Kategorie:Zahrada

+26
. Redakce Redakce

Víte, jak urychlit klíčení semínek? Zkuste starý zahrádkářský trik

Jak zeleninová semínka spolehlivě probudit a přimět je k rychlejšímu klíčení? Máčením ve vodě nebo bylinkové lázni. Příroda se totiž chytře pojistila proti omylu, aby semínka nevyklíčila hned při prvním deštíku a pak nezaschla - to hlídají inhibitory klíčení, které se odplaví až s větším trvalejším přísunem vody. Semínka jsou základ budoucí úrody, takže péče o ně se rozhodně vyplatí.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Veronika Nováková Veronika Nováková

Jarní výsev: Doma i ve skleníku

Abychom se i letos dočkali pěkné úrody, nastává čas přiložit ruku k dílu a obě ruce pak opět zabořit do hlíny. Řadu rostlinek je totiž lepší vypiplat si od semínka než kupovat předpěstované v obchodě. Užitečné rady a tipy zahradnice Šárky Zelenkové, které se týkají jarního výsevu rostlin doma i ve skleníku, přinesl oblíbený pořad RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Marta Pawlicová Marta Pawlicová

Předpěstujte si petúnie. V létě se vám odmění záplavou květů

Petúnie (Petunia) patří mezi naše nejoblíbenější letničky, protože jsou dekorativní ozdobou oken, balkonů, teras i zahrad. Počátkem února nastává čas na předpěstování sadby petúnií. Poradíme vám, jak na to a jaké odrůdy si vybrat, abyste se v létě mohli kochat záplavou pestrobarevných květů.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Jak pěstovat bobkový list: Chceme-li prospět svému zdraví, měli bychom mít čerstvé listy stále po ruce

Bobkový list (Laurus nobilis) nebo také vavřín ušlechtilý pochází z Malé Asie, odkud se dostal do Středozemí. V našich podmínkách se pěstuje spíše v nádobách, protože v zimě by mohl vymrznout. Dekorativní rostlina se dobře tvaruje a dělá radost na zahradě, na balkoně i v bytě. Známe ho především jako koření, bez kterého by nám nechutnala rajská, nakládaná zelenina nebo třeba zvěřina. Ale nejen jeho zajímavá vůně je lákavá – má i řadu příznivých účinků na naše tělo, například pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje činnost srdce a jater, podporuje tvorbu žluči.

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Redakce Redakce

Víte, co se o semínku dozvíte ze sáčku? Prozradíme vám to!

Víte, co se o semínku dozvíte ze sáčku? Aby semínko vyklíčilo, pak zdárně rostlo a přineslo kvetoucí nebo plodící rostlinky, musí být především kvalitní. Hodně napoví informace na obale sáčku, ve kterém se prodává, a proto bude dobré, když se v nich vyznáte. Najdete tam totiž všechno důležité, co pro pěstování potřebujete vědět.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Únor v lidové meteorologii aneb Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout

Únor v lidové meteorologii bývá vnímán jako předzvěst toužebně očekávaného jara, protože vláda zimy pomalu spěje ke svému konci. I když únorové teploty mají zpravidla oproti teplotám lednovým vzestupnou tendenci, je to právě druhý měsíc v roce, kdy byla na území Čech zaznamenána teplota absolutně nejnižší –42,2 °C!

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rozchodnice růžová alias zlatý kořen: Jak si vypěstovat mocné afrodiziakum

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá trvalka s mnoha drobnými žlutými kvítky. Patří do rodiny adaptogenů, které zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám – prostě pomáhají tělu adaptovat se. Léčivé látky jsou v dužnatém oddenku, nati i kořenech. Roste volně v přírodě ve vyšších nadmořských výškách, ale její sběr je zakázaný; jedná se o ohroženou rostlinu. Dá se pěstovat na zahrádce i v nížinách a teplejších oblastech, když jí poskytnete vhodné podmínky.

Zahrada > Katalog rostlin