Kategorie:Katalog rostlin

+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Poznáte 3 nejjedovatější houby podzimního lesa? Prim hraje muchomůrka zelená

Našim nejjedovatějším houbám, které rostou na podzim, vévodí muchomůrka zelená či hlízovitá, po ní následuje muchomůrka tygrovaná či panterová a pavučinec plyšový; závojenka olovová a vláknice načervenalá se vyskytují spíše zjara. Prozradíme, jak v podzimním lese poznáte 3 nejjedovatější houby a co dělat, když už je sníte.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Lenka Valjentová Lenka Valjentová

Jedinečná brusinka: Sveřepá bojovnice i laskavá ochránkyně v jednom

Červené drobné plody a tmavozelené lesklé lístky brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) vnikajícím přírodním a hlavně spolehlivým dezinfekčním účinkem na močové cesty, takže pokud vás začne trápit časté nutkání na toaletu, určitě sáhněte po nich. Ovšem nejúčinnější jsou jako prevence. Lidově se ji říká kyselinka, kalinka i červená borůvka.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby podzimního lesa: Vypadá to jako klouzek, ale je to vůbec klouzek?

Ve velkém množství se na podzim v lese vyskytují hřibovité houby, nad nimiž se nezkušený houbař pozastaví: Vypadá to jako klouzek, je to vůbec klouzek? Byla by škoda výbornými klouzky neobohatit svůj jídelníček a neprominout jim jedinou drobnou nevýhodu, že se totiž vinou své konzistence při dopravě často deformují. Podívejme se na ně a vezměme je pěkně popořadě, kousek po kousku, klouzek po klouzku.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Lenka Valjentová Lenka Valjentová

Vřes obecný: Že zdobí, to se ví, ale že pomáhá zhubnout, to už moc ne

Vřes obecný (Calluna vulgari) asi znáte spíš jako rostlinu, která je součástí vánoční purpury a bez níž se neobejde snad žádná podzimní dekorace. I když jeho léčivé účinky nejsou obecně známé, což je škoda, rozhodně stojí za pozornost. Vřes je bylinou detoxikačních kúr, působí příznivě na látkovou výměnu a jako močopudný, dezinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Lenka Valjentová Lenka Valjentová

5 nejkrásnějších jarních cibulovin s modrými květy. Proč je modrá dobrá?

Modré květy v zahradě jsou nejnovější trend. A proč je modrá dobrá? Protože je to barva síly vůle a pohody. Přidáte-li ji do svého okolí, bude vás inspirovat a uklidňovat, a tak se není co divit, že jsou modré květy in. A jak nechat zahradu zmodrat, aniž byste ji museli moc měnit? Vysaďte cibuloviny! Představujeme 5 nejkrásnějších jarních květin s modrými květy a poradíme, jak a kdy je vysadit a pěstovat.

Zahrada > Katalog rostlin