Kategorie:Zahrada

+26
. Redakce Redakce

Z českých, moravských a slezských zahrádek aneb Co se vám letos urodilo

Milé čtenářky, vážení čtenáři Prima Nápadů, letošní úroda vypadá báječně, což je zřejmé z vašich fotografií, které nám posíláte. A protože by byla velká škoda, kdyby je neviděli i ostatní, tady je druhá várka. Jestli se chcete pochlubit svými výpěstky nebo výrobky, těšíme se na vaše příspěvky – a připojíte-li k fotkám či videím i nějaký ten nápad, postup nebo dobrou radu, uděláte radost nejen nám…

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Vzácná lesklokorka lesklá: Exoticky vyhlížející houba je prokazatelně léčivá

Ani víkendové lijáky dosud nepřiměly vyschlé podhoubí v centrálních Čechách k vytváření většího množství plodnic oblíbených druhů hub. A stalo-li se tak, zapříčinily ihned jejich zkázu. V lesích v okolí Prahy se mi takto alespoň naskytl smutný pohled na stovky plodnic hřibů žlutomasých neboli babek (Xerocomus chrysenteron), zcela znehodnocených „plísňovým“ povlakem nedohubu zlatovýtrusného. Byl bych přišel s prázdnou, kdyby se mi při návratu nepodařil jedinečný nález lesklokorky lesklé (Ganoderma lucidum).

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná a štítovka jelení patří mezi vytrvalce aneb Houby rostou jak kde a jak které

Příroda, či spíše podhoubí, si právě v suchých letních obdobích (na rozdíl od přirozeně vlhčích zbývajících částí roku) dokáže dlouze pohrávat s houbařovou trpělivostí. Jsme na tom podobně jako rybáři, také nevíme, co se děje pod „hladinou“ povrchové vrstvy půdy, pod kořáním jehličnatých či listnatých stromů. Mapky, sledující místa zvýšeného růstu jedlých hub, se během tohoto léta příliš neproměnily. Stále platí, že o štěstí mohou mluvit ti, kdo bydlí, rekreují se, či se mohou za houbami vypravit do „epicenter výskytu“ v blízkosti našich severních hranic, poblíže měst Náchoda, Chomutova, Rumburku a Chebu.

Zahrada > Katalog rostlin
Houpačka z telegrafních sloupů 10
Houpačka z telegrafních sloupů 10
+26
. Pavel "Kutil" Zeman Pavel "Kutil" Zeman

Báječná houpačka z telegrafních sloupů

Houpačka pro děti by neměla chybět na žádné zahradě. A když je dětí víc nebo za nimi často chodí kamarádi, chce to opravdu pořádnou houpačku. My jsme ji vyrobili z chmelničných sloupů. Výhodou houpačky je, že je vysoká a široce rozkročená.

Zahrada > Zahradní stavby
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rozmarýn lékařský nemá chybu: Zlepšuje náladu, rozehřívá tělo, zvýrazňuje chuť a krásně voní

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je hustý keřík, silně vonící a kvetoucí drobnými bílými nebo modrými kvítky. Divoce roste ve Středomoří. Sice se zpívá „Na tom pražském mostě rozmarýnka roste“, ale neroste… v našich podmínkách se bylina pěstuje v nádobách, protože není mrazuvzdorná. V létě může být venku, ale zimu na zahradě by s největší pravděpodobností nepřežila.

Zahrada > Katalog rostlin