+26
. Redakce Redakce

Houbová záhada: Může být muchomůrka růžovka životu nebezpečná?

Houbařská sezona se letos rozjíždí pomalu, ale i suchu mnohé houby rostou, tak třeba oblíbená muchomůrka růžovka. Paní Věra Mrklasová z Liberce nám napsala: „Když jsem v úterý 7. srpna četla na vašem webu o masácích, vybavila se mi příhoda, která nemá, aspoň pro mě, žádné racionální vysvětlení. Nebo mi někdo tuhle záhadu objasní?" Připojila svůj příběh o jedné houbové záhadě, v níž hraje hlavní roli muchomůrka růžovka neboli masák.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby: Muchomůrku růžovku neboli masáka ani sucho nezdolá

Muchomůrku růžovku (Amanita rubescens) neboli masáka zná asi každý. Jde o houbu velmi oblíbenou, a to jak díky hojnosti výskytu i skutečnosti, že ji nezdolá ani velké sucho, tak vynikající chuti – v anketě České mykologické společnosti o nejchutnější houbu skončila svého času na prvním místě, dokonce před pravými hřiby. Už jste ochutnali masákovou "svíčkovou"? Recept máme!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná: Lahodná houba, které neublíží ani velké sucho

Je to skoro zázrak, ale i v dnešním horkém počasí houbař nemusí odcházet z lesa s úplně prázdným košíkem. Jedno z mála míst, kde lze i v současných úmorných vedrech nalézt jedlé a navíc chuťově vynikající houby, jsou Krušné hory. Především pro některé druhy holubinek je tamní prostředí přímo ideální, neboť se nejraději vyskytují v horských oblastech, a navíc jim nevadí ani sucho.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

I za extrémního sucha můžeme najít houbařské poklady: Houbař na dovolené

Vysýchání země vinou nekončících veder pokračuje a houbařským rájem přestává být i ona příslovečně štědrá Šumava. V rámci své dovolené jsem se vydal na opačný pól naší republiky – do nejvyšších partií Krušných hor. A udělal jsem dobře; už v hostinci mezi místními jsem se dozvěděl, že zde porůznu rostou i hřibovité houby, prý „daleko od sebe“, zato však tvrdé a zdravé. Jako by i larvám bedlobytek (způsobujícím známou „červivost“ houbové dužniny) vysoké teploty a snížená vlhkost přestávaly svědčit…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Víte, jaká je nejoblíbenější česká jedlá houba? Hřib smrkový!

Byť je i začátek prázdnin na srážky stále chudý, delší noci znamenají větší podíl vzdušné vlhkosti, která slouží k probouzení podhoubí neboli mycelia. I takto se dají vysvětlit nálezy hřibovitých hub i ve vysloveně suchých oblastech – takovým nálezem může být hřib smrkový, nejoblíbenější česká jedlá houba. I v těch nejsušších obdobích teď najdete štítovku jelení, která houbaře nikdy nezklame.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Houby konce června: lahodná pečárka císařská a nápadný sírovec žlutooranžový

Po úmorných suchých a horkých dnech se les (alespoň na některých místech) rozvoněl nezaměnitelným odérem podhoubí. Kdo obývá či navštěvuje oblasti srážkově bohatší – tedy především Šumavu, Plzeňsko či Českomoravskou vrchovinu – mohl se už letos chlubit nálezy hub hřibovitých. Pojďme si představit dvě jedlé houby, které můžeme najít na konci června: pečárku císařskou a sírovec žlutooranžový. A taky prozradíme, co s nimi dělat v kuchyni.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka nazelenalá je houba, pro kterou se rozhodně vyplatí shýbnout

Vyznáte se v holubinkách? Odpovíte-li, že ano, máte náš obdiv! Oč je holubinka snadněji poznatelná ve smyslu rodu, tím komplikovanější je její zařazení do správného druhu. Vždyť ve světě (a to na všech kontinentech) je popsáno na 750 druhů holubinek, v České republice pak kolem sto padesáti, a ani toto číslo zřejmě nebude konečné.

Zahrada > Katalog rostlin