pralesů, a přitom v našich drsnějších podmínkách roste a plodí až do zámrazu. Hnojník obecný se řadí mezi houby s léčivými účinky. Prokazatelně snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, a především posiluje imunitu!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Co je to za podzimně pestrobarevné houby? Lakovka ametystová a šafránka červenožlutá!

I když jsme před nedávnem uvedli, že fialový může znamenat i fujtajblový, rozhodně to neplatí pro všechny takto barevné houby a houbičky, které můžete ještě nyní v našich lesích najít. Jednou takovou docela chutnou, byť trochu podezřele barevnou houbičkou je lakovka. To šafránka s fialově purpurovým kloboukem se také jíst dá, ale není to žádná sláva.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hřiby slaví triumfální návrat aneb Nečekaná pozdní vlna růstu hřibovitých hub

Myslel jsem, že teď už budu psát jen o několika vynikajících houbách – pomrazkách, a pak až o houbách typicky vánočních. Leč amatérský mykolog míní a podhoubí jeho názor zgruntu změní. V neděli 5. listopadu jsem se vypravil do okolí Kladna a procházel – svým složením dosti pestrými – lesy od Libušína do Kamenných Žehrovic, spíše v naději na úlovek několika vzácnějších druhů strmělek a pavučinců, snad i klouzků a panských hříbků, pověstných svou odolností proti nízkým teplotám. Jenže, ony dosud rostou i ty nejoblíbenější hřibovité houby. Tak znovu a rychle hurá na hřiby!

Zahrada > Katalog rostlin